SANAT VE EDEBİYAT

Erendost--Araştırmaların, folklörük çalışmaların olsada, biz seni şair ve gazeteci yazar olarak tanıyoruz. Biraz kendinden söz edermisiniz?

Ayaz Gaziantep İli, Oğuzeli İlçesine bağlı Yakacık köyünde doğmuşum, hala Tınazdere köyü Nüfusuna kayıtlıyım. İlkokulu Yakacıkta, orta ve Lise tahsilimi gaziantepte tamamladım. yazın hayatım 1976 yılında ulusal hergün ve Yeniasya gazetelerinde başladı. 1980 ihtilalinde bu gazeteler kapanınca, yerel gazetelere, kültür sanat ve edebiyat dergilerine yöneldim. Türk Edebiyatı dergisi dahil olmak üzere bir çok kültür sanat ve edebiyat dergilerinin yazı kurulunda bulundum, sanat sayfası çıkardım, şiir ve sohbet yazıları yazdım. Halen Kumru dergisi başta olmak üzere, Çıngı, Bizim Ece, Maki, Antalya Sanat, Alkış, Tay dergilerinde şiirlerime rastlamanız mümkündür. Bir adet öykü, iki adet antoloji, iki adet araştırma ve 12 adet şiir kitabı yayınladım. 1995 yılında bir şiirim Vanda 10. Piyade tugayı marşı yapıldı, Gaziantep Üniversitesi Edebiyat fakültesinde Esra Güllübardak Tiryaki’ye ödev konusu oldum. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok önemli ansiklopedilerde ve antolojilerde yer aldım.

Erendost-Gaziantepte yayınlanan kültür sanat ve edebiyat dergileri var mı? Bunlar hangileridir?

Ayaz Gaziantepte 1935 yılından bu yana kültür sanat ve edebiyat dergileri çıkmaktadır. Bunlar, Kültür Derğisi, Başpınar, Alleben, Yöre, Çıngı, Yorum, Mavi Basamak, Life Dergisi ve buna ek olarak, Tarih ve Kültür, Alleben, Kumru dergisidir. Av. Abdulhadı Bay’ın yayınladığı Kumru Dergisi, Türk Dünyasını kucaklayan bir yayın organıdır. Yurt içine üçretsiz olarak dağıldığı gibi, İran, Irak, Azerbeycan ve Türkmenistan gibi Türk devletlerine de ücretsiz dağılımı yapılıyor. Saydığım ülkelerin şair ve yazarlarının ürünlerine yer veriliyor.

Erendost- Geçmişte ve günümüzde Gaziantep’in, kültür sanat ve edebiyatına emeği geçenleri söyleyebilir misiniz ?

Ayaz Gaziantep’in kültür sanat ve edebiyatına Şakir Sabri Yener, Cemil Cahit Güzelbey, Ali Nadi Ünler, Mehmet Sağlam, Hulusi Yetkin, Mehmet Solmaz, Abdulllah Özer, Adil Dai, Seydi Cumhur Api, Bülent Ağcabay,Necdet Sevinç, Lütfiye Aydın, Akten Köylüoğlu, Abdulhadi Bay, Hulusi yetkin Dr. Ahmet Çevik, Ali Atalar, Muhittin Arar, Fahri Anlaroğlu, Tamer Abuşoğlu, Ercüment Asaf Yanıç, Halit Ziya Biçer ve bende Karacaoğlandan günümüze kadar, Gaziantep üzerine yazılmış şiirleri derleyip kitaplaştırarak, 12. Yüzyıldan günümüze kadar “Gaziantepte Kültür Sanat ve Edebiyatta İz Bırakanlar” adı altında kültür sanat ve edebiyatımıza adı geçenrleri biraraya getirip, kitaplaştırarak hizmet ettiğim kanaatindeyim.

Erendost-Gaziantepte ciddi anlamlamda şair ve yazar var mı?

Ayaz Ben burada kendimden söz etmeyeceğim. Gaziantepte ciddi anlamda şair, Hececi olarak Abdulhadi Bay, Dr. Ahmet Çevik, Behiye köksel, Gülhun Ertilav, Neşe Cömert var. Serbest yazanlar ise Ülkü Tamer, Tamer Abuşoğlu, Mustafa Selçuk Uğur, Zekerieya Efiloğlu, İbrahim Halil Aycan, Hüseyin Toprak,Mehmet Kara, Mehmet Türkan var.

Erendost -Gaziantepte bayan şair- yazar ve araştırmacı hanımlar varmıdır ? Burada kimlerden söz etmek istersiniz?

Ayaz- Evet, burada şair olarak yukarıda bahse konu, Behiye Köksel, Gülhun Ertilav, Neşe Cömert gibi hanım şairlerimiz var. Akten Köylüoğlu, Bilge Kazaz, Zülal Gögüs, gibi isimlerden araştırmacı olarak söz edebilirim. Ayrıca Gaziantep’in Atiye Güner, Nurten Çatıkkaş Kale, Gülay karslıgil, Mizyal Karabiber Nacaroğlu, Hatice Yılankırkan gibi ciddi anlamda bayan ressamlarımız var.

Erendost-Gaziantepte kültür sanat ve edebiyat adına neler yapılıyor?

Bunları bize sıralarmısınız?

Ayaz- Gaziantepte 2007 yılında, O zamanın Vali Yardımcı Gökhan Veli Kişioğlu başkanrlığında, Gaziantep Kültür Sanat ve Edebiyat (GASED)) kuruldu. Bu derneğin kurucu üyelerinden birisim. Başkanı şu an Kemal POLAT. Kuruluşundan günümüze kadar her ayın ilk cumartesi günü, dernekte müzikli şiir dinletisi yapılır. Ayrıca her ay basamak diye bir bülten yayınlamaktadırlar.

SEVGİLİLER GÜNÜNDE

On dört şubat sevgililer gününde;

Eşim “Bozgeyikli” gül verdi bana.

Yol istedim erenlerin önünde,

Dosta uzanmaya el verdi bana.

Sihirbazın sihirini bozmaya,

Niyet ettim barış sözü yazmaya.

Fitneye, fesada mezar kazmaya,

Sapı kırılmayan bel verdi bana.

İşleri kötüye yormamak için,

Haksızdan hakk yolu sormamak için.

Mecliste kimseyi kırmamak için,

Oldukca tatlı bir dil verdi bana.

Ayaz’ım ben süs yaparım hızmaya,

Gül işlerim başlardaki yazmaya.

Gidem dedim gönüllerde yüzmeye,

Hakikat ilminde göl verdi bana.

2;) 13.00="" 17.00="" a="" abdulhadi="" adanadan="" ahmet="" airler="" airlerimiz="" aittir.="" ali="" an="" atci="" av.="" balyemez="" bay="" belirgin="" bestekar="" burada="" can="" cumartesi="" davet="" den="" dergisi="" dergisine="" dergisinin="" edebiyat="" ekil="" evidir.="" gibi="" giderleri="" hece="" her="" iiri="" iirinin="" iirlernin="" incelemesi="" kadar="" kumru="" l="" lardan="" lkiyeti="" m="" mit="" mlerinde="" n="" niceleri="" p="" r="" r.="" rk="" rlar.="" saat="" sanat="" ve="" ye="" yeri="" zeki="" zelliklerini="" ziyaret="">

3;) airdirler.="" airlerini="" anadolu="" batar="" bilinen="" davet="" de="" en="" i="" in="" kendileri="" lisesi="" lu="" meslek="" mustafa="" na="" ocaklar="" p="" rencilerle="" teknik="" uk="" ur="" ve="" zekeriye="">

4;)muhittin .="" air="" arar="" daha="" dinletileri="" gaziantepli="" gaziantepte="" iir="" n="" na="" nda="" ndan="" p="" rencilerimizin="" sodes="" ubesini="" ve="" vesile="" yazarlarla="">

5;)mavi 15="" bir="" biz="" buna="" dergisinde="" edebiyat="" isimler="" kelle="" lara="" nde="" nemli="" ok="" olan="" orada="" p="" partisi="" r="" r.="" sanat="" servis="" sunumlar="" yine="">

6;)1997 .="" 2001="" 5="" abdulkadir="" ahmet="" alleben="" ankara="" behiye="" dergisini="" dr.="" k="" kadar="" kemal="" na="" niversitesine="" olarak="" p="" polat="" r="" tamer="" tarihinden="" ve="" zcan="">

7;)asıl akten="" api="" barlas="" bilge="" bir="" bu="" bunun="" cumhur="" daki="" de="" dergide="" dergisi="" dir.="" eki="" fe="" gibi="" iirimi="" ile="" imdi="" in="" isimler="" kutlamak="" lker="" mak="" mtiyaz="" nemli="" nemlisi="" nlar="" nurel="" nya="" olarakda="" p="" r="" r.="" sanat="" seydi="" sizlerle="" tamer="" tan="" tarih="" tomris="" urol="" var.="" ve="" yorur.="">

7;)asıl>6;)1997>5;)mavi>4;)muhittin>3;)>2;)>

-Ahmet AYAZ-

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Ayaz - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.