Hemşehrimiz Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş’ın Aramızdan Ayrılışının 39. Yılı Dolayısıyla

Faruk Kadri Timurtaş, 26 Şubat 1925’te Gaziantep’in Kilis ilçesinde (bugün ildir) doğdu. Baba­sı Kara Timurtaş Paşa torunlarından Kadri Bey, annesi ise Münevver Hanım’dır. Kadri Bey, bir müddet Gaziantep’te sorgu hâkim­liği görevinde bulunmuş, daha sonra da Ki­lis’te avukatlık yapmıştır.

İlkokulu Kilis’te Kemaliye İlkokulunda, ortaokulu ise Kilis Ortaokulunda okuyan Faruk Kadri Timurtaş, 1939’da yatılı olarak İstanbul Kabataş Erkek Lisesine girdi ve 1942 yılında mezun oldu. Aynı yıl İs­tanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünenden Hazi­ran 1946’da “XVII. Asır Şairlerinden Edirne­li Güftî ve Teşrîfat-üş-Şuarâ’sı” adlı mezuni­yet tezini hazırlayarak mezun oldu.

Mezun olduğu yılın ekim ayında doktora öğrencisi olarak doktora ça­lışmalarına başladı. Eski Türk Edebiyatı sahasında yürüttüğü çalışmalarını 1950 yılında tamamladı ve “Şey- hî’nin Husrev ü Şîrin’i” adını taşıyan doktora tezi “pek iyi” derece ile kabul edilerek “edebiyat doktoru” unvanını aldı.

28 Aralık 1950’de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Filolojisi Kürsüsünde Prof. Dr. Ahmet Caferoğlu’nun yanında asistanlığa başladı. Mayıs 1954-Ekim 1956 yılları arasında, yabancı dilini geliştirmek, bilgi ve görgüsünü arttırmak üzere Fakülte tarafından Fransa’ya gönderildi. 

Timurtaş, Paris’te “Alliance Française”da Fransızca derslerine katıldı. Sorbonne Üniversitesinde Genel Dil Bilimi, Kar­şılaştırmalı Edebiyat, Fransız Dili ve Edebiyatı derslerine devam ettiği ve Şark Dilleri Okulunda Türk dili derslerini takip etti. Yurda döndükten sonra Haziran 1957-Ekim 1958 tarihleri arasında Sa­rıkamış’ta (Kars) yedek subay olarak askerlik hizmetini yerine getirerek yeni­den Fakülteye döndü. Bu arada bir yandan da doçentlik çalışmalarına devam eden Timurtaş, “Şeyhî ve Çağdaşlarının Eserleri Üzerinde Gramer Araştırmaları” adlı çalışmasıyla doçentlik imtihanını vererek 1959 yılında doçent oldu.

Faruk Kadri Timurtaş, bir yandan Fakültede Osmanlı Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi, Türkiye Türkçesi derslerini okutur­ken, bir yandan da çeşitli ilim ve sanat dergilerinde, gazetelerde özellikle dil ve edebiyat konularında yazdığı yazılarla yoğun bir çalışma devresine girdi.

Şubat 1965’te Londra Üniversitesi Şark Dilleri Okulunun davetlisi ola­rak İngiltere’ye gitti. 20 Şubat-15 Mart 1965 tarihleri arasında Londra’da ka­lan Timurtaş, burada Türk diliyle ilgili bir dizi konferans verdi.

1 Şubat-1 Ağustos 1966 tarihleri arasında ikinci bir lisan öğrenmesi için Üniversite tarafından yeniden İngiltere’ye gönderildi. Bu seyahate eşiyle bir­likte çıkan Timurtaş, Londra’da üç ay lisan kurslarına katıldı.

 “Osmanlıca Grameri” adlı takdim tezi ve 200’e yakın inceleme, araştırma ve makaleyle profesörlük müracaatı sonrasında; Ede­biyat Fakültesi Kurulu­, 17 Ni­san 1967 tarihinde Timurtaş’ı profesörlüğe yük­seltti.

Timurtaş, Fakültedeki derslerine devam ederken, İktisat Fakültesi Gazetecilik Ens­titüsünde, Yüksek Öğretmen Okulunda, Türk Musikisi Devlet Konservatuarında dil ve edebiyat dersleri okuttu. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde en çok doktora öğrencisi çalıştıran öğretim üyesiydi.

1976 yılında Kıbrıs’ta ve Yugoslavya’da Türk dili ve edebiyatı konularında konferanslar verdi. 1977’de Bulgaristan ve Romanya’da, 1979’da Münih, Paris ve Londra’da mesleki araştırma ve incelemelerde bulundu.

25 Ocak 1982 gününe kadar devam ede­bildi. Geçirdiği kısmi felç sonucunda uzun süre yazamadı ve konuşamadı. 4 Temmuz 1982 günü vefat etti. 5 Temmuz 1982 günü Fatih Camii’nde öğleyin kılınan cenaze namazından sonra, Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’nde toprağa verildi.

Faruk Timurtaş, sürekli çalışan, fevkalade üstün gayretli bir insandı. Okuyup yazmadığı gün yoktu. Üniversiteden mezun olduğu yıl Tasvir gaze­tesinde yayımladığı “Mehmed Akif in İçtimaî Fikirleri” adlı yazısı ile başla­yan yazı hayatını ömrünün sonuna kadar aralıksız devam ettirdi. Çeşitli gaze­te ve dergilerde dil, edebiyat, millî kültür ve ülke meseleleri üzerinde yazılar yazdı. Özellikle eski kültürümüzün genç nesillere tanıtılması ve aktarılması yolunda yıllarca durup dinlenmeden çalıştı.

Bu yolda çok faal bir sosyal hayatı vardı. Daha 1948-1949’da Türk Kül­tür Ocağı başkanlığı, Türkiye Muallimler Birliği başkanlığı, Kilis Kültür ve Dayanışma Derneği başkanlığını yaptı. Türk Kültürünü Araştırma Enstitü­sünün kurucu üyeleri arasında yer aldı. Türkiyat Enstitüsü müdür yardımcı­lığı görevinde bulundu. Ayrıca Kültür Bakanlığının çeşitli yayın kollarında görev aldı. Özellikle “1000 Temel Eser” serisinin yayın yönetmeliğinin hazır­lanmasında ve bu seriye girecek eserlerin tespitinde büyük emeği geçti.

Prof. Dr. Faruk K. Timurtaş’ın en önemli yönlerinden biri, belki de en önde olan cephesi millî, dinî ve kültür değerlerimize bağlı oluşu idi. Dil, edebiyat ve eğitim üzerinde yazdığı yazılarla pek çok insanın dikkatini bu konular üzerine çekmişti.

Türkçe onun çalışmalarının odak nok­tasını oluşturmaktaydı. Dille ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyordu: “Dil meselesi bir millî müdafaa meselesidir. Dilimizi korumak, vatanı korumakla birdir. Çünkü dil de vatan kadar, tarih kadar, gelenek ve töre kadar azizdir. Dil de bayrak gibi, aile gibi mukaddesattandır. Belki de hepsinin ifadesi, ak­si onda olduğu için hepsinden öndedir. Dil olmayınca millet olmaz, milliyet olmaz. Millî kültürün baş unsuru dildir. Dil sevgisi vatan sevgisi, ana sevgi­si gibidir; sınırsızdır, her türlü fedakârlığı gerektirecek kadar engindir.”

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nevin Balta - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi