Uluslararası kalkınma toplum ve düşünce derneği (Katoder)

Bu hafta siz değerli okuyucularımla sivil toplum kuruluşlarının Türkiye özelinde misyonu hakkında değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Sivil toplum kuruluşları siyasi iktidarın yapmış olduğu hizmetlerde oluşabilecek niş alanları doldurmaya çalışarak milletin refahına katkı sunmak üzere kurulurlar.

Kadim şehrimiz Gaziantep’imizde geçmişten günümüze şehrin menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda mücadele eden birçok dernek kurulmuştur. Kurulan bu dernekler şehrimizin sosyo-kültürel, ekonomik, ulaşım ve spor alanları gibi alanlarda faaliyetler göstererek Gaziantep şehrinin Türkiye genelinde ön plana çıkmasına katkı sunmuşlardır. Şehrin dinamiklerini bilen şehrin sorunlarını öncelikleyen, çözüm odaklı yaklaşım sergileyen sivil toplum kuruluşları gelişmiş demokrasilerin mihenk taşları olarak karşımıza çıkmaktadır.

1982 yılı anayasasından kabul edilerek, anayasal bir hak olarak kurulan sivil toplum kuruluşları gücünü 1982 anayasasından alarak faaliyetlerini icra etmektedirler. Genel itibari ile dernekler anayasal bir hak olarak hızlı bir şekilde kurulabiliyorlarsa da, derneklerin nitelikleri kuruluş aşamasından sonraki yönetim tarzları ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Derneklere anayasal hak olarak verilen bu misyon doğru bir yönetim anlayışı ile birlikte katlanarak daha güzel noktalara doğru evrilebilmektedir. Bu bakımdan kurulan her dernek yapmış olduğu projelerin başarısına paralel olarak rüştünü ispatlamaktadır. Belki de; dernekleri birbirinden ayıran en önemli özellikleri de toplum yararına ortaya koydukları projelerin uygulanabilme kabiliyetlerinin yüksek olmasından geçmektedir. Hülasa; doğru uygulanan proje eşittir başarı diyebiliriz.

Sivil toplum kuruluşlarının uyguladıkları projelerin niceliğinden çok niteliklerinin de toplum yararına uygun bir şekilde gerçekleşmesi sivil toplum kuruluşlarının önceliklerinden olmalıdır. Bu bakımdan ortaya konulan projelerin ayağı yere basan ve etki alanı değerlendirildiğinde tüm paydaşların ihtiyaçlarına cevap verebilme yeteneğine sahip projeler olmasına özen gösterilmelidir. Sivil toplum kuruluşlarının önceliği toplum faydası olmalıdır. Bu amaç doğrultusunda kurulan sivil toplum kuruluşları yapmış oldukları faaliyetler ile toplum yararına fayda sağladıkları gibi siyasi iktidarın yüklerini bir nebzede olsa azalmış olmaktadırlar.

Geçtiğimiz günlerde kadim şehrimizin öncelikli problemlerine odaklanan, odaklandığı problemlere çözüm önerileri sunan ve bu projeleri uygulayan nitelikte, kısa adı KATODER olan Uluslararası Kalkınma Toplum ve Düşünce Derneği kuruldu. Sn. Sabiha DOĞAN başkanlığında kurulan KATODER’in kuruluş amaçlarını, vizyonunu ve misyonunu incelediğimizde dernek faaliyetlerinde şehrimiz özelinde ve Türkiye genelinde adından sıkça söz ettirecek bir konumda olacağını düşünüyorum. İlerleyen günlerde ortaya konulan projeler ile birlikte bu konuyu daha doğru bir şekilde müşahede edebileceğiz. Uygulanan projelerin başarısı bu tür sivil toplum kuruluşlarına yeni projeler üretmek ve uygulama noktasında güç verecektir. Bu bakımdan yolun açık olsun KATODER diyorum.

Kalın sağlıcakla..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Mali Müşavir Mehmet Ös - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.