PROF: DR: NECMETTİN HALİL ONAN ANISINA

 “ Bir Yolcu” şiiri ile adını hafızama yazdıran ünlü şairin, Şiirleri, Eserleri, Kitapları ve Sanat Akımını bu gün burada, okuyucularım ile paylaşmak istedim. O’nu utturmamak ve unutmamak için, bu gün bu yazıyı kaleme aldım. Necmettin Halil Onan kimdir, hayatı, şiirleri, sözleri ve eserleri nedir diye çok fazla soru vardır. Edebiyat dünyasında isminden bahsettiren Necmettin Halil Onan hangi edebi akımda, hangi şiir anlayışındadır gibi sorular edebiyata ilgi duyan birçok insanın da merak ettiği sorulardandır. Yazdığı şiirlerle insanların hayatında yer kazanmış olan Necmettin Halil Onan hangi edebi akımı benimser, hangi şiir anlayışındadır gibi sorulara cevap bulmak isteyen ilgililer için ayrıntılar yazının geriye kalanındadır.

 Necmettin Halil Onan ülkemizdeki önemli sanatçılarımızdan biri olmasıyla, edebiyat düşkünlerinin merak ettiği kişilerden biri olmuştur. Şair, öğretmen, akademisyen ve edebiyat tarihçisi Necmettin Halil Onan, birçok alanda önümüze ışık açmıştır. Peki Çanakkale Savaşını konu edinen ''Dur yolcu! / Bilmeden gelip bastığın bu toprak /bir devrin battığı yerdir/ Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın/Bir vatan kalbinin attığı yerdir.'' dizelerinin sahibi olan Necmettin Halil Onan kimdir, Necmettin Halil Onan hangi şiir anlayışındadır, Necmettin Halil onan Sözleri ve eserleri nelerdir?

NECMETTİN HALİL ONAN KİMDİR?

1902 Çatalca doğumlu Necmettin Halil Onan, ortaöğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. 1919 yılında Darülfünun Edebiyat Fakültesinde açılan sınavı kazanarak Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydoldu ve Cenap Şahabettin, Fuad Köprülü, Ferit Kam, Yusuf Şerif, Yahya Kemal, Hüseyin Daniş gibi edebiyatçıların öğrencisi oldu. İstanbul'un işgaliyle birlikte okulu geçici olarak kapatılan sanatçı, milli mücadeleye katılmak üzere Ankara'ya geçti. Ankara Talimatgahı'nda zabıt vekili görevinde bulundu ve Anadolu Ajansı Siyasi servisinde çalıştı. Milli mücadele bittikten sonra eğitimine devam etmek üzere İstanbul'a dönen sanatçı, burada eğitimini tamamladı. 1924 yılında mezun olan Necmettin Onan, bir süre sonra Anadolu Ajansı'nda tekrar çalışmaya başladı. Özel okullarda da görev alan sanatçı 1929 yılından itibaren İzmir, Adana ve Ankara illerinde pek çok lisede edebiyat öğretmenliği ve lise müdürlüğü yaptı. Bir süre de maarif müfettişliği yapan Necmettin Halil Onan, 1942-1946 yıllarında Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü yaptı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ne Eski Türk Edebiyatı Profesörü olarak atandı ve 1959 yılına kadar profesör olarak dersler verdi. 18 Ağustos 1968 günü İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Necmettin Halil Onan'ın edebi kişiliği nasıldır? Sanatçı yazın yaşamına aruz ölçüsünde şiirler yazarak başlamıştır. Yazmış olduğu ilk şiirler dönemin Nedim Dergisi'nde yayınlandı. Bir süre sonra aruzu bırakıp hece ölçüsüyle şiirler yazmaya başlayan Necmettin Halil Onan, genellikle aşk, doğa ve ulusal duyguların yoğunlukta olduğu şiirler yazdı. Şiirlerinde eğitimi sırasında öğrencisi olduğu Yahya Kemal Beyatlı'nın etkisi görülmektedir. Çanakkale Savaşı'nı konu edinen ''Bir Yolcuya'' adlı şiiri ünlenmesini sağlamıştır. Yazdığı tek roman olan ''İşleyen Yara'' adlı eseri 1932 yılında Vakit gazetesinde bölüm bölüm yayınlanmıştır. Necmettin Halil Onan'ın şiirleri ve eserleri nelerdir? İlk şiirleri Nedim dergisinde yayınlanmıştır. Aruzu bırakıp hece ölçüsünde şiirler yazmaya başladığında ise şiirleri Dergah ve Hayat dergilerinde yayımladı. Sanatçı daha sonra şiirlerini 1927'de ve 1933'de bastırdığı iki kitapta topladı. Şiir kitapları: 1-(Çakıl Taşları (1927) 2 (Bir Yudum Daha (1933) Şimdi aşağıya “Bir Yolcuya” yazdığı şiirini alıyorum BİR YOLCUYA Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın Bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın Bir vatan kalbinin attığı yerdir. … Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda Gördüğün bir tümsek, Anadolu'nda, İstiklâl uğrunda, namus yolunda Can veren Mehmed'in yattığı yerdir. … Bu tümsek, koparken büyük zelzele, Son vatan parçası geçerken ele, Mehmed'in düşmanı boğduğu sele Mübarek kanını kattığı yerdir. … Düşün ki, haşr olan kan, kemik, etin Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin Bir harbin sonunda bütün milletin Hürriyet zevkini tattığı yerdir. …. Prof. Dr. Necmettin Halil ONAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Ayaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.