Dünya geçmişten bugüne birçok önemli gelişmeye ev sahipliği yapmış ve birçok olaya şahitlik etmiştir. Bazı gelişmeler insanlığın seyrini değiştirecek kadar etkili olmayı da başarmıştır. İnsanlık bugün de bu gelişmelerden birine şahitlik etmektedir. Geçen sene Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan Covid-19 (koronavirüs) uğradığı ülkeleri adeta felç ederek yoluna devam etti ve bu yolculuğu sürdürmektedir. Dünya bugün Covid-19 öncesine dönmek için mücadele vermektedir. Tarihin hiçbir döneminde yeryüzü sakinleri bugünkü kadar geçmişe dönüş istememiştir. Artık hayat eskisi gibi değil, haliyle insanlarda eskisi gibi olamıyor ve bu gidişle bir süre daha böyle devam edeceğe benziyor.

Geçmişte de birçok olay dünyanın gidişatını etkiledi ve sonrasında eskiye dönüş olmadı. Bir süre sonra eskisinden daha iyiye giden insanlık, bugün de pandemi sonrasını hayal etmektedir. Bilim insanları, 1 yıldan beri gece-gündüz demeden virüsün aşısını bulmak için mücadele etti. ABD’den Çin’e binlerce bilim insanı bu aşı için kendinden, ailesinden ve hayatından feragat ederek çalışma yürüttü ve umutla beklenen aşıyı insanlığın hizmetine sundu. Ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerinde aşılamalar kademe kademe başlatıldı. Umudumuz, kısa sürede dünyanın bu salgından kurtulmasıdır.

Girişte de belirttiğim üzere bazı olaylarla dünyanın seyri, düzeni değişmiş ve dünya bu olayın öncesi ve sonrası olarak değerlendirmeye başlanmıştır. Bugüne kadar savaşlar, hastalıklar ve krizlerle çeşitli dönemleri geride bırakan dünya, yıkılmaz denilen imparatorlukların yıkılışına, bitmez, tükenmez denilen güçlerin bitişine şahitlik etti. Bugün de Covid-19’un etkileriyle boğuşan dünyayı etkileyen gelişmeleri hatırlamakta fayda var; 20. yüzyılın başı dünya savaşlarıyla çalkalandı ve birçok ülke bu savaştan harap çıktı. Bazı devletler bu savaşların ardından yıkıldı. Bu savaşlarla birlikte dünyanın gidişatı önemli bir şekilde değişti.

Yakın tarihimizin önemli olaylarından biri de 1929 yılında başlayan “ekonomik buhran” olarak kayıtları geçmiştir. Bu gelişme bazı ülkeleri direkt bazılarını da dolaylı etkiledi ve dünya bu gelişmeyle bir kez daha farklılaşmaya ve seyrini değiştirmeye mecbur kaldı. Bu gelişmeyle birlikte güç dengelerinde önemli gelişmeler yaşandı. Mesela, İngiltere, Amerika’ya borçlanan ülke konumuna geldi.

Hitler’in fitilini yaktığı 2. Dünya Savaşı da dünyada birçok gelişmenin değişmesine vesile olmuştur.

11 Eylül’de Amerika’da “İkiz Kulelere” saldırıyla İslam düşmanlığı adeta hortlamış ve birçok ülke Müslümanlara potansiyel terörist gözüyle bakmaya başlamıştır.

17 Aralık 2010 tarihinde Tunuslu genç bir seyyar satıcının kendisini yakmasıyla ateşlenen ve alevleri Arap coğrafyasına yayılan “Arap Baharı” yakın zamanının unutulmayan gelişmelerinden biri olarak tarihteki yerini alırken, etkisi hâlâ sürmektedir.

Son olarak geçen yıl ortaya çıkan ve dünyayı adeta esir alıp evlerine tıkayan Covid-19 virüsü, ekonomiden siyasete geniş bir alanda ülkeleri zora sokmuştur. Bugün yaşanan zor günlerin ardından dünya artık koronavirüs öncesi ve sonrası olarak değerlendirilecektir.

Artık ülkeler kendilerini geçmişe göre değil koronavirüs sonrası oluşacak gelişmelere göre konumlandırmak zorundadır.