Her yıl ölüm yıl dönümünde unutmuyorum ve unutmamaya çalışıyorum rahmetliyi. Mekanı cennet olsun derken, ailesine ve bütün SANKO çalışanlarına da sağlık ve sıhhat diliyorum.

Duayen  iş adamı (Hacı)  Sani Konukoğlu’nu unutmadık.  Rahmet ile anıyoruz  Mekanı cennet olsun. Yüce Allah kendisini nur içinde yatırsın diyorum.  Onu 16 Ocak 1994 tarihinde Hakk’a uğurladık.. Vefatının  26. yıl dönümüdür. Yanılmıyorsam 1993 yılında ben Gaziantep Sosyal Hizmetlerde İl Müdür Yardımcılığı görevinde bulunduğum sıralarda bir bayram öncesi  idi.  Gaziantep Yetiştirme Yurdu Bahçesinde,  bir  mütevazı sandalyeye oturmuş, yurt çocuklarına ve yurt personellerine bayram harçlığını kendi elleri ile  dağıtırken görmüştüm.

Birkaç  gün  önce Gaziantep Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma Ve Uygulama Hastanesinde sıra beklerken, benim gibi bir yaşlıyı dinledim. Yaşlı adam “Ben Sanko’dan emekli olalı 9 yıl oldu. Her sene bulgurumu, köftelik simidimi ve bayram harçlığımı verirler” diye dua ediyordu. Ben de,  Allah kendisini nur içinde yatırsın diyorum.  Yakından tanıdığım oğulları Abdulkadir Bey’e, Adil Bey’e ve tüm aile fertlerine dua ettim. Allah kendilerine sağlık  ve afiyet versin, yaptıkları hayır işlerinde mükafatını versin” diye.

Gaziantep marka şehir deniliyor. Acaba nasıl?  Neden bir marka şehir?  Bana göre Sanko Hastanesi ile bir marka şehirdir. Sanko Park ile bir marka şehirdir.  Konukoğlu’nun yaptırdığı okul sayısı oldukça fazla, Camiler, fakir insanlar için istihdam  ve iş yerlerini saymak mümkün değil. Sanko kuruluşlarına şöyle bir göz atarsanız, Gaziantep’te, belediyelerimizin ve  devletimizin bir destekçisi olduğunu görürsünüz. Ben Sosyal Hizmetlerde görev yaptığım sıralarda, askere giden yurt çocuklarına, sınava giden yurt çocuklarına, iş müracaatı için Ankara’ya  giden yurt çocuklarına otobüs bileti ve harçlık için ben, Sanko’yu arardım. O zamanlar Yalçın Bey diye birisi çıkardı telefonuma. Sanki yurt çocuklarının  vebalı Sanko’ya aitmiş gibi. bunlara her bayram giysi ve harçlık Sanko’dan olurdu. Baktığınızda sanki bunlara hizmeti üstlenmiş gibiydi. Ayrıca Huzurevi yaşlılarımıza takım elbise ve bayram  harçlıkları.  Halen bayramlarda Gaziantep’in  fakirlerine  mahalle muhtarları  aracılığı ile yardım paketleri verdiklerine ben tanık oldum. Sözü fazla uzatmaya  gerek yoktur. Gaziantep’te, devletin arkasında bir devlettir  SANKO. Gaziantep halkına yardım bakımından. Belediyelerimizin ulaşamadıkları fakir insanların yardımına SANKO’nun ulaştığını hepimiz duyuyoruz.

2007 tarihinde Gaziantep  Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu’nun odasında Adil Konukoğlu’nun bir sohbetini dinledim. Başınızı ağrıtmamak için anlatmıyorum. Gençlerin  ders alacağı  bir konu idi. Burs verdikleri öğrencilerin mezuniyetini kutlama  töreninde ki yemekte ise, Abdulkadir Konukoğlu’nun, bir sohbetini dinledim. Keşke bu konuşmaları gençlerimiz dinlemiş olsalardı. Sözü uzatmak istemiyorum. Sani Konukoğlu’nun şehrimize hizmetlerini burada  tamı tamına anlatmaya  gücüm yetmez.  Söz konusu  bu duayen sanayiciyi burada bize rahmet ile anmak düşüyor. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın diyorum. Hacı Sani Konukoğlu Gazi Şehrimizin asil insanlarından birisiydi.