SİYASİ PARTİLERE HAZİNE YARDIMI YAPILMALI MI?

Devlet ve siyaset birbirinden ayrılmaz kavramlardır.Yönetimler çeşitlilik gösterir.Demokrasi ile yönetilen ülkelerde devleti yönetmek için kurulan siyasi partiler;demokrasinin vaz geçilmez birimleri olarak kabul edilir.Siyasi partiler kuruluş felsefesini ve yönetim anlayışını esas alarak birbirleri ile yarışırlar.Belli peryot aralıkları ile yapılan seçimlerde ,partiler devletin hazinesinden yardım alırlar.Bu yaklaşım ülkemiz için de geçerlidir.1946 Yılına kadar tek partili,1950 dengünümüze çok partili siyasi yaşam devam etmektedir.Tek partili dönemler içinde faliyet gösteren siyasi partilerin genel karekteri:Kendilerini devletin sahibi gibi görmeleridir.Bu yönetim şeklinde devlet,parti ile özdeştir.

Zaman,hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu değişime uygun olarak insanların anlayış ve yaşam tarzlarıda değişmektedir.Bu gelişime siyasi yaşam da kendini uydurmak zorunda kalmıştır.Bu düşünceden harekat ile farklı görüş ,düşünüş,yaşam ve ekonomik bakışlara liderlik eden siyasi partiler kurularak;Devlet yönetimi için yarışan siiyasi partilere dönüşmüşlerdir.

Siyasi partilerin birbirleri ile yarışmaları demokrasinin gereğidir.Ancak bu yarışı sürdürmek için hazineden yardım almaları doğrumudur? bunu tartışmanın zamanı geldi.

Dünyamız ve ülkemiz artık 19.yüzyılda değil.İLETİŞİM VE İLETİŞİM KAYNAKLARI BAŞ DÖNDÜDÜRÜCÜ BİR HIZLA İLERLİYOR.Deyim yerinde ise 21.yüzyıl bir iletişim çağıdır.Siyasi partilerimiz;seçimlerde seçmenlere ulaşmak içinneden İLETİŞİM KANALLARINI KULLANMIYORLAR?Bununaç ıklanabilir makul ve kabul edilebilir bir açıklaması olmalıdır.

Uzağa gitmeyelim.Son 24 Haziran seçimlerine katılan siyasi partilerimiz ,seçim de devletin hazinesinden aldıkları paraları açıklasınlar.Bu paraları nasıl harcadıklarını da açıklasınlar.Partilerimizin seçim içinharcadıkları paralların bilançosunu çıkaralım. Harcama kalemlerine göz atalım.

Ulaşım giderleri,Miting düzenleme alanlarının tahsisi,Miting alanının hazırlanması,Ses düzeni kurulması,Beslenme ve Meşrubat ikramları,İş gücü kayıpları,Yollarda yaşanan kazalar,Davulculara öde- nen paralar,Reklam giderleri,Parti araçlarının giydirilmesi ve ses düzenlerinin korunması,Sağlık ekibi tahsisi,Güvenliğin sağlanması için harcananlar,Sıcak da yada soğukta çekilen sıkıntılar,Trafiğin felç olması,Görüntü kirliliği...

Bu saydıklarıma ekler yapabilirsiniz. Sonuçta bu paralar Siyasi Partiler vasıtası ile sokağa atılan paralar değil midir?Partilerimiz :Siyaseten geliştirdikleri politikaları ;her kesimin kolayca ulaşabileceği televizyon kanallarından yapmaları daha doğru olmaz mı?

Elbette televizyonlara da reklam parası ödenecektir.Siyasi partilerimiz, böyle bir yaklaşımı benimsemiş olsalar;yukarıda sıraladığımız bir çok olumsuzluk,kendiliginden ortadan kal- kar.Ülkemizin konumu çok daha ileriye gider.

Bizim kuşak çok daha iyi hatır lar.1970-1980 li yıllarda siyasi partiler yine mitingler yaptılar.Rahmetli DEMİREL, ECEVİT,ERBAKAN ve TÜRKEŞ’İN bütçe üzerine yaptığı konuşmaları;tüm seçmenler televizyondan izlerdi.

Ayni şekilde Rahmetli ÖZAL,ÖZALP ve CALP’İN hükümet tartışmaları;Köprüyü satarım,sattırmam tartışmaları hafızalardadır.

Uzatmayalım.İSRAF HARAM İSE Kİ HARAMDIR.Seçimler için sokağa saçılan paralar da haramdır.Geliniz ülkemizi yönetmeye aday olan siyasi partilerimiz olarak yaklaşan yerel seçimlerde 21.yüz yılın teknolojisini kullanın.İsraftan kaçının.Hazineye yük olmayın.Devletin paraları sokağa savrulmasın.Harcana- cak çok daha önemli yerler var.

Herkese iyi haftalar saygılar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Pekmezci - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.