Şehirler tüm organlarıyla beraber hızlı büyüme ve düzenli gelişme gösterdiği takdirde MARKA olabilmenin kapısını aralamış olurlar. Bu nedenle tarih, kültür, eğitim, sanayi, ticarette, oda ve STK’larda ve bunların hepsi vitrine çıkartma misyonunu üstlenen basın sektöründeki gelişim bilgi ve bilişim çağını yakından takip etmek zorundadır. Diğer illerin olduğu gibi Gaziantep’in de daha çok gelişim göstermesi gereken konular var. Bunların yanı sıra yaşanan güzellikler sorunların çözümü konusunda bizleri heyecanlandırıyor ve gelecek için ümitvar kılıyor. 

MARKA ÖDÜLÜ VE GAZİANTEP

Gaziantep baklavanın patentini alarak, bu alanda markalaşmanın adeta meşalesini yaktı.  Malumunuz geçtiğimiz hafta içerisinde de Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından verilen “4. Türk Patent Ödülleri” töreninde Gaziantep’in “Marka Şehir” ödülünü Gaziantep adına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin aldı. Ödül töreninde Gaziantep’i örnek şehir gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'in bu alanda ortaya koyduğu başarılar nedeniyle ödül verildiğini söyledi.  

Bir Gaziantepli olarak gerçekten büyük gurur duyduk. Alınan bu ödül kentim tüm organlarının heyecanını ve kendine olan özgüvenini bir kat daha arttırmıştır. Burada yapmamız ve özen göstermemiz gereken şey, bu marka değerini koruyarak yeni ödüllere talip olacak çalışmalara imza atmaktır. 

HERKES GAZİANTEP’E GIPTA İLE BAKIYOR

Gaziantep’e marka ödülü verilmesinin ardından  Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Malatya’da  düzenlediği  (TGF) 48. Başkanlar Konseyi toplantısına katıldım. Toplantı Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nin ev sahipliğinde 10-12 Nisan 2015 tarihleri arasında, Otel Double Tree By Hilton’da gerçekleştirildi.  Toplantıda yeniden TGF’ye katılmamız nedeniyle Gaziantep gündem maddelerinden birini oluşturdu.  TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve TGF Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim toplantıda yaptıkları konuşmada Gaziantep hakkında göğsümüzü kabartacak sözler sarf ettiler.  Özellikle Genel Başkanımız Yılmaz Karaca, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi Toplantısı’nı Gaziantep’te yapmak için çok geciktiklerini belirttiği konuşmasında, ‘’Gaziantep, genç, dinamik ve çalışkan başkanı ile aramıza yeniden aileye döndü. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Güneydoğu’nun bu kadim kentini çok önemsiyoruz. Anadolu’nun gözbebeği olan Gaziantep’in tanıtımına üye cemiyetlerimizle katkı sağlamak istiyoruz” diyerek bir anlamda Gaziantep’in marka ödüllerinin ne denli haklı olduğu vurguladı. Salonda bulunan diğer cemiyet başkanları da verilen aralarda Gaziantep hakkında önemli ve guru verici yorumlar yaptılar. 

GGG OLARAK GAZİANTEP’TE BİR İLKE İMZA ATACAĞIZ

Bu toplantıda şunu açıkça gördüm ki, Gaziantep’in markalaşma yolundaki bu başarıları il dışından da takip ediliyor.  Başkanlar Konseyi’nde Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak bana da söz verildi.  1969 yılında kurulan cemiyetimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgiler verdim. Gaziantep’in Ortak Akıl ile hareket eden bir kent olduğunu belirttim ve gösterilen ilgi ve kentimize yapılan iltifatlar nedeniyle teşekkür ettim. 

Daha sonra salonda 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nın Gaziantep’te yapılması oy birliği ile kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftasında bu organizasyonu Gaziantep’te gerçekleştireceğiz. Başkanlar Konseyi TGF’nin en önemli organıdır. Bu toplantının ilk kez ilimizde yapılacak olması kentimiz açısından son derece önemli. Türkiye’nin dört bir yanından cemiyet başkanları Gaziantep’e gelecek ve kentimizin tüm alanlardaki gelişimine ve değişimine şahitlik edecekler. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti olarak kentimizin marka değerine katkı sunma adına yaptığımız bu girişimin başarı ile sonuçlanması bizleri son derece mutlu etmiştir. 

MALATYA’DA GÜZEL AĞIRLANDIK

Gaziantep heyeti olarak Malatya’da son derece güzel karşılandık.  Cemiyet olarak yaptığımız çalışmaların yakından takip edildiğini de test etmiş olduk. Her açıdan verimli bir toplantı oldu. Bu vesile ile TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve TGF Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim ve ev sahibi Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mikail Pelit’e teşekkür ediyorum.  

VALİ KAMÇI’DAN SELAM GETİRDİK

Malatya’da bulunduğumuz süre içerisinde bir dönem Gaziantep’te de görev yapan Malatya Valisi sayın Süleyman Kamçı ile görüşme fırsatımız oldu. Vali bey yoğun programına rağmen kaldığımız otele gelerek bizleri onurlandırdı. Derin bir sohbete daldık. Bize Gaziantep’i sordu. Gaziantep’teki dostlarını sordu. Veda ederken çevresindekilere ‘’Gaziantep’ten hemşerilerim gelmiş. Onlarla sohbet ettik’’ demesi dikkatimi çekti. Halen bir Gaziantepli gibi hissediyor kendini. Vali bey en kısa zamanda Gaziantep’e geleceğini bizlere ifade ederken, soran herkese de selamını iletmemizi önemle vurguladı.