ENGELSİZ DÜNYA GÜNÜ

                     Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin, eğitimsel, sosyal, kültürel ve toplumsal hayata diğer bireylerle eşit ve tam katılımlarını gerçekleştirerek sağlıklı, mutlu, onurlu bir yaşamın sürdürülebilmesi için duyarlı, bilinçli bir farkındalık oluşturmak amacıyla 1992’de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak karar alınıp ilan edilmiştir.

                   Birleşmiş Milletler her yıl engellilerle ilgili bir tema belirlemektedir. 2023’ün teması ise “Engelliler için engelliler ile birlikte hareket ederek, sürdürülebilir, bir kalkınma amacını başarmak” olarak belirlenmiştir.

                  Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak Gaziantep’te GÖZE-DER, Ankara’da konfederasyon olarak değişik etkinliklerle 3 Aralık gününü kutladık.

                 Bugün Gaziantep’te 82 kurum, 11 bin özel gereksinimli bireylerimiz ve 2500 çalışanımızla hizmet veriyoruz. Türkiye’de ise 3500 kurumumuz, 55 bin çalışanımız, 525 bin özel gereksinimli bireylerimiz ile büyük bir kitleye eğitimsel ve bilimsel uygulamalarımız, hizmetlerimiz ile rehabilitasyon sağlayarak engellilerin hayata eşit ve tam katılımını sağlamak yani “fırsat eşitliği sağlayıcı kurumlar” olarak ülkemize özgü, dünyaya örnek “tam olarak yerli ve milli bir model” ile devlet ve toplum ile birlikte el ele , gönül gönüle daha iyiye doğru gelişme ve ilerleme sağlayacağımıza olan inancımızı hiç kaybetmeden azimle çalışıyoruz.

                   Her türlü etiketleme, dışlama, ayrımcılık ile gerek kurumlarımız, gerekse STK’larımız ile mücadele ediyoruz.

                   Çok yol kat ettik çok değerler ürettik. Ancak kat ettiğimiz mesafe amaçlarımızdan çok uzak. Daha yapılacakların yanında ne yazık ki çok küçük kalıyor. Öncellikle “önyargılar, yanlış bilgiler ve toplumsal kabul, hoşgörü ve empati” konularında özlenen noktalardan çok uzaklardayız.

                  Toplumda engellilerin kabul alanının açılması, genişletilmesi 3 Aralık gününün öncelikli amaçlarındandır.

                 Engelli olmak kimsenin tercihi değildir. Fakat eşit, saygın ve onurlu yaşamayı sağlamak önceliklendirme elimizde olan bir tercihtir. Bunu birlikte değiştirip, dönüştürüp geliştirmek ve başarmak mümkündür. Dernek, federasyon ve konfederasyon olarak bu konudaki öncü, insani, fırsat eşitliği sağlayan rol ve misyonumuzun bilincindeyiz.

                Engelsiz bir yaşam için azimle, inançla çalışmaya ve her türlü zeminde ve şartta mücadele etmeye, insanımıza ve ülkemize değerler katarak gelişmeye devam edeceğiz.

                3 Aralık Dünya Engelliler kavramına, amaçların kapsayıcı ve etkileyici bir şekilde gerçekleşmesi için değişiklik ve yenilik getirdik. Bundan böyle konfederasyon olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yerine “3 Aralık Engelsiz Dünya Günü” olarak kutlanmasına karar verdik.

               Kavramın bu şekilde kullanılmasının toplumsal değişime, önyargıların kırılmasına, kavramın kapsayıcı, topluma yönelik amaçlarının gerçekleşmesinde önemli bir katkısı olacağını öngörüyoruz.

              Engelliler ve engelli konusu doğası gereği insani ve ahlaki olarak da siyaset üstü bir konu olduğunun altını çizerek vurgulamak isteriz. Bu anlamda ülkemizin en önemli hükümet ve muhalefet partilerinin genel başkan yardımcıları düzeyinde Ankara’daki ilk TBMM binasında düzenlediğimiz, engelli kardeşlerimizin temsili olarak düzenledikleri meclis toplantısına katılmaları ve burada konuşma yapmaları engelli kardeşlerimizi mutlu etmiştir. Katılımları için konfederasyonumuz adına teşekkür ederiz.

          GÖZE-DER ve konfederasyonun bir üyesi olarak 3 Aralık Engelsiz Dünya Günü törenlerine katılan ve katkıda bulunanlara teşekkür ediyor, amaçlarımızın en kısa sürede gerçekleşmesini diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cengiz Dedeoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.