Sağlıklı bir yaşam için az miktarda yağa da ihtiyaç vardır. Yağ tüketilmekten kaçınılmaz. Doğru miktarda yağ çeşitlerinden alınarak sağlık korunmalıdır. Öncelikle yağ çeşitlerini bilip ona göre beslenilmelidir. Çünkü kimi yağlar kolesterolü yükseltirken , kimisi düşürür. Kimisi Azlheimer hastalığını önlerken, kimisinin fazla tüketilmesi kansere yol açabilir. Yiyeceklerde 3 çeşit yağ vardır. Bunlar doymuş yağ, tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağdır.                   

 

DOYMUŞ YAĞ :Oda sıcaklığında katı haldedir. Doymuş yağlar özellikle hayvansal kaynaklı yiyeceklerden yağlı et, kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı ,peynir, mayonez ve karşılaştırılmış margarinde bulunur. Günlük yağ tüketimimizin ';u bu gruptan alınmalıdır. Fazla tüketilmesi kolesterolü ve diğer kan yağlarını yükseltir.                                          

TEKLİ DOYMAMIŞ YAĞ: Zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı, zeytin, fındık, badem bu gruptandır. Tekli doymamış yağlar özellikle zeytinyağı kolesterolü düşürür .Günlük yağ tüketimimizin %15;';ı bu gruptan alınmalıdır.     

ÇOKLU DOYMAMIŞ YAĞ : Ayçiçek yağı, soya yağı, Omega3 ve Omega 6';yı bu gruba örnek verebiliriz . Günlük yağ tüketimimizin %10; u bu gruptan alınmalıdır. Omega 3 ve Omega 6 vücutda sentezlenemediği için mutlaka tüketmemiz gerekmektedir.                     

 

 

OMEGA 3 NE İŞE YARAR ? Günümüzde omega 3 tüketimine dikkat edilmemektedir .Halbuki çok önemli bir yağdır. Beyindeki maddenin büyük bir kısmını omega 3 oluşturur. Pıhtılaşma ve iltihap oluşumunu azaltır . Depresyondan korur. Azlheimer riskini azaltır. Damar tıkanıklarını ve kalp hastalıklarına karşı korur. Beyinsel işlevlere yardımcı olur .Omega 3 balık , semizotu ,yeşil yapraklı sebzeler, kanola yağı ve ceviz gibi besinlerde bulunur.     DENGELİ YAĞ TÜKETİMİ İÇİN ÖNERİLER. ✔️Salatalarda zeytinyağı kullanılmalıdır. ✔️Yemeklerde zeytinyağı +Ayçiçeği yağı veya. ayçiçeği +kanola yağı gibi karışık yağlar kullanılmalıdır. ✔️Günde 2-3 ceviz veya 10-15 fındık ,badem tüketilmelidir.  ✔️Doymuş yağlar çok tüketildiğinden dolayı ölçülü tüketilmeye çalışılmalıdır.  ✔️Trans yağlar içeren krakerler, işlenmiş gıdalar , sürekli kızartmadan kaçınılmalıdır .Trans yağların aşırı tüketimi kansere neden olabilir. ✔️Gebe ve emzikli kadınlara Omega 3 katılmış süt ürünleri içmeleri önerilir. ✔️Haftada iki defa balık tüketilmelidir. ✔️Aşırı yağlı beslenmekten kaçınılmalıdır. Sağlıcakla kalın.