Merhabalar Değerli Okuyucularım,

Bugün sizlerle karpal tünel yani el bileğindeki sinir sıkışması hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşacağım.

Karpal tünel sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşan hastalıktır. “Karpal tünel” denilen yapı, bilek seviyesinde yer alır ve üst kısmında kalın bir band şeklinde yapı ile örtülüdür. Bu kanalın içerisinde parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ile median sinir yer alır. Median sinir, esas olarak parmakların (baş, işaret, orta ve yüzük) hissetmesini ve parmakları bazı hareketleri yapmasını sağlar. Kanalı daraltan nedenler, median sinirin kanal içinde baskı altında kalması ile sinirin görevindeki bozulmalar el-bilek hastalığını oluşturur.

Karpal tünel sendromu aynı işi sık tekrarlı yapan kişilerde sık görülür. Örneğin bez sıkma, daktilo ve bilgisayar kullanımı, müzik aleti çalma gibi tekrarlayıcı hareketler tendon kılıfının kalınlaşıp bu kanalda sıkışmasına neden olabilir. Sadece tekrarlı hareketlerle oluşmaz bazen şeker hastalığından bazen gebelikten bazen de boyun fıtığından kaynaklanabilir. O yüzden önce nasıl oluştuğuna odaklanılmalıdır. Karpal tünel sendromunun ilk bulguları; parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his bozukluğudur. İlerleyen dönemlerde el bileğindeki kaslarda kuvvet kaybı gelişebilir.

Öncelikle el ve el bilekleri zorlayan işlerden kaçınılmalı, aşırı zorlanma yapılmaması gerekir. Kişilerin tedavilerin de boyun omurları da değerlendirilip eklenmelidir. Yumuşak doku mobilizasyonları, sinir mobilizasyonları ve karpal tüneli saran kılıfa friksiyon masajı yapılarak ağrı azaltılabilir. Ağrıyı azaltıp doku iyileşmesini hızlandırmak için kişiler şeker tüketiminden uzak durmalıdır. Ayrıca median sinir mobilizasyonu için fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapılmalıdır.

Sizde karpal tünelin meydana getirdiği ağrılardan şikayetçiyseniz bir fizyoterapiste danışın.

Sağlık dolu günler dilerim.

Soru ve görüşleriniz için;

Gzm_ts@windowslive.com adresinden ulaşabilir ya da instagram @osteolifegaziantep adresini takip edebilirsiniz.