Vücudumuzun temel enerji gereksinimi karbonhidratlar ile sağlanır. Emiliminin olması karbonhidratın en küçük birim olan glukoza dönüşümü gerekir. Glukoz beyin ve diğer organlar için enerji kaynağıdır. Hücrelerin bu glukozu kullanabilmesi için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. 

Vücudumuzda yeterli insülin bulunmayınca insülin yokluğunda glukoz birikir ilerleyen dönemler de diyabet dediğimiz şeker hastalığı meydana gelmektedir. 

Diyabet 2 tipte görülmektedir. 

-Tip I Diyabet 

Çocukluk ve gençlik çağında görülen diyabet tipidir. Tip I diyabet insülin yapımında görev alan pankreas beta hücrelerinin tahrip olması ile oluşur. Genetik yatkınlık, Viral enfeksiyonlar, Stres veya travma gibi olayın tetiklenmesi ile Tip 1 diyabet ortaya çıkmaktadır.

-Tip II Diyabet 

Genellikle 40 yaş üstündeki kişilerde görülen diyabettir. Pankreastan insülin salgılanması varken salgılanan insülin hücreler tarafından kullanılamaz. İleri dönemde ise insülin salgılanma seviyesi düşer.  Genetik yatkınlık, Şişmanlık (Obezite), Hareketsizlik gibi sebeplerden dolayı Tip2 diyabet ortaya çıkmaktadır.

- Gebelik Diyabeti- Gestasyonel Diyabet: Gebelik döneminde görülen diyabet olarak nitelendirilmektedir.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

-Susuzluk hissi, Sık idrara çıkma, İştah artışı, Yorgunluk,                                                                            Derin ve hızlı solunum , Deride kuruma ve kaşıntı , Bulanık görme gibi belirlileri görülmektedir .

DİYABETLİYİM KAN ŞEKERİMİ DÜZENE GİRDİRMEK İÇİN NASIL BESLENMELİYİM? diyorsanız…

 

-Kişiye göre hazırlanmış bir beslenme programı diyabetlilerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı gösterebilmeleri için tedavinin temelini oluşturmaktadır.

-Kan şekerimizi dengelemek için 3 ana, 3 ara öğün hayatımızın vazgeçilmezi olmalıdır. 

- Öğünler atlanılmamalıdır, yemekler zamanında önerilen miktarda tüketilmelidir.

- Yemekler sağlıklı pişirme yöntemleri ile göre hazırlanmalıdır. (Örneğin; haşlama, buğulama gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanmalıyız)

- Karbonhidrat protein ve yağlar gereksinmeleri karşılayacak düzeylerde diyette yer almalıdır.

- Beslenme planı yeterli ve dengeli şekilde olmalıdır. Tüm besin gruplarımız bir arada bulunmalıdır.

- Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

-Unutmayınız ki sağlıklı bir yaşam için her kişinin listesi birbirinden farklı olduğu diyabet hastalığında da listeleriniz bireye özgü olmalıdır… 

Soru ve görüşleriniz için;

yilmazkayatutku@gmail.com mail adresinden ulaşabilir, instagram@diyetisyen.tutkuyilmazkaya adresimi takip edebilirsiniz.