Toplum zehirleniyor; Yaşlı, genç ve hatta çocuk yaştakilerin ağzında sigara fosur, fosur   içiyorlar. Allah esirgesin, toplumca sanki intihar etmek istiyoruz. Çünkü sigaranın zehir, zıkkım olduğunu hepimiz az çok kabul ediyoruz.  Ancak onu bırakmak için, çaba sarf etmediğimiz   yine ortada.

Başlıkta da dile getirdiğim gibi.  Konunun ne kadar hayati önem taşıdığını ifade etmek istiyorum.  Yani alarm, toplum zehirleniyor, çare bulalım çare. Başta Sağlık Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü birlikte, bunun için acilen  ekipler kurmalı.    Halbuki devlet her yerde sigara  içilmesine yasaklar getirdi. Bunun için ekipler kuruldu. Tespit  ettiğim kadarıyla ekipler sık, sık kontrollerini  yaptıklarını görüyorum.  Burada şunu belirtmek istiyorum. Toplum olarak sigaraya karşı topyekun mücadele  etmek zorundayız.  Yasaklarla  sigara  zehirlenmesini önlemek imkansız  gibi.  Çünkü   hepimizi üzen  orta okulda , lisede okuyan  ve   hatta  18 yaşından  daha küçük ,  gençlerin  ellerinde  sigara içtiklerini görmek insanı kahrediyor. Yazık oluyor o fidan gibi çocuklarımıza. Onun için kötü örnekler  değil.  Hep iyileri örnek almalıyız..   Bakın ne yazık ki bundan 30-40 yıl önce sigara içmek sanki moda idi.   Kimse geçmiş zaman içinde sigaranın bu kadar zehir ve zararlı  olduğunu halka  anlatmıyordu. En azında çoğumuz bundan habersizdik. Bu  iletişim çağında sigaranın ne kadar zararlı olduğunu herkes bilgisi dahilinde  anlatıyor. Ama anlayana!  Nedense sigara içen daha da çoğalıyor.  Çünkü hemen bahane uyduruyoruz. Stres, acı, kederden sigarayı içiyorum.   Sanki sigara içmeyenlerde  bunlar yok mu, tabi ki onlarda da var.  Ama  yaşamlarında sigarasız da,  mücadele etmesini biliyorlar..  Bir örneği kendimden  vermek istiyorum.  . Ben en az 40 yıldan fazla sigara içtim.   İki kez bu sigaranın yüzünden bypass (kalp) ameliyatı oldum. Kapalı ortamlarda oturmaya hasret kalmıştım. Yani  Akciğer  de neredeyse iflas etti. insanın her organına  büyük zarar verdiğini ben birebir yaşadım.  Benim halim  hal değil idi.. Bir paket sigarayı cebimde bir hafta  taşıdım ama bir tane bile içmedim.  Baktım sigarasızda oluyor, o da çok güzel oluyor. Kısacası sigarayı bıraktım.  Aşağı yukarı 3 seneyi geçti.  Demek ki insan azim ederse rahatlıkla o zıkkımı  bırakır. Yani  ben bıraktım herkes bırakabilir. Çünkü gece saat üçte uyanır,  çayla  bir kaç sigara içerdim. Ama bunun  sonunda  vücut her yönüyle iflas etti.  Yani samimi olarak ifade edeyim,  yerlerde sürünüyordum. Ölüm Allahın emri, ancak işin içinde  sürünmekte var. Daha kötüsüne düşmeden bıraktım.Yeminle sizi temin ederim ki, hayat varmış.  Sanki  yeniden doğdum. Allah herkese bu sigarayı bırakmayı nasip etsin. Yani"

HEKİM,  HEKİM  DEĞİL, BAŞINA GELEN HEKİMDİR.

" Ben sigara içmede maddi ve sağlık açısından  çok zarar gördüm.  Bunda  da yakınlarıma zarar ve eziyet verdiğimi belirtmek zorundayım..  Onun  için feryadımı duymanızı isterim. Çünkü sağlıklı kişi herkese faydası olur.  Tabi ki  sağlıksız kişi de önce etrafına zarar  verir.  Sevgili gençler ve çocuklarımız  aman sigaradan ve diğer zararlı   maddelerden uzak durun. Bu hayatınızın baharında  zehirlenmeyin. Çünkü sağlıklı hayat daha güzel.  Gelin sigaraya  köle olmayın , çünkü onu içmeyince   sağlıklı hayat yaşamış olursunuz. .  Bilhassa şunu öneriyorum, inat edin bir kaç  kez sigarayı bırakmayı  bir  deneyin , İçmediğiniz her saat size enerji ve temiz hava verir.  Öyle rahat edersiniz ki siz bile hayret edersiniz. Şunu hatırlatmak istiyorum. Toplumda hep birinci  sınıf vatandaş  olmaya çalışın , sigara içince ikinci sınıf  ve hastalıklı   vatandaş olacağınızı asla unutmayın. Haydi! Toplum olarak el ele  verip sigara  ve nargileye diğer zararlı maddelere  karşı savaş açalım. Gençler  için ve toplumun  sağlığı için.

 Bir meşhur atasözü ile bitirelim, bilhassa anne babalar bu atasözüne dikkat etsin her halde bundan bir örnek çıkarırlar"

ÜZÜM , ÜZÜME BAKA, BAKA  KARARIR."

Yani çocuklarda büyükleri taklit eder.   Lütfen kötü örnek olmayalım.  Çünkü bunun çok büyük günahı var.

 Kaynak; Prof. Dr. Osman Müftü oğlu sigara için "   Sigaranın içinde sadece katran yok. Yani o yalnız hava yollarımızı  tıkamıyor. İçinde karbon monoksit  nedeniyle kalp ritminizi bozup, tek nefeste bile kalbi durdurabilir.  Ayrıca içinde binden fazla farklı serbest  radikal  madde var. Yani beklenen den  hızlı yaşlanılır.  Bunun yanında birde kanser riski var. "  O da ayrı şer, ayrı bela ona göre hareket  edelim.

Benden bu kadar hatırlatma yeter. Gerisi azminize ve  iradeniz e kalmış. Çünkü sağlık,  sizin sağlınız ..                                                                                                                                                                                                                                                                                                      SAYGILARIMLA