Oruç Reis Mavi Vatanda

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Doğu Akdenzi’deki gururu Oruç Reis gemisi, fırkateyn ve korvetlerin refakatinde Doğu Akdeniz’de sismik araştırma faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Yunan tarafından gelen açıklamalar nedeniyle Millî Savunma Bakanlığı, Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada Oruç Reis’e tam koruma sağlandığını açıkladı. Söz konusu açıklama şöyle;

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetine başlayan MTA Oruç Reis araştırma gemisine Türk Deniz Kuvvetleri tarafından refakat ve koruma sağlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, deniz yetki alanlarımızda uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığı çerçevesinde gerekli tüm tedbirleri almaktadır.

Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların paylaşımı sert tartışmalara ve hatta giderek sıcak çatışmalara sebep oluyor. Yunan savaş gemileri ile Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri arasında hidrokarbon kaynakları sebebiyle az daha sıcak çatışmalar yaşanıyordu. Bu konu başta Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır, İsrail ve Fransa tarafından etkin biçimde yönetiliyor. Hatta bu ittifakın içine Amerika ve Rusya da dahil oluyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, kendilerine ait olmayan yerlerde deniz yetki alanları oluşturarak doğal gaz aramaya yönelik 2003-2013 yılları arasında İsrail, Lübnan ve Mısır’la art arda münhasır ekonomik bölge anlaşmaları yaptı. Birleşmiş Milletler de bu anlaşmaları belli sürelerde onayladı.

Yunanistan da son olarak Mısır’la münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı. Doğu Akdeniz’de araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi Yunan Deniz Kuvvetleri tarafından taciz edildi. Fransa bu olayla ilgili olarak fiilen Yunan Silahlı Kuvvetlerinin yanında yer aldı. Türkiye, Ege ve Akdeniz’de bir yandan diplomasi öte yandan deniz ve hava kuvvetlerinin etkili hareketleriyle kendi millî çıkarlarından ödün vermeyeceğini açıkça gösterdi.

Oruç Reis’in Sismik Araştırmaları Türkiye-Yunan İlişkilerini Gerdi

Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında doğal gaz arama faaliyetlerinden dolayı son dönemde gerginleşmeye başladı. Doğu Akdeniz’de tansiyon her geçen gün biraz daha yükseliyor Oruç Reis gemisinin faaliyete geçmesiyle birlikte Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetiminden ardı ardına açıklamalar yapıldı. Güney Kıbrıs Rum yönetimi Oruç Reis’in yaptığı çalışmaların yasa dışı olduğunu iddia etti. Rum Yönetimi’nin Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Oruç Reis gemisinde görevli personel hakkında uluslararası tutuklama emri verileceği konusunda Türkiye’yi tehdit etti. Bunun üzerine Türkiye, Oruç Reis’in yapacağı sismik araştırma faaliyetleri için Temmuz ayı sonunda yeni bir Navtex ilanında bulundu.

Türkiye’nin Temmuz ayı sonunda yayımladığı Navtex’le Yunanistan’ın kendi kıta sahanlığı içinde ilan ettiği bölgede Oruç Reis gemisinin sismik araştırma yapacağını açıklaması iki ülke arasında gerilimi artırdı. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrasında müzakereler sonuçlanana kadar Oruç Reis gemisi Antalya Limanı’na döndü. Navtex ilanının ardından Yunanistan’da Oruç Reis paniği başladı. Yunanistan’ın Meis Adası kıyılarına Yunan fırkateyni yanaştırıldı. Yunan basını, Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin yüksek düzeyde alarma geçirildiğini yazdı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaşanan gelişmelerle ilgili sert tepki göstererek, bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini bildirdi. Akar, Türkiye’nin Kıbrıs dahil Mavi Vatan’daki hak, alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna dikkat çekerek, Doğu Akdeniz’de, Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma yapacak olan Oruç Reis gemisine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından refakat ve koruma sağlandı. Türkiye, deniz yetki alanlarındaki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerini korumak için gerekli tüm tedbirleri alıyor.

Çavuşoğlu: “Bu Anlaşma Bizim İçin Yok Hükmündedir”

Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik olarak sözde bir anlaşma imzalandı. Kahire’de imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, anlaşmanın yok hükmünde olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Yunanistan ve Mısır arasındaki sözde kıta sahanlığı anlaşmasıyla ilgili olarak, “Bu anlaşma Türkiye’nin ve Libya’nın haklarını ihlal etmektedir. Bizim için yok hükmündedir. Kendi haklarımızı korumaya devam edeceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu, Malta ve Libya’ya gerçekleştirdiği resmî ziyaretlerin yanı sıra Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye, Malta ve Libya tarafından yapılan ortak açıklamanın oldukça önemli olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu açıklamayla Libya’da meşru hükûmete verilen desteğin yanı sıra İrini Operasyonu’nun tek taraflı olduğunun ve haksız şekilde çalıştığının vurgulandığını belirtti. Çavuşoğlu, Malta ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin ise çok iyi düzeyde olduğunu kaydederek, “Ticaretimiz 1 milyar doların üzerine çıktı. Buradaki Türk firmaların yatırım miktarı 1,7 milyar dolar civarında” diye konuştu.

Yunanistan ile Mısır arasındaki sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, özellikle AB tarafında da ciddi bir hayal kırıklığına sebep olduğunu ifade eden Çavuşoğlu: “Fakat verilen bu koordinatlardan kolayca görüyoruz ki bu anlaşma hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de Libya’nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ediyor. Dolayısıyla bizim daha önce Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiğimiz kıta sahanlığımızı ihlal eden bir anlaşma bizim için yok hükmündedir ve zaten bugüne kadar bu noktaya gelmemizin sebebi de Yunanistan’ın, Rum kesiminin, Mısır ve İsrail gibi ülkelerle Türkiye’yi yok sayarak anlaşmalar imzalamaya çalışması, adımlar atmasıdır. İmzalanan bu anlaşma bizim için yok hükmündedir. Bunun yok hükmünde olduğunu sahada da masada da göstermeye devam edeceğiz. Hem bunlara hem de tüm dünyaya” dedi.

Türkiye’nin, kendi kıta sahanlığı içinde, kendi haklarını ve Kıbrıs etrafında da Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlı şekilde sahada ve masada korumaya devam edeceğini belirten Çavuşoğlu açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bu tür anlaşmalar veya iş birlikleri bizi yolumuzdan alıkoyamaz ve kimse bizim haklarımızı da gasbedemez. Buna hiçbir zaman müsaade etmedik, etmeyeceğiz.”

Erdoğan: “Yunanistan’la Mısır Arasında Yapılan Anlaşmanın Hiçbir Kıymet Harbiyesi Yoktur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’la Mısır arasında yapılan anlaşmayla ilgili şunları söyledi:

“Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymetiharbiyesi yok. Niye yok? Şimdi bir defa buralara baktığımız zaman özellikle Yunanistan’ın yani Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Mısır’ın bir alakası var mı? Yok. Biz Libya ile böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bunların üzerine atladılar. Şimdi bize oralardan gelen bilgiler de ‘Biz bunu size karşı yapmış değiliz.’ gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Bizler burada özellikle deniz yetki alanlarında hiç hakkı hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz. Bakın Merkel benden ricada bulundu. Buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız dedi. Ben de ‘Eğer siz Yunanistan’a diğerlerine güveniyorsanız biz 3-4 haftalığına ara veririz. Ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.’ dedim. Nitekim öyle de oldu. Bu arada da Yunanistan’ın kendi Dışişleri Bakanı, danışmanları üçlü görüşmeler başlattılar. Almanya-Yunanistan-Türkiye arasında. Bunlar sözde durmayınca şimdi ne olacak? Biz sondaj çalışmalarına hemen başladık. Barbaros Hayrettin’i de görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar.”

Oruç Reis Kimdir?

Oruç Reis, 1495-1518 yıllarında Osmanlı Devleti’ni hizmet etti. Haçlılar onu “Kızıl Sakal” yani “Barbarosa”, “Barbaros” lakabı ile anıyorlardı. Kardeşi Hızır Reis, Barbaros Hayrettin Paşa da abisi Oruç Reis’e hürmeten bu lakabı aldı. Oruç Reis, Cebre Adası ve Cezayir’in fatihidir. İspanyollara 3 yıl esir düşmesine rağmen asla pes etmedi. Papa’nın dev gemilerini zapt eden Oruç Reis, binlerce Endülüslü Müslümanı Haçlı zulmünden kurtarmak için Kuzey Afrika’ya taşıdı. Bir muharebede sol kolundan ağır yaralandı ve doktorlar kolunu dirsekten kesti ama o asla yılmadı. Bir gün İmparator Şarlken’in ordusu ile çarpışırken Tlemsanların ihanetine uğradı. Kuşatmayı yardı fakat 20 levendi içeride kaldığı için öleceğini bile bile geri döndü ve mızrak darbesi ile şehit düştü. Kafasını kesip bal dolu kutuya koyan İspanyollar krala götürdü. Çünkü İspanya Kralı, İspanyollara büyük korku salan Oruç Reis’in öldüğünden emin olmak istedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nevin Balta - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi