Merhaba değerli okuyucularım, bugün sizlere birçok insanında muzdarip olduğu postür yani duruş bozukluğundan bahsedeceğim.

Pandemi süreci boyunca birçoğumuz evlerden çalışmak zorunda kaldık. Sadece iş için değil, eğitim sürecini devam ettirmek ya da sosyal medyada vakit geçirmek için bilgisayar ve telefon başında saatler geçirdik. Hala da geçirmeye devam etmekteyiz. Artık birçok şey online iş, eğitim, sohbet hatta tedavi bile online yapılabilir oldu. Bu durumun hayatımızı kolaylaştırma açısından birçok faydası olmasının yanı sıra kas iskelet sistemimiz için oldukça zararlı olduğu yönleri de var. Bunun başında duruş bozuklukları gelmektedir. Duruş bozukluğu özellikle sırt kaslarının zayıf olduğu, göğüs çevresi kaslarının gergin olduğu durumlarda sık gelişir. Fakat uzun süreli ekran karşısında otururken kalça kaslarınızdan tutun göz kaslarınıza kadar tüm kaslar duruş bozukluğunu tetikler. Vücudumuzun ağırlık merkezi kuyruk sokumumuzun ön kısmında yer alır. Otururken ya da ayaktayken bizim dik durmamız bu ağırlık merkezini dengede tutmamıza bağlıdır.

Peki ağırlık merkezimizi nasıl dengede tutabiliriz?

Sandalye ya da koltuğa otururken kalçamızın alt kısmındaki oturma kemiklerimize oturmalıyız. Ayaklarımız yerle temas etmeli ve birbirine paralel pozisyonlanmalıdır. Omurgamızı sanki başımızdan bir balona tutturulmuş ip çekiyor gibi uzun tutmalıyız. Kürek kemiklerimiz sanki birbirine bir kurdele ile bağlanmış gibi yakın, kulaklarımız ile omuzlarımız arasındaki mesafe her iki tarafta da eşit olmalıdır. Başımız hafif gıdımızı çıkarırmış ya da başımızın altında bir portakal tutar gibi pozisyonlamalıyız.

Postürümüzü korumak için ne yapmalıyız?

Özellikle masa başı çalışıyorsanız sandalyenizin ve masanızın boyu, bilgisayarın gözünüzle olan uzaklığı gibi şeyleri değiştirerek duruşunuzu düzeltebilirsiniz. Bilgisayarınız göz seviyenizde olacak şekilde yükselterek başınızın öne doğru gitmesini önleyebilirsiniz. Masa ve sandalye boyunu da kendinize göre ayarlarsanız omurganız doğru hizalanmış olacağı için duruşunuz düzgün ve rahat olacaktır. Çalışırken kullandığınız şeyleri kendinize uygun düzenlerseniz geriye yapmanız gereken tek şey egzersiz olacaktır.

Hangi egzersizleri yapmak postürümüz için faydalıdır?

Sırt kaslarını ve kor kaslarımızı kuvvetlendiren, göğüs ve özellikle arka bacak kaslarımızı esneten ve omurga hareketliliğini arttırmaya yönelik egzersizlerin içinde bulunduğu bir egzersiz programı oluşturulmalıdır. Pilates, yoga, tai chi, beden farkındalık egzersizleri ve nefes egzersizleri ile de duruş bozukluğunu önleyebilirsiniz. Ayrıca masa başı çalışırken iki saatte bir 10 dakika mola verip bulunduğunuz yerde yürümeniz, nefes egzersizi ve sırt egzersizleri yapmanızda duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Siz de duruş bozukluğundan ve bunun yarattığı ağrılardan şikayetçi iseniz bir fizyoterapiste başvurun. Sağlık dolu günler dilerim.