Merhabalar değerli okuyucularım;

Öncelikle hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerimizden uzakta onlara sarılmadan geçirdiğimiz ilk ve son bayram olmasını dilerim. Bugünkü köşe yazımızın konusu kronik pelvik ağrı sendromu. Mayıs ayı pelvik ağrı farkındalık ayı olarak bilinmektedir. Mayıs ayı bitmeden bu konuya da değinmek istedim.

Kronik pelvik ağrı sendromu, göbek deliğinin altı ile leğen kemiği arasında 6 aydan daha uzun süren ağrı olarak tanımlanmaktadır. Kronik pelvik ağrı kadınlar arasında en sık görülen ve ertelenen problemlerden biridir.  Kronik pelvik ağrı sendromuna sahip kişiler, ağrının 6 ay ya da daha uzun süre devam etmesi, ağrılı adet dönemi geçirmesi, hastanın uyumakta zorlanması ya da çok fazla uyuması, kabızlık, iştah azalması, ağır hareketler ya da tepkiler ve depresyonun belirtileri, sürekli hüzünlü ve ağlamaklı olması, sürekli azalan fiziksel aktivite, kişinin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmekte zorlanması gibi durumlar görülür. Kadınlarda kronik pelvik ağrıya endometriozis, çikolata kisti ve myomlar, kronik idrar yolu enfeksiyonu, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, karın bölgesindeki cerrahiler, kabızlık, şişkinlik, pelvik taban kaslarının aşırı gerginliği, fibromiyalji ve psikolojik sorunlar sebep olabilir.

Detaylı bir jinekolojik muayene ile teşhis edilebilir. Tedavi yöntemleri genelde kişilerin ağrılarını azaltmaya yöneliktir. Enfeksiyon varsa enfeksiyon ortadan kaldırılır, enfeksiyonun sebebinin ne olduğu araştırılır. Bazen kronik kabızlık problemi yaşayan kişilerde de sık idrar yolu enfeksiyonu gelişebiliyor. İlaç tedavileri, pelvik taban kaslarına yapılan botoks uygulamaları, cerrahiler, hormon tedavileri ile kişilerin ağrıların kurtulması için kullanılan yöntemlerdendir. Fakat son yapılan çalışmalarda pelvik taban rehabilitasyonunun ve beslenme değişikliğinin bu hastalık üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Doktor kontrolünden sonra başvuracağınız bir pelvik taban terapisti ile de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Pelvik taban terapistleri bu konuda neler yapabilir dediğinizi duyar gibiyim. Bizler ağrının temel problemini bulup elimizden geldiğince onu iyileştirmeyi amaçlarız. Eğer kişi de enfeksiyon yoksa manuel terapi teknikleri ile bağırsak ve mesane mobilizasyonları, pelvik taban kas eğitimi, beden farkındalık terapisi, ağrı yönetimi eğitimi uygulayarak kişilerin ağrılarından kurtulup yaşam kalitelerinin artmasına yardımcı oluruz. Sizde yukarıda bahsettiğim problemlerden şikayetçiyseniz bir pelvik taban fizyoterapistine başvurabilirsiniz. Gaziantep’te kadın sağlığı alanında uzman fizyoterapistlere ve bana  Osteolife SYM’den ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Sevgilerimle.

Uzm.Fzt.Gizem TAŞ GEÇİT

OSTEOLİFE SYM KURUCUSU