Kilo almak için neler yapılması gerekir

Tutku Atar Yılmazkaya
Tutku Atar Yılmazkaya

Vücut kitle indeksimizin 18,5 kg/m2; ‘un altında olması ‘zayıflık’ olarak nitelendirilmektedir. Öncelikle aldığımız kilonun kalıcı olabilmesi için yağdan ve kastan almamız gereklidir. 

Kilo alma kavramı da kilo vermek gibi dengeli ve düzenli bir şekilde beslenerek sağlanmaktadır. Sağlıklı kilo alma kavramı aylık 1-3kg arasında olmalıdır.

Bireylerin kilo alamama nedenleri: düzensiz yemek saatleri, psikolojik nedenler (stres, depresyon gibi) , emilim ve sindirim sistemindeki problemler , iştahsızlık , besin alımındaki yetersizlik , metabolizmayı hızlandıran hastalıklar(örneğin tiroitlerin hızlı çalışması) gibi nedenler bireylerde kilo alımını engeller.

Bireyin kilo almama nedeni saptandıktan sonra, bu süreçte doktor diyetisyen ve psikolog ile multidisipliner bir ilerleyiş içinde yol alınmalıdır.

Öncelikle bireydeki zayıflığa neden olan sebep saptanmalıdır,

Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alabilirim? diyorsanız ise…

-Öncelikle öğünlerimizi sıklaştırarak kilo alımına bir adım atabiliriz, öğünlerimizin sıklığının artırırak önceki beslenmemize nazaran daha fazla besin alımını sağlanmalıyız.

-Güne altın öğünümüz olan kahvaltıyla başlamalıyız. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayarak gün içerisinde almamız gereken kalorinin %25;’ini alarak güne başlamış olacağız.

-Çay kahve yerine taze sıkılmış meyve suyu, sütü tercih etmeliyiz. Taze sıkılmış meyve suları vitamin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olur. Bir bardak taze sıkılmış meyve suyunun kalori içeriği 3-5 porsiyon meyveye denk gelmektedir.

-Öğünlerimiz arasında 2-3 saati geçirmememiz önemlidir.

-Yemeklerimizden önce ve sırasında sıvı alımından kaçınılmalıyız. Sıvı tüketimimizi öğünlerimizle birlikte almamız asıl enerji kaynağı olan besinleri yeterli almamızı engelliyor. Bu yüzden yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında sıvı alınmamalıdır.

-Kilo almamıza  destek olacak besinler, hacimce küçük olup enerji oranı yüksek olan besinlerdir. Bizler için hem sağlıklı hem de yüksek enerji alımımızı sağlayan besinler, yağlı kuruyemişler olarak nitelendirebiliriz. Fındık, fıstık, ceviz, kaju, fıstık ezmesi gibi.

-Öğünlerinizde kuru yemişlerinizle birlikte kuru meyvelerinizi birlikte tüketmeye özen göstermeliyiz, böylece hem sağlıklı hem de yüksek enerji alımımızı sağlamış oluruz.

- Öğünlerimizde çorba gibi yüksek hacimde olup düşük kalori içerdiği için kişinin az kalori alarak hızlıca doymasına ve kilo almak için gereksinimi olan kaloriyi diğer besinlerden almasını engelliyor.

- Besin değeri yüksek içecekler tercih edilmelidir. Örneğin süt, taze sıkılmış meyve suyu gibi

-Besinlerinizi tek tüketmek yerine içeriğini kalori değerini artırmalıyız. Örneğin; Sütünüzün içerisine pekmez yağlı tohumlar ile milkshake hazırlayabilirsiniz, yoğurdunuza bal ve meyvenizle birlikte içeriğini artırarak kalori değerini arttırmış olacaksınız.

- Sigara içiyorsanız bırakmaya özen gösterin, sigaranın iştahı kapattığı ve sigaradaki nikotin maddesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

-Eğer beslenme tarzınızın değiştirip hala kilo alamıyorsanız. Doktorunuz ve diyetisyeniniz dahilinde gerek görüldüğünde enteral (destekleyici) ürünler kullanılabilir. Enteral içecekler de ara öğün olarak tüketildiğinde günlük alınan enerji, protein, karbonhidrat ve yağ içeriği ile besin alımına katkı sağlamış olur.

Soru ve görüşleriniz için;

[email protected] mail adresinden ulaşabilir,[email protected] adresimi takip edebilirsiniz.

- Gaziantep Güneş Gazetesi, Tutku Atar Yılmazkaya tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantepgunes.com/makale/7418638/tutku-atar-yilmazkaya/kilo-almak-icin-neler-yapilmasi-gerekir