"SANDIĞA GİDİN VE EYLEME GEÇİN…"

Bir kaç gün sonra 31.Mart. 2024 Yerel Seçim heyecanı yaşayacak Türkiye… Pardon siyasi partiler, aday olanlar, reklamcılar, rantçılar, mülteciler, emperyalizm, ABD, kukla siyasetin efendileri… Çünkü bizim içimizdeki seçim coşkusunu söndürdüler, cılız bir küle döndürdüler.

Ne yazık ki yurttaşlık görevimi yaparken bu ayaklar oy vermeye çok da istekli gitmeyecek. Haklısınız, haklıyız… Bizi soğuttular, seçimlerden, seçilenlerden. Ama bu demek değil ki sandığa gitmeyeceğiz. Gideceğiz, çünkü elimizde olan ama bir türlü halkın beklentilerini karşılamayan bir seçim süreci geçirdik.

Seçimler gürültü kopardı, ama halkın deyimi ile fıssss osuruk etkisi yarattı.
Bize dayatılan, siyaset arenasının babalarının, karar vericilerinin seçtiği, önümüze işte vurun damgayı onaylayın dediği bir seçim süreci… Arada tabi şans eseri bozulmamış, görevini iyi yapan, emir kulu olmayan, halkın sevdiği yerel idareciler yok değil, haklarını yemeyelim varlar.

Kendime övgü olarak görmeyin, yaklaşık on dört yaşından beri Türk siyasi tarihini takip eden, en az günde bir ciddi siyasi gazeteleri okuyarak, ömür geçiren ben, yakın siyasi tarihimizi su gibi biliyorum… Bilgim ilgimi çektiği, hoşuma gittiği, merak duygusu ile dolu olduğum içindir. İşin içine bir de yazma tutkusu girince bugünlere geldik.
Hal böyle olunca müthiş bir öngörü oluşuyor. Yaşıtlarım aşk kitapları okurken ben siyasi kitapları okuyordum sular seller gibi, seviyordum çünkü okumayı…

Yani onun için yaklaşık on dokuz yıldır yazdığım yazılarda öngörülerim doğal olarak çıkıyor.
Öngörüm Türkiye'de dengelerin biraz oynayacağı, halkın gözünün önündeki perdenin şak diye açıldığı, hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağını hissediyorum. Adil seçim olduğu sürece bu böyle, gelgelelim oy veren kitlelere…

Mültecilere marul yaprağı verir gibi Türk vatandaşlığı verildiği için bu seçimin açıkcası hilesi olarak görüyorum durumu… Türkçe bilmeyen adamın biri geliyor, Türk devlet geleneğinden, göreneğinden, hukukundan, toplumsal yaşamından, hiçbir konu hakkında fikri ve zikri olmadan gelip Türkiye Cumhuriyetinin yerel yönetimde karar mercii, seçme yetkisi alıyor…
Yanlış ve adaletsiz bir seçimde, iki sıfır yenik başlamak gibi…

Yurdışı oylar, yurdışında yaşayan, bu ülkeyle sadece tatillerde gelip keiyif çatıp giden Türk yurtttaşları benim her sıkıntısını iliğimizde hissettiğimiz ülkemizde, gelip benim gibi oy kullanıyor. Yanlış, haksızlık, büyük bir adaletsizlik…

Eskiden iktidar seçimde iktidar olanaklarını hiç bu kadar kullanamazdı. Binlerce araba, binlerce arabanın yaktığı benzinler, yandaş gazeteler, yandaş televizyolar, yandaş yanl besleme gazetecilerin ekranlardan defile yapar gibi geçidlerine maruz kaldık.
Bu da haksız ve eşit olanaklara sahip olamayan seçimin, muhalefet partilerinin haliyle geriden yarışa başlaması gibi bir şey olmuyor, aynen oluyor.

Ne yapmayacağına karar vermek, ne yapacağına karar vermek kadar önemlidir.

Her seçim bir kaybediş yaşanır. Her seçimde bir vazgeçiş yaşarsın. Her şeyin sıradanlaştığı bir dünyada bazen kaybetmek en doğru seçimdir. Ve o dünyada en yerinde tercih; vazgeçiştir.

Bu seçimde oy tercihimi yapacağım; Türkiye Cumhuriyetine, Gazia Mustafa Kemal Atatürk’e, Anayasanın değişemez ve dokunulamaz ilk dört maddesine…
Emperyalimizm karşıtlığına, tetikçi siyasetçiliğine, ABD, NAto’ya, ülkemi göçmenistana çevirenlere, hayat pahalılığına, işsizliğe, teröre, ülkemin değerlerini ayaklar altına alanlara karşı oy kullanacağım…


Sandığa gidin ve oyunuzu kullanın…

Ne olursa olsun kullanın… “Dünyayı değiştirmek için bir fikir seçin ve eyleme geçin."

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sabriye Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.