Günümüzün En Popüler Egzersiz Yöntemlerinden Reformer Pilates ile Rehabilitasyon

Reformer pilates, özel tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudunuzun belli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şekli. I. Dünya Savaşı sırasında Alman hekim Joseph Pilates tarafından, bir rehabilitasyon yöntemi olarak geliştirilen reformer pilatesin 6 temel presibi bulunuyor:

1.Konsantrasyon

2.Kontrol

3.Stabilizasyon

4.Akıcılık

5.Doğruluk

6.Nefes 

 

REFORMER PİLATES’İN FAYDALARI

Reformer pilatesin hem sağlık hem de sıkılaşma konusunda kanıtlanan pek çok faydası bulunmaktadır. Esasen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemi olarak ortaya atılan bu egzersiz yöntemi omurga ve iskelet sağlığı için son derece faydalıdır.

Reformer Pilates, kas dayanıklılığı, laktat toleransı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, koordinasyon ve çok daha fazlası gibi tüm sporcular için hayati önem taşıyan temel stabilizasyon üzerinde çalışmaktadır. Reformer Pilates, rehabilitasyon amaçları için de mükemmeldir çünkü kişinin yatay bir hareket düzleminde egzersiz yapmasına ve dikey olarak yüklenmesine ve bacakları boyunca ağırlık yüklenmesine izin vermez. Örneğin, bir birey diz cerrahisi veya diz travması geçirmişse, bu yatay düzlem, vücut ağırlığından daha hafif bir direnç kullanarak daha geniş bir hareket aralığı ile bacak kaslarınızı güçlendirmenizi ve kontrollü hareketle iyileşmenin hızlanmasını sağlar.

Ayrıca Reformer pilatesin en hızlı etki gösterdiği konulardan biri de duruş bozuklukları ve omurga eğrilikleridir. Çünkü reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerin tümü, stabilizasyon ve güç gerektirdiği için, reformer pilates antrenmanlarına düzenli olarak devam eden kişilerin omurgaları zaman içinde hizalanıp dikleşmektedir. Kronik omurga hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkin olan reformer pilates, skolyoz tedavisinde de kullanılmaktadır.

Reformer pilates ; sırt ve bel ağrılarını azaltır, esnekliği arttırır, nefesi düzenler, kasları şekillendirir ve kuvvetledirir. Ayrıca idrar kaçırma problemi olan kişilerde kadın sağlığı üzerinde uzman fizyoterapistler eşliğinde reformer pilates egzersizleri yaptırılarak bu problem büyük ölçüde azalmaktadır. Ve kişilerin yaşam kaliteleri bu yöntemle de arttırılmaktadır.

Birçok faydası olan bu egzersiz yöntemini işinde uzman fizyoterapistler ile çalışarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. 

Sağlıklı yaşam için EGZERSİZİ HAYATINIZDAN ÇIKARMAYIN!

SAĞLIK DOLU GÜNLER…

Soru ve görüşleriniz için;

Gzm_ts@windowslive.com adresinden ulaşabilir ya da instagram @osteolifegaziantep adresini takip edebilirsiniz.