Boşa para harcamayın

        Ülkemizde geç de olsa üstün zekalı ve yetenekli çocuklara özel binalarda özel eğitim verilmeye başlandı. Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) adı altında faaliyetlerini sürdürüyorlar.

      Birçok veli bu okullara çocuklarını gönderebilmek için çok çaba harcıyor. Ancak bu çabalarının birçoğunun boşa olduğunu birçok veli ne yazık ki bilmiyor. Anlamakta da zorlanıyor. Özellikle bu okullar ilk açıldığında testler Rehberlik Araştırma Merkezlerinde yapılıyordu. Veliler RAM’da tanıdığınız var mı, diye soruyordu. Ne yapacaksınız, dediğimde, çocuklarını bu okullara göndermek istediklerini söylüyorlardı. Tanıdık olsa bile böyle bir şey zaten olmaz. Testler gerçek yetenekleri ortaya çıkaracak nitelikte. Ayrıca bu testler doğuştan gelen yetenekleri ölçüyor. Çocuğunuzda böyle bir yetenek yoksa kimse bir şey yapamaz, yapmamalı diyordum.

     Yine veliler çocuklarını buralara göndermek için ne yapabilirim, dediğinde de bir şey yapamazsınız, yetenekler sonradan kazandırılamaz, diyorum. Ancak bütün bu söylemlerime rağmen birçok velinin kitaplar aldığını ve çocuklarını kurslara gönderdiklerini duyuyorum.

     Özel yetenekli öğrenciler, doğuştan getirdikleri potansiyel ile yaşıtlarına göre daha hızlı öğrenen, yaratıcılık, sanat, liderliğe ilişkin kapasitede önde olan, özel akademik yeteneğe sahip, soyut fikirleri anlayabilen, ilgi alanlarında bağımsız hareket etmeyi seven ve yüksek düzeyde performans gösteren özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerdir.

    Diyelim ki yukarıda saydığımız doğuştan olması gereken özellikler çocuğunuzda yok. Ama siz bir şekilde çocuğunuzu bu yetenekler arasına soktunuz. Çocuğunuzun belirli bir süre sonra onlardan ne kadar geride olduğunu gördüğünde ve onların yaptığını yapamadığını anladığındaki psikolojik durumunu düşünebiliyor musunuz? Çocuğunuza en büyük kötülüğü yapmış olursunuz.

    Tabi biz işi bilenler bunları söylememize rağmen. Olaya ticari açıdan bakanlar, belirli bir talep olduğunu görenler bu işi fırsata çevirip BİLSEM kursları açtılar, kitaplar yayınladılar, özel ders piyasası oluşturdular. Oysa BİLSEM tanılama sürecinde genel zihinsel yetenek, resim ve müzik yeteneğine ilişkin öğrencilerin potansiyeli herhangi bir hazırlık süreci ile arttırılabilecek bir yapıya sahip değildir.

    Bu nedenle velilere, BİLSEM tanılama sürecine öğrencileri hazırlamak amacıyla açılan kurs, özel ders, çevirim içi platformlara üye olmamalarını herhangi bir yayın almamalarını tavsiye ediyorum. Boşa para harcamış, ayrıca çocuğunuzun da psikolojisini bozmuş olursunuz. Çocuğunuzda zaten o yetenek varsa kazanacaktır.

    Milli Eğitim Bakanlığı bu tür kursların açılmasına izin vermemektedir. Şu anda bu tür faaliyetlerde bulunan kursların ne özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden ne de Talim Terbiye Kurulu Başkanlığından herhangi bir izinleri bulunmamaktadır. Çünkü böyle bir kursun açılabilmesi için öncelikler bu kurslarda uygulanacak programın Talim Terbiye Kurulunca onaylanması gerekmektedir. Ancak böyle bir program bulunmamaktadır.

    MEB 17 Kasımda illere gönderdiği yazıyla bu tür kurslara hem idari para cezası verilmesini hem de kapatılmasını içeren bir yazı göndermişti.

    Sayın veliler çocuğunuzu iyi tanıyın ve ona göre yönlendirme yapın. Kapasitelerinin üzerinde, yapamayacakları işlere yönlendirmeyin ve unutmayın yetenekli de olsa normal da olsa onların bu hali sizin genlerinizden geçti!

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cengiz Dedeoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.