Gaziantep kitabeleri


Doç. Dr.. Halil İbrahim Yakar “ Gaziantep Kitabeleri” “Bir Şehrin Hüviyeti” demiş. Uzun ve zorlu bir çalışmanın ardından bu kiymet biçilmez eseri meydana getirmiştir. 06 Eylül 2014 günü kendisini Gaziantep Velic İş Merkezindeki KUMRU Dergisine davet ettik, Sağolsun bizi kırmadı, geldi. Kumru Dergisi mensupları olarak, kayda değer bir dinleyici topluluğu vardı. Biz sözü edilen yerde hocamızın bu 20 çarpı 30 ebadında, ve 250 sayfalık değerli eserin içeriğinden söz etti. Bu eserinde hocamız, Gaziantep’in tarihini araştırmış ve inanılmaz bilgi ve belgelere ulaşmış. Çekmiş olduğu kitabeleri anlatarak Kumru Dergisinin geniş ekranlı televizyonunda gösterdi. Bu değerli eserin içeriğini anlatmaya burada gücüm yetmiyor. Kitabın ön sözünden başlayarak sizlere sunmaya çalışacağım. Zaten belgesel olarak çekimi yapılıp televizyonlarda gösterileceği haberini de almış bulunmaktayım. Şimdi aşağıya içindekileri alıyorum.

BİRİNCİ BÖLÜM;

Kitabeler üzerinde yapılan çalışmalar, Ebced Hesabı, Tarih düşürmeler, Tarih düşürülen konular, Tarih düşürme çeşitleri.

İKİNCİ BÖLÜM;

Gaziantep kitabeleri hakkında genel bilgiler , kitabe şairleri.

CAMİLER

Ağa Cami, Âhi baba Cami, Alaüddevle Cami, Alaybey Camii, Ali Naccar Camii, Bostancı Camii, Boyacı camii, Çınarlı camii, Eyüpoğlu Camii, Fethiye Medreresi Camii, Hacı Nasır Camii, Hacı veli Camii, Handan Bey Camii, Hüseyin Paşa Camii, Kabasakal Camii, karagöz Camii, Karatarla Camii, Kesikbaş Camii, Nizip Akçakent Köyü Aşağıoba camii, (Mizar Köyü) Camii, Aşağıoba Camii, Nizip Fevkani camii, Nizip Saha Camii, Nizip Uluyatır (Mizar Camii), Nuri Mehmet Paşa camii, Ömer Şeyh Camii, Ömeriye camii, Şirvani Camii, Tekke Camii (Mevlevihane)

MESCİTLER;

Alaüddevle Mescidi, Nesip Bey Mescidi, Nur Ali Mescidi, Pazaryeri Mescidi, Pişirici Mescidi, Şekeroğlu Mescidi.

MEDRESE VE MEKTEPLER;

Ahmet Çelebi Medresesi, Ali Neccar Medresesi, Ayintap Devrü’l –Muallimin, Ayıntap Rüştiye Mektebi, Balıklı Rüştiye Mektebi –Mahmudiye, Ebu’l Huda Medresesi, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Zülkadriye Medresesi, St Mary Kilisesi (Kurtuluş Camisi) Vartanyan Ana Okulu

CEŞMELER, KASTELLER; SU YOLLARI;

Ali Neccar Sebili, Ara Çarşısındaki Çeşme, Araban Beydili Çeşmesi, Balıklı Çarşısındaki Çeşme, Deli Hekim Çeşmesi, Fethiye Medresesi Camii Kasteli, Gümüş Kastel, Hacı Ahmet Çeşmesi, Köseç Ahmet Ağa Çeşmesi, Kumandan Çeşmesi, Nafak Çeşmesi, Osmaniye Kasteli, Pazaryeri Şadırvanı, Tekke Camii Çeşmesi, Türkçe-Ermenice Çeşme, Ayıntap Suyolu, Sacur Suyu,

HANLAR Belediye Hanı, Hasırcı Hanı, Hüseyin Paşa Bedesteni (Zincirli), Kürkçü Hanı, Millet Hanı.

TÜRBELER

Kurban Baba türbesi, Şahveli Dergahı, Şeyh Ali Efendi Türbesi, Şeyh Şaban Türbesi, Yuf Baba Türbesi.

KÖŞKLER KASIRLAR KONAKLAR;

Basmacızade Ali Efendi Konağı, Battal Bey Kasrı, Bülbülzade Kasrı, Fetva Emini Katip Efendi Kasrı, Kasrı Hacı Taha Efendi Kasrı, Haleplizade Mehmet Ali Kasrı, Küllizade Emin Efendi kasrı, Mazlum Efendi Kasrı, Mevlevihane Köşkü, Mevlevihane Şeyh Evi, Mevlevihane Şehnişini, Mustafa Ağa Kasrı, Baharı, Kethüdazade İbrahim Efendi Kasrı, Müftü Bahaddin Efendi kasrı, Müftü Hacı Osman Efendi Kasrı, Şakir Gören Kasrı, Taha Efendi Kasrıı, Ubeydullah Efendi Kasrı, Zeki Efendi Kasrı, Antep Evleri.

KARAKOLLAR

Akyol Karakolu, Balıklı Karakolu, Suburcu Karakolu.

HASTANELER

Amerikan Hastanesi, Anna Morston Binası, Antep Hastanesi.

HAMAMLAR

Hüseyin Paşa Hamamı, Naib Hamamı.

KİLİSE VE SİNAGOGLAR

Gaziantep Sinagogu, Aziz Bedros Ermeni Kalolik Kilisesi (Ömer Ersoy Kültür Merkezi)

DİGER YAPILAR

Gaziantep Kalesi, Ayintap Redif Deposu, Bülbülzade Kütüphanesi.

KİTABE ÖZELLİĞİ GÖSTEREN NESNELER

Bakır Eşya Kitabeleri, Surre Alayı Sandıkları, Antepli Kağıtlar, Bekçi Rozetleri, Dulkadiroğlu Şehsüvar Bey sikkesi, Mühürler, Resmi ve Özel Mühürler.

Bu ciddi araştırmayı senelerini harcayarak meydana getiren Doç. Dr. Halil İbrahim Yakar, Gaziantep’i bize yeniden kazandırmıştır. Gaziantep’in, kültür sanat ve edebiyatı ile uğraşanlar arasında ben ve benim gibi bir çok değerli isimler varsa da, hocamızın bu çalışması takdir değer ve inanılmız bir eseri günümüze kazandırmıştır. Gaziantep Üniversitesini ve Doç. Dr. Halil İbrahim Yakar Beyi kutluyorum. Daha bunun gibi nice eserlerde imzasının olmasını bekliyorum derken, bu eseri araştırmacılarımızın ve Gaziantep sevdalılarının görmelerini tavsiye ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Ayaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi