Gaziantep denilince akla baklava, fıstık ve kebap gibi gastronomi ürünlerimizle gelişmiş sanayimiz gelmektedir. 
Ancak, son yıllarda Gaziantep denilince akla ilk gelenlerden birisi de Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olmaktadır. Bunu özellikle başka şehirlere gittiğimizde açıkça görüyoruz. 
Batıda ya da doğuda bir kente gidip Gaziantepli olduğunuzu söylediğinizde size hemen, "Şanslısınız. Fatma Şahin gibi belediye başkanınız var" diyorlar. Bu cümleleri duymak her Gaziantepli için gurur kaynağı oluyor. 
Başarı kolay gelmiyor. Kimseye altın tepside de sunulmuyor. Her başarının arkasında yoğun bir emek, planlama ve ülkenin ihtiyaçlarına uygun hazırlanan projeler bulunuyor. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Bakanlığı döneminden başlayarak projeleri ile gündeme geliyor. Ülkenin ihtiyaçlarını doğru tespit ediyor, doğru kişilerden kurulan ekibi ile güzel işler yapıyor. Gaziantep';in son yıllarda geçirdiği değişim ve gelişim, sorunların doğru teşhisi ve doğru çözümler üretilmesi ile gerçekleşti.  Son  beş yılda Gaziantep';te şehircilik alanında adeta mucizeler yaratıldı. Kentin çehresi ve vizyonu değişti.
Fatma Şahin, sadece belediyecilik hizmetlerinde başarı elde etmedi. Kenar semtteki yoksulların yaşam koşullarının iyileştirilmesinden, köylerde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine, mültecilerin insanca yaşayacakları imkanların sağlanmasına kadar her alanda örnek projelerle herkesin sevgisini kazandı. Başkan Şahin adeta, belediyecilikte kendi modelini yarattı. Nasıl ki, başarılı olmak isteyen kız çocukları Fatma Şahin';i rol model olarak alıyorsa, belediyecilikte başarıya ulaşmak isteyenler de Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin tecrübelerinden faydalanıyor, projelerini örnek alıyor.
 Başkan Şahin';in Gaziantep';e kazandırdığı son projelerden birisi de GastroAntep Festivali. Dünyanın lezzet başkenti olan, gastronominin merkezi Gaziantep';te yarın başlayacak olan GastroAntep Festivali';ni çok önemsiyorum. Festivale 40';ı aşkın ülkeden dünyaca tanınan şefler gelecek. Gaziantep, lezzet, kültür ve sanat alanında onlarca etkinliğe ev sahipliği yapacak. Sadece Türkiye değil, dünya bizi konuşacak. Bu başarının en büyük mimarlarından biri de şüphesiz ki Başkan Fatma Şahin';dir. 
BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMADI
Dün bir araştırma şirketi Türkiye';nin en başarılı belediye başkanlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Fatma Şahin listenin ilk sırasında. Yani en başarılı belediye başkanı. 
Bu sonuç benim için hiç sürpriz olmadı. Araştırmanın sonucu bana göre, "Malumun ilamı"dır. Yani, herkes tarafından bilinen ve açıkça görülen bir şeyin söylenmesi, açıklanmasıdır. 
Türkiye';de belediyecilik denilince akla gelen ilk isimlerden birisi Fatma Şahin';in, en başarılı belediye başkanları araştırmasında birinci çıkmasından daha doğal ne olabilir ki!