Soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığın da bilindiği üzere artış görülmektedir . Hastalıklardan korunmada aşılanma, kişisel hijyen kurallarına dikkat etme kurallarıyla birlikte bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi için yeterli ve dengeli beslenme bizim için çok önemli bir kavramdır. Yetersiz ve dengesiz beslenmeyle birlikte bireylerde soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artmaktadır. Grip, virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığı olduğu için bulaşıcıdır .Bireyin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçer. Bu dönemde birçok vitamin gibi C vitamini de bizim için büyük önem taşımaktadır vücudumuzu hastalıklara karşı koruyucu vitamindir.

C Vitamini Yetersizliğini Nasıl Anlayabiliriz?

C vitaminin yetersizliğiyle birlikte diş etlerinin şişmesi ve kanamasıyla birlikte eklemlerde şişkinlik, ateş ile skorbüt hastalığı görülür. Yara iyileşmesinde gecikme , yorgunluk gibi belirtileri görülmektedir.

C Vitaminin Vucudumuza Olan Etkileri Nelerdir?

Vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur , İltihaplanma oluşumunu önler , Koroner kalp hastalığına karşı koruyucudur , Katarakt oluşumunu önler , Antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucudur .

C Vitamini Hangi Kaynaklardan Karşılarız ?

Turuçgiller, yeşil biber, kırmızı biber, maydanoz , domates , şalgam , kivi ,asma yaprağı, turunçgiller, kuşburnu, çilek gibi besinler C vitamininden zengindirler.

C Vitamini Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

C vitamini suda eriyen bir vitamindir . C vitamini besinlerden etkisini hemen kaybeden bir vitamindir . Kesme işlemiyle birlikte , metal ile temas ederek , soyma işlemiyle birlikte , ezilme ve kurutma işlemleriyle birlikte etkisini kaybeden bir vitamindir.

 Bu yüzden C vitamininden zengin besinleri kesmeden tüketmeye özen göstermeliyiz , metal ile temas ettikten kesilme işlemi gerçekleştikten sonra sebze ve meyveler etkisini çabuk kaybettiği için besini bekletmeden tüketmeliyiz.

Sebzelerin C vitaminini kaybetmemek için ;  yeşillikleri salatınız da sebze yemeklerinizde küçük doğramaktan kaçınmalıyız.

Pişirme suyuna soda eklenmesi C vitamini kaybına neden olmaktadır .

Bakır ve demir tencerelerde pişirilen besinler C vitamini kaybına neden olabilmektedir .