İki ucu keskin kılıç


Bilkent Deklarasyonu Bir Dönemin Sonu mu, Altı Partinin Sonu mu?


“Yarının Türkiye'si için... Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” sloganıyla 48 sayfalık Tarihi Bilkent Deklarasyonu’nun özetini, metnin hazırlanmasında rol alan parti kurmayları okudu ve 6 parti lideri tarihi uzlaşı metnine imza attı.
Metnin giriş bölümünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek okudu.
"Masum insanların bombalanmasına hayır diyerek sözlerime başlamak istiyorum.” diyen Erkek; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile katılımcı, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasinin gereklerine uygun, kuvvetler ayrılığı ilkesi ile etkin denge ve denetleme mekanizmalarına dayanan bir hükümet sistemi amaçladıklarını dile getirdi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu da kendisinden önceki konuşmacı CHP genel başkan yardımcısı Muharrem Erkek gibi konuşmasına “Masum insanların bombalanmasına hayır diyerek sözlerime başlamak istiyorum.” Diye başladı.

Yeneroğlu Yasama ana başlığı altında dile getirdiği konularda, “Hükümet sistemimizde temsilde adalet ile yönetimde istikrar ilkelerini eşit şekilde esas almaktayız. Meclisi güçlendirirken hükümeti zayıflatmama, hükümeti güçlendirirken meclisi zayıflatmama kararlılığı içindeyiz.” altının çizilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Yürütme Erkini anlatmak için kürsüye gelen Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, "Savaşa hayır” diyerek sözlerine başladı.

Cumhurbaşkanı ile Meclis'in görev sürelerinin ayrıştırılmalarını ve cumhurbaşkanının görev süresini 7 yıl olarak belirleneceğini dile getirdi.

Yargı sistemini anlatmak üzere kürsüye gelen, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün,

"Savaşa karşı mazlumların yanında olduğumuzu belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'in en önemli başlıklarından birisi bağımsız ve tarafsız yargıdır.”

Üstün’ün dile getirdiği en çarpıcı konu; Görevi kötüye kullanmak suretiyle Anayasa Mahkemesi veya AİHM'in verdiği hak ihlali kararına sebep olup devleti tazminata mahkûm ettiren hakim ve savcılara bu tazminat ve zararın rücu ettirileceği konusu idi. Bunun çok önemli olduğu kanaatindeyim.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'deki temel hak ve özgürlükleri anlatmak için kürsüye geldi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı,  Bahadır Erdem’in dile getirdiği bölümde demokratik hukuk devletinin güçlendirilmesi, bugünün Türkiye’si için önem arz ediyor.

"Kamu Yönetimi ve Siyasi Etik konusunu dile getirmek Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya düşmüştü.

Kaya kamu yönetimine, eşitlik, tarafsızlık, liyakat, hukuka uygunluk ve şeffaflık ilkelerini hakim kılınacağını dile getirdi.

Bu toplantının; “Güçlendirilmiş, Parlamenter sistemin” kamuoyuna açıklanmasından çok daha önemli bir işlevi vardı. O da farklı siyasi yelpazelerde yer alan, 6 partinin bir araya gelmiş olması idi.

Bu toplantı eğer bir dönemin sonunun habercisi olamazsa, bu altı partinin sonu olacağı kesin. Bu altı partinin ortak hareketi İki ucu keskin kılıç misalidir.

Neydi iki ucu keskin kılıç?

Karamazof Kardeşler romanını okuyanlar bilir. Kahramanımız Dimitri babasını öldürmekle suçlanır. Dimitri cinayet mahallinden kaçarken onu emektar uşak yakalar. Dimitri, can havliyle uşağa vurur.

Uşağın yere yığıldığını görünce uşağı yoklar. Ölmediği kanısına varınca tekrar duvardan atlayıp kaçar.

Mahkemede bu sahneyi dile getiren savcı, Dimitri, işlediği cinayetten sonra arkasında bir tanık bırakmak istemediği için uşağı öldürmek istediğini ve geri dönüp öldüğünden emin olmak istediğini söyler.

Dimiri'nin avukatı, savcının tamamen psikolojik bir yorumda bulunduğunu söyler. “Psikoloji iki ucu keskin bir kılıçtır.” der, Dimitri, uşağa vurdu, ama öldürmek için değil kaçmasına engel olduğu için vurdu, öldüğü endişesine kapıldığı için geri dönüp uşağı yokladı, ölmediğinden emin olunca oradan uzaklaştı; öldürme niyeti olsaydı o sırada öldürürdü der.

******* BİR MISRA *******

Seyretti havâ üzre denir taht-ı Süleyman
Ol saltanatın yeller eser şimdi yerinde

ZİYA PAŞA

“Süleyman’ın tahtı hava üzerinde uçuyordu derler, dünyanın geçiciliğine bak ki o muazzam saltanatın bile yerinde şimdi yeller esiyor.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa İsmet Erdoğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.