DÖVİZDE TARİHİ SEVİYE

Haftaya International Monetary Fund (IMF) ’nin Türkiye için 2021 yılı büyüme beklentilerini % 9’a yükseltmesi ile iyimser bir şeklide başladık. Yapılan bu hedef yükseltme tahmini ilerleyen günlerde Türkiye’nin küresel pazarlarda daha çok söz sahibi olacağı şeklinde yorumlamak mümkündü. Tabii bu yorumu destekleyen tetikleyici dış etkilerinde olması söz konusu idi. Küresel stagflasyonun tüm Dünya’yı etkisi altına başladığının görüldüğü bir ortamda IMF’nin ortaya koyduğu rapor piyasayı olumlu yönde etkilemesini beklemek, normal piyasa şartlarında yadırganmayacak bir yorum olarak görülebilirdi. Ancak biz Türkiye’de yaşıyoruz. İbni Haldun’nun söylediği gibi coğrafya bir kaderdir.

1567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun yürürlüğe girerek A grubu döviz bürolarının sermayesi 5 milyon TL’den - 10 milyon TL’ye, B grubu döviz bürolarının sermayesi 1 milyon TL’den – 5 milyon TL’ye yükseltilmiştir. Alınan bu karar ile beraber T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı 13.10.2021 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasına göre kambiyo mevzuatında değişikliğe gidilmiş 3.000.-Usd ve üzeri yapılan işlemlerde kimlik bilgileri tespiti zorunluluğu daha da sıkılaştırılarak, alt sınır olmaksızın döviz bürolarının kimlik tespiti yapması zorunluluğu getirilmiştir.

Bu karar neticesinde Döviz hesaplarında volatilitenin düşürülmesi amaçlanması muhtemeldir. Ancak bu şekilde uygulanmaya başlanan bu kararın kayıt dışılığı daha da çok özendirileceği düşünülebilir. Bu kararın yürürlüğe girmeden önceki haftalarda bireysellerin döviz hesaplarında artış, ticari döviz hesapların ise azalış olduğu görüldü. Toplam döviz hesaplarının geneline bakıldığında, yurt içi yerleşiklerin 232 milyar usd tutarında döviz birikimlerinin olduğu gözlemlendi.

Görüldüğü üzere, ticari hesaplardaki azalışın ithalata endeksli bir üretim sistemimiz olduğundan; sanayicimizin üretme arzusunda olduğu şeklinde yorumlanabilir. Ancak yastık altı olarak tabir edilen dövizlerin bireysel taraf da ağırlıklı olarak bulunduğu açıkça görülmekte. Bu durum vatandaşımızın yatırım algısının diğer ülkelere göre farklılık gösterdiğine de işaret etmektedir. 2016 yılı sonrası dolardaki hızlı artış bireysellerin bu eğilimlerini destekleyici nitelikte olduğu net bir şekilde görülebilmektedir.

 Evet içinde bulunduğumuz sistem de volatilitenin yüksek olması dövizin mübadele aracı olmasının yanında bireyseller için bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Aynı durum otomotiv piyasası içinde geçerlidir. T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan bu karar da dövizde meydana gelen oynaklığı azaltmaya yönelik bir tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her ne kadar yeni önlemler alınırsa alınsın, yapısal reformlar ile vergi politikalarında hayata geçirilmesi ile beklenen reformlar yapılmaz ise büyüme uğruna dövizin yükselmesini sadece izleme noktasında kalabiliriz. Türkiye risk primi (CDS) temmuz ayından bu yana 434,96 seviyesinde yükselmeye devam etmekte.

İyi bir ekonomik sistemde döviz/TL’de yukarı yönlü bu derecede oynaklık göstermesi ekonomi çevreleri için, iyi sinyaller vermez. Rekabetçi bir kurdan bahsedebilmek için ithalat miktarınızın en azından 2 katı ihracat miktarına ulaşmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ürün ihracatından çok fason işçilik ihracatı gerçekleştirmiş olursunuz.

Yine döviz/TL’de agresif yükselmeler söz konusu oldukça bireysellerin TL haricindeki paraları yatırım aracı olarak görmelerinin önüne geçemezsiniz. 23 Eylül 2021 tarihindeki yazım da belirttiğim üzere TCMB toplantısında faiz yükseltme yönünde bir karar alabilir. Bu şekilde alınan bir karar olsa dahi tarihi zirveleri gören usd/TL (1 usd = 9,22.-TL)’de dövizi aşağıya çekecek bir etki göstermeyecektir.                     

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Mali Müşavir Mehmet Ös - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi