Geçtiğimiz hafta açılışı yapılan 5. OSB’deki 300 fabrika ile ilgili polemiklerin devam ettiğini görmek son derece üzücü.

“300 Fabrika nerede?” “45 yıllık fabrikayı yeniymiş gibi açtılar.” Şeklindeki polemikler ne yazık ki Gaziantep’in imajına zarar veriyor. Evet, ortada bir yanlışlık var. 45 Yıllık bir fabrika yanlışlıkla listeye girmiş. Zaten bu yanlışlığı da yetkililer kabul ediyor. Ekonomide sıkıntılar da var. Ama Gaziantep bu sıkıntılara rağmen durmuyor, çalışıyor, üretiyor.

 Bu tartışmaların tam ortasında Eylül ayı rakamları açıklandı. Hani derler ya, ‘Rakamlar yalan söylemez’ diye. Üretim ve ihracat alanındaki rakamlar da Gaziantep’in başarısını bir kez daha ortaya koydu. Gaziantep OSB’nin elektrik tüketimi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.4 oranında artış gösterdi. OSB’de 210 bin kişi istihdam ediliyor. Gaziantep Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5. şehri. Eylül ayında Gaziantep’ten yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,5 oranında arttı.

Gaziantep üretimde, istihdamda ve ihracattaki bu rekorları nasıl kırıyor? Elbette o polemik konusu olan 300 fabrika sayesinde.

Gaziantep OSB’de güzel şeyler oluyor. Bu şehirde yaşayan herkesin, OSB’nin başarısından rahatsız olmadan şehri ile gurur duyması gerektiğine inanıyorum.

KENT SANAYİCİ, REKTÖR İKTİSATÇI

Üniversiteler bir kentin hatta ülkenin geleceğidir. Üniversitelerimiz bilimsel alandaki çalışmalarında ne kadar başarılı olursa, ne kadar çok icat çıkarırsa şehrimiz hatta ülkemiz o kadar hızlı gelişir ve kalkınır. Gaziantep bir sanayi ve ticaret kenti. Gaziantep Üniversitesi’nde bugüne kadar hep tıp ve mühendislik kökenli hocalar rektör oldu. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesi rektörlüğüne sürpriz bir şekilde İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Arif Özaydın rektör olarak atandı.

Gaziantep olarak, üniversite-sanayi işbirliğinde Türkiye’de iyi bir yerdeyiz. Önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Ali Gür döneminde de bu alanda önemli çalışmalar yapıldı. Bu vesile ile Prof. Dr. Ali Gür’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak, bu alanda yapılması gereken çok proje olduğunu düşünüyorum. İktisat kökenli bir rektörün de farkını ortaya koyarak üniversite-sanayi işbirliğinde ülkeye örnek yeni projeleri gerçekleştireceğine inanıyor ve başarılar diliyorum.

Mutlu haftalar…