Avrupa’da Oyuncunun Geleceğine Türkiye’de İse Geçmişine Bakılır.

Son yıllarda gördüğümüz gibi Anadolu takımlarımız yatırım yapmak yerine günü kurtaran transferler yapma derdine düşmüş durumda..

Ülkemize gelen oyuncuların Avrupa kulüplerinde ki geçmiş performansa bakmak transfer politikamız olmuş durumda bu sorun büyüdükçe kulüplerimiz borç batağına giriyor.

Yurt dışına oyuncu satışı zorluğu yaşadığımız, oyuncuların yerini doldurmalarımız  gün geçtikçe zorlaşıyor.

Peki bu sorun nasıl düzelir?

Yöneticilerimiz kendi geleceği yerine kulüp geleceğini düşünerek daha iyi transfer politikasına geçiş yapabilir.

Scout Ekibi kurmak ; Her takımın oyuncu izleme platformu büyütülüp takıma katılacak oyuncuları detaylı olarak inceleyen bir ekibe sahip olmalı.

Alt yapıya yapılacak oyuncular dahil tüm oyuncu verilerine rahatlıkla ulaşacak bir ekibin takıma katkısı bir menajerden daha faydalı olacaktır. Bir oyuncu almak için kapısını çaldığınız komisyon menajerleri yerine kurulacak bir Scout ekibi tüm kulüpler için daha iyi olacaktır.

Peki Scout Ekipleri nasıl kurulur ? Nasıl yüksek maliyeti olmayan ekipler bulunur?

Sosyal medya üzerinden gönüllü olarak oyuncu araştıran platformlar bulunmakta böyle gençlerin ufak bir sponsor desteği ile takımlara katılacak oyuncuları verileri ile inceleyerek takımların geçmişine değil de geleceğine odaklanmasını sağlayacaktır.

Kulüplerimizin borç batağında yüzerken bir Scout ekibi elini uzatarak kulüpleri borçlardan kalkındıracaktır.

Bu zehirden kurtulalım. Yaşlı son senesini oynanacak oyunculara verilen paraların 10/1 i bir Scout ekibine yapılacak yatırım ile tek seneyi değil geleceği kurtarır.

Kulüplerimiz artık gözünü açmalı ve projelere kapılarını açmalıdır.

Menajer aracılığıyla yapılan transferler maddi açıdan kulüpleri her zaman zor duruma düşüyor.

Kulüplerimiz araştırmadan menajerden alacağı bölgeye oyuncu istemesi sonucu menajerlerin sunduğu futbolcuyu almak zorunda kalması takımları maddi açıdan iyice dibe doğru götürüyor.

Profesyonel takımlarımız ‘’Scout Ekibi’’ kurarak ; dünya genelinde turnuvaları/ligleri sistemli bir şekilde analiz ederek potansiyeli olan futbolcuları takibe alıp izledikten sonra gerekli araştırmalarını yapıp takıma ve ülkeye uygun gördüğü takdirde teknik ekibe iletebilir. Bu maliyeti düşürür  ve oyuncuyu ileride 2 katına satma şansı yakalayabilirsiniz.

Türkiye’de 2013 senesinde bir turnuva düzenlendi ve o turnuvayı ülkemizde 2-3 takım Scout ekibimiz izledi o sene 20 yaş altı Dünya kupasında bulunan oyuncular şimdi neredeler?

 Juan Bernat ;  Turnuvadan 1 sene sonra Valencia A takıma yükseldi ardından Bayern Münih’e 4 milyona yükseldi. Piyasa değeri şuan en az €15M

Paco Alcacer ; Turnuvada kendini iyi gösterdi ve 2 milyon gibi cazip bir fiyata Valencia’ya transfer oldu. 3 sene içinde kendini göstermesi ile birlikte

€25M ile Barcelona’ya transfer oldu.

Saul Niguez ; Atletico Madrid kadrosunda yer buldu ve isminden sıkça konuşturdu. Güncel değeri 70 Milyon €

Jose Gimenez; Turnuvadan hemen sonra Atletico Madrid’e transfer oldu ve şuan ki değeri 40 milyon €

Şampiyonayı finalde Uruguay’ı eleyerek şampiyon olan takım Fransa’dır  O takımda henüz 17-18 yaşlarında olan Paul Pogba,Thauvin,Kondogbia,Lucas Digne,Areola gibi potansiyeli yüksek oyuncular bulunuyordu. Şuan ki fiyatları ise göz doldururken asla ulaşamayacağımız değerler bulunuyor.

Bu gibi yıldızlar haricinde Hırvat Marko Pjaca,Milan’da forma giyen Suso,Nijerya’lı boşta olan oyuncu şimdiler de Gent forması giyen Simon Moses,İspanyol Jese,Portekizli Joao Mario ve Gana’lı Baba Rahman gibi oyuncuları keşfedemeden Avrupa’lılara evimize kaptırdık.

Ve birçok dünya yıldızı olmaya aday ayağımıza kadar gelmiş. Ve bizim takımlar ise pek aktif olamamıştı. O dönemden ülkemize gelen isimler arasında Bruma,Umar Aminu ve Ali Adnan gibi isimler bulunuyor.ldu.  Fakat birçok potansiyelli oyuncuyu elimizden kaçırmış bulunduk.

Peki ya her takımın Scout Ekibi olsaydı bu oyuncuları o yaşlarda alma imkânımız var mıydı ?