Öncelikle yazıma siz değerli okuyucularıma, mesleki hayatımda gözlemlediğim bir durumu paylaşmak istiyorum. Toplumumuzda diyet kavramı dile gelince insanlar da yanlış bir algı oluşuyor. Bunu diyet olarak değilde hayatımızda olması gereken sağlıklı beslenme kavramı olarak görmeliyiz.

Yazımında konusu olan aç kalarak yapılan diyet en büyük yanlışlardan birisidir. Unutmayınız ki vücudunuzu aç bırakmak sizin metabolizmanızı yavaşlatacaktır ve yaptığınız yanlış diyetler ile vücudunuzdan yalancı kilo kavramı olan kas kaybınız olacaktır, metabolizma hızınız da düşerek ilerleyen dönemlerde kilo vermenizde zorlaşacaktır. Ardından geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Almamız gereken enerjiden düşük kalorilerde beslenirsek vücudumuz kilo almaya ve aldığı kaloriyi de depolamaya daha eğilimli hale gelir.

Diyet denilen kavram bireyin tüm ihtiyaçlarını yeterli ve dengeli bir biçimde karşılanmayı hedefleyen, kişiye, cinsiyete, yaşa, kültürel ve sosyolojik durumlara göre farklılık gösteren ömür boyu uygulanması gereken yeterli ve dengeli sağlıklı beslenme biçimidir.

Sağlıklı beslenme diyet yapmak denilen kavram aç kalarak zayıflamak değildir. Aksine sık sık düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmektir. 

PEKİ DOĞRU KİLOYU NASIL VEREBİLİRİM? şeklinde kafanızda şuan da soru işaretleri oluştu:

-Kilo vermeniz kontrollü bir şekilde beslenme ve diyet uzmanı kontrolünde yanlış beslenme alışkanlıklarının saptanıp değiştirilmesiyle birlikte bireyin hayat tarzında kalıcı değişiklikler yapılmasıdır.

-Unutmayınız; hiçbir besin mucizevi değildir. Tek başına hiçbir besininde etkisi bulunmamaktadır.

-Sürekli aynı tarz besinlerin tercih edilmesi, diğer besin öğelerinin eksikliğine ve hastalıklara yol açabileceği gibi kişinin sağlıklı kilo vermesini de engelleyecektir.

-Bölgesel zayıflama diye bir kavram bulunmamaktadır. Diyetisyeninizin size uygulamış olduğu listeyi uygulayarak yağdan verince vücudunuzda yağ birikimi hangi bölgede fazla ise o bölgede incelmeler olacaktır.

 -Unutulmamalıdır ki diyet kişiye özeldir. Kontrollü bir şekilde diyetisyeninizle birlikte ilerlemeniz gerekmektedir.

- Hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra ise koruma sürecinde kontrol içinde olunmalıdır.