Anılarımda Cemil Cahit Güzelbey

Cemil Cahit Güzelbey, Gaziantep’in sevilen ve ünlü isimlerinden birisidir. Şair, araştırmacı, yazar ve hukukçuydu. Ölümünün tam 26. Yılında onu hala unutmadık. Unutmayacağız. Rahmet ve saygı ile anıyoruz.1960 lı yıllarında Gaziantep’in parmak ile gösterilen hukukçusu ve kültür adamıydı, araştırmacısıydı, yazarıydı. Gaziantep’in caddelerinde görürdük ama, konuşmaya cesaret edemezdik. Çok samimi ve sevecen bir insan olmasına rağmen ağırbaşlı ve heybetli bir duruşu vardı. Aradan yıllar geçti, kader bizi 1983 yazında, İncioğlu İş Hanının zemin katında, Zeki Külekçinin yayınlamış olduğu Bugün Gazetesinde birleştirdi. Tanıştıktan sonra biribirimizi ev telefonu ile arayacak kadar samimi olduk. İyi veya kötü günlerimizde hep beraberdik. Biribirimizi ölünceye kadar unutmadık. Oğlu Rağıp Bey sağ olsunlar beni bir baba dostu sayarak, bazı sıkıntılı günlerimde bana destek olur. Allah ömrünü uzun etsin. Cemil Cehit Güzelbey’in, bana hatıra ettiği imzalı bir vesikalık resmini, hakkında yazdığım bir yazı ekinde Tarla Dergisi’ne Tahir Kutsi Makal’a göndermiştim. Resim dergide kullanılır veya kullanılmaz bana iade edilmelidir demiştim. Yazı yayımlandı ama vesikalık imzalı resmi yazıda kullanılmamış, bana da dönmedi. Tahir Kutsi Makal’ı telefonla aradığımda telefonumu açan kişi “başınız sağ olsun dedi”. Makal Hakkın rahmetine kavuşmuştu, şaşıp kaldım. Onu da burada rahmet ile analım. Rahmetli ile anılarımı anlatacak olursam sayfalara sığmaz. ( Birer sakit yığındır, gördüğün emreden başlar. Ne ibret verir insana, bakınca mezarlıklar) Mezarlıklar isimli şiirinden yukarıdaki iki mısralarını bir türlü hafızamdan atamıyorum. Şimdi aşağıya öz geçmişinden bir kesit alıyorum.

Hukukçu ve tarih yazarı (D. 25 Şubat 1908, Gaziantep – Ö. 1 Mayıs 1995). Bazı yazılarında Emrah imzasını kullandı. İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep’te, lise öğrenimini İstanbul’da askerî lisede tamamladı. Ankara Hukuk Fakültesi (1938) mezunu. Islahiye’de sorgu hakimliği, Pötürge’de hakim yardımcılığı, Akçadağ ve Birecik’te cumhuriyet savcılığı görevlerinde bulundu. 1949 yılında resmî görevinden istifa etti. Serbest avukatlık yaptı. Emekliye ayrılıp (1974) kendini tamamen araştırma ve yazılarına adadı. Türk Dil Kurumu üyeliği ve Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı görevlerinde bulundu.

Gaziyurt (1949) adlı bir gazete çıkardı. Makaleleri, çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Birçok kongre, seminer ve sempozyuma katıldı. Sunduğu tebliğlerin ve yaptığı araştırmaların bir kısmı tefrika edildi, bir kısmı ise kitap hâline getirilerek basıldı. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan yirmi beşe yakın ödül aldı. Gaziantep Üniversitesi tarafından kendisine fahrî doktor unvanı verildi (29 Mayıs 1989).

ESERLERİ (Araştırma):

Gaziantep Folklorundan Notlar (1959), Gaziantep Evliyaları (1964), Gaziantep Şer’î Mahkeme Sicilleri (3 cilt, 1966), Gaziantep Şer’î Mahkeme Sicillerinden Örnekler (Hulusi Yetkin ile, 1970), Gaziantep Camileri Tarihi (1984), Gaziantep Tıbbî Folklorundan Yapraklar (1984), Ceaniler (1984), Birecik Şairleri (1988), Gaziantep’ten Kesitler, Dinsel Bir Gezi, Millî Kurtuluş Savaşında Kilis, Gaziantep’e Özgü Yemekler, Halk Ozanı Efgan Didarî Hayatı ve Eserleri, Gaziantep’teki Cumhuriyet Öncesi Giyim ve Kuşam, Gaziantep’te Geçmiş Yıllarda Giyim ve Kuşam, Abdullah Edip Bayram (tefrika edildi).

Cemil Cahit Güzelbeyi 1 Mayıs 1995 tarihinde ebedi yolculuğuna, basın mensupları, Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, Celal Doğan, ailesi ve Oğlu Dt. M.Rağıp Güzelbey ve Rahmetli Şıh Mehmet Sakioğlunun, Cemil Cahit Güzelbey için yazdığı bir şiiri, gür sesi ile, okuyarak yolcu ettik. Mekanı cennet olsun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Ayaz - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.