LAFER EĞRİSİ

2022 yılı bütçesi onaylanarak 01.01.2022 tarihi itibari ile uygulanmaya başlandı. Her dönemde hazırlanan bütçeler gibi yine Türkiye bütçesinde vergi gelir kalemi büyük bir oranda yer almakta. Vergi gelirlerinin bütçe içerisinde yüksek oranda yer alması, 2022 yılında ülke olarak yüksek oranda vergiler ile karşılaşacağımızın bir göstergesi olarak yorumlanmaktadır.

Nitekim yılın ilk günlerin de elektrik, doğalgaz, üretim mallarına ve akaryakıta yapılan zamlar bu öngörümüzü destekler nitelikte gerçekleşti. Esasında dünya çapında var olan gıda, enerji, lojistik krizleri üretim maliyetlerini yukarı yönlü hareket etmesine neden olacağı bilinmekteydi. Ancak Türkiye özelinde bu durum ele alındığında kur riski enflasyonu körükleyen ayrı bir ölçüt olarak karşımıza çıkmaktadır. Dövizin bu denli volatil olması üretim kapasitelerinin aşağıya çekilmesi ile sonuçlanmış durumda. Sanayicilerimiz maliyet hesaplayamadıklarından üretim bantlarını durdurmuş durumdadır. Böylelikle üretin üretilen ürün miktarı azalarak nihai ürünlerin fiyatları artış göstermektedir.

Enflasyon bu kadar derinden hissedilirken, nihai tüketici için zor olan bu durum aynı şekilde dolaylı vergilerin bütçede çok fazla yeri olmasından dolayı Türkiye için de ayrı bir zorlu bir süreç olarak 2022 yılını işaret etmektedir. Yapılan tüm değerlendirmeler ve ekonomik tahminler Kasım/2022 ayına kadar enflasyon ile mücadele hız kesmeden devam edecek gibi.

Yoğun bir şekilde konuşulan ve hissedilen enflasyonist bu ortam ile tüketim harcamalarında oluşacak eğilimlerde farklılık göstermektedir. Fiyatlar genel düzeyinin sürekli artış göstermesi tüketim harcamalarında elde edilecek vergi gelirlerinin de azalmasına neden olabilmektedir. Bu durum Lafer Eğrisi’nde açıklanmaktadır.

Lafer Eğrisine göre enflasyonist ortamlarda tüketici psikolojisi satın alma eğilimi yerine tersi yönde etki göstermesi şeklinde açıklanmaktadır. Bu durum Türkiye gibi dolaylı vergilerin bütçe kalemi içerisinde yoğun bir yer tutması sebebi ile önemli bir konu olarak görülmelidir. Son zamanlarda yapılan zamların etkisi ile tüketici güven endeksinde önümüzdeki günlerde bir düşüş beklemekteyim. Vergi oranları ile vergi gelirleri arasındaki ilişkiyi gösteren Lafer Eğrisi, vatandaşın geliriyle vergiler birbirine paralel olarak artmıyorsa eğer, vergilerin belli bir oranın üzerine çıkması, devletin daha az vergi tahsil edebilmesiyle sonuçlanır.

Sanayicilerimizden beklenen ihracat yönündeki artışın, bütçe oluşturulurken bütçe gelirlerinin de gelir kalemlerinin çeşitlendirilmesi önemli ayrı bir konu olarak görülmektedir. 2022 yılında vergi gelirlerinde meydana gelebilecek eksiklik ile yeni bir bütçe oluşturulması gündeme gelebilir. Bu durum istemeyeceğimiz bir hadisedir.

Böyle bir durum söz konusu olmaması için, vatandaşın milli gelir seviyesinin yükseltilmesi, enflasyon ortamının giderek azalması için tedbirler alınması veya vergi oranlarının azaltılması Lafer Eğrisinin gerçekleşmemesi için önemli konular arasındadır.

Tüm ekonomik çevrelerin mutabık kaldığı gibi milli gelir düzeyimizin artışa göstermesi, ihracat gelirlerimizin anlamlı bir şekilde yükselmesi, dolaylı vergilerin azalma eğilimine girmesi katma değerli ürün üreterek ihracat edilmesine bağlıdır.

Görüldüğü üzere katma değerli ürünlerin ihraç edilmesi, birçok değişkeni olumlu yönde etkilediği görülmektedir. İhracat miktarından ziyade ihracat tutarlarını yükselmesi önemlidir. Mukayese edilirken geçmiş yıllardaki ihracat miktarı ile birlikte ihracat tutarları beraber değerlendirilmelidir.

Dr. Meh

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Mali Müşavir Mehmet Ös - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.