Geçen hafta sonu üniversiteye girişin en önemli iki aşaması tamamlandı. Uzmanlara gore sınavın sonucunu sözel bölümde tarih, sayısal bölümde biyoloji ve fizik, eşit ağırlıkta matematik testleri belirleyecek.
            Sınavın şaşırtıcı yanı sınavlarda yeni nesil soru dediler,bu sınavda tekrar  klasik sorulara geri döndüler! Hep okuduğunu anlamaya ve muhakemeye yönelik yeni nesil sorulardan söz ettiler, ama arkası gelmedi! Soruların geneli müfredata uygundu, çok süre alıcıydı ve şaşırtıcıydı. Özellikle de AYT matematik soruları!
          Sınav tarihinin öne çekilmesi, ikinci yarıyıldan soru sorulmayacak olması soruların şekline ve kolaylığına neden olmuş gibi görünüyor. 
         Yüzde 1’lik dilim için çok yoğun çalışan iddialı öğrenciler ters köşe oldu! Onca emek boşa gitti! Bu yüzdelik diliminde ve belirli yerlerde yığılmalar olacak gibi.
         TYT’den 150 ve üzeri ham puan alan adaylar ön lisans programlarını tercih edebilecek, özel yetenekle öğrenci alan bölümlere başvurabilecek. AYT’den 170 ve üzeri ham puan alanlar ise lisans programlarını tercih edebilecek.
         Geçtiğimiz yıllarda bazı programlarda başlatılan başarı sırası uygulaması bu yıl da devam edecek. Buna göre ilgili puan türlerinden tıp fakültelerinde en düşük 50 bininci; hukukta 125 bininci; mühendislik programlarında 300 bininci; mimarlıkta 250 bininci; öğretmenliklerde de 300 bininci; eczacılıkta 100 bininci; diş hekimliği programlarında da 80 bininci sırada olan adaylar alınacak.
        Bu yıl, özel yetenekle öğrenci alan öğretmenlik programlarına da başarı sırası sınırlaması getirildi. Bu kapsamda, bu bölümleri tercih edecek adaylarda, TYT’de en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olma şartı aranacak.
       Adaylara ve ailelerine geçmiş olsun diyoruz. Büyük bir yükten ve stresten kurtuldular. Ama eylüle kadar kendilerine rahat yok. ...
       YKS sonuçları, 28 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar, ais.osym.gov.tr adresinden sınav sonuçlarına ulaşabilecekler. Sonrasında tercih telaşı başlayacak.
       Derslere gore değerlendirmek gerekirse: Matematik: Temel bilgilere sahip, işlem yeteneği güçlü ve dikkatli adayların başarılı olabileceği bir sınavdı; Geometri: Analitik ağırlıklı, bilgiyi sorgulayıp yorum yaparak çözüme ulaşmayı gerektiren bir testti; Fizik: Sayısal alandakilerin sonucunu etkileyecek bir testti; Kimya: Kimya testi orta seviyede ve temel kimya bilgisini ölçen sorulardandı;
 Biyoloji: Testteki 8 soru 11’inci sınıftan, 5 soru da 12’nci sınıf konularından soruldu. Bilgi ağırlıklı ancak bazı sorularda yoruma yönelik hazırlanmıştı; Türk Dili ve Edebiyatı: 6 anlam bilgisi, 18 edebiyat sorusu ile öğrencilerin alan yeterlilikleri sınandı; Tarih: Sınav, çalışan öğrencinin yapabileceği nitelikte sorulardan oluşmuştu; Coğrafya: 11 ve 12’nci sınıfta öğrenilenleri sorgulayan sınavda 5 soru 11’inci sınıftan, bir soru da 12’nci sınıftan çıktı. Bilgi ağırlıklı sorulardan oluşmuştu.
      
         Yeteri kadar çalışan adaylar umarım sınavda başarılı olmuştur. Tercihlerinde de dikkatli ve bilinçli tercih yaparak istedikleri üniversiteye ve bölümlere giderler. Hak eden kazansın.