TCMB Politika faizi


TCMB POLİTİKA FAİZİ
Para Politikaları Kurulu faiz kararının açıkladı. Beklenen gibi politika faizinde artış söz konusu oldu. Genelde faiz artış kararları sonralarında döviz kurlarında azalış yönünde bir eğilim olması beklenir. Lakin son PPK kararı ile döviz kurlarında stabil bir seyir olduğu gözlemlendi. PPK kararı öncesinde döviz kurları agresif bir şekilde artmıştı. Analistler bu durumu, piyasanın faiz politikası konusunda yeterince tatmin olunmadığı görüşünde birleştiler.
PPK kurulunun faiz artışının devamında yayınladığı metinde, enflasyon ile mücadelenin kararlılıkla devam edeceği, sıkılaşma yönünde de her geçen gün kademeli olarak karar alınacağı belirtildi. Ancak burada sorulması gereken önemli bir soru var. Her ne kadar PPK artış yönünde karar almış olsa da piyasasının ihtiyacı olan politika faizine ulaşıldı mı?
Tahmin ediyorum, tüm okuyucularım bu yazıyı okurken hayır cevabını verecektir. Yine alınan yeni bir karar ile KKM mevduatlarının karşılık oranlarını % 15 seviyesine çıkararak piyasadaki Türk Lirası bolluğunu da azaltmaya yönelik bir adım atmış oldu. Politika faizi ve zorunlu karşılık kararlarına ilişkin alınan bu karar neticesinde yatırımcıların tercih edebileceği tek seçenek borsa olarak karşımıza çıkmaktadır.
Her ne kadar PPK metninde enflasyon ile mücadele ciddi bir şekilde söz konusu edilmiş olsa da yıl sonu enflasyon verilerinin %60 seviyelerinde beklendiği birçok analistler tarafından açıklanmış durumdadır. Asgari ücrete yapılan zamlar ile birlikte üreticinin yükü her geçen gün daha da artarak devam etmekte.
İktisadi kuramlar çerçevesinde düşündüğünüzde; enflasyon ile mücadele söz konusu olduğu durumlarda iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar; üretimi arttırmak veya talebi kısmak olacaktır.
Alınan bu kararları genel itibari ile düşünüldüğünde; asgari ücretin ve enerji girdilerinin hızlı bir şekilde yükselmesi üreticilerin maliyetlerinde ciddi artış olacağını göstermektedir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde, enflasyon ile mücadele ile yapılması gereken üretim miktarındaki artış öncelikli hedef olarak görülmemektedir. Politika faizlerinin yükseltilerek kredilere erişilmesinin azaltılması yeni ekonomik modelinde talebi azaltma yönünde bir tercih edildiğini gösteriyor.
Lakin bu noktada çok dikkatli adımlar atılması üretim çarklarının devam etmesi açısından çok önemlidir. Kredi politikası talebi azaltmak adına uygulanabilir, lakin iş dünyasının kredi olanaklarına ulaşması noktasında tersine esneklik sağlanmalıdır. KKM ile bankaların zorunlu karşılık oranlarının arttırılması ve politika faizin yükseltilmesi, bankaların kredi kullandırma olacaklarını da aynı şekilde kısıtlamış durumdadır. Bu konuda ivedi tedbirler alınmalı ve piyasaya can suyu niteliğinde krediler sağlanmalıdır. Aksi halde konut kredileri, araç kredileri ve taşıt kredilerinde gerçekleşen sıkılaşma iş dünyasına uygulanmaya devam ederse fabrikaların üretim bantlarında azalmaya gidileceği aşikâr görünmektedir.
Sanayicilerimiz aynı zamanda farklı bir problem ile yine karşı karşıyadır. Bu durumda iç talebin azalması ile birlikte yeni pazarlar bulma çabasıdır. Global olarak yaşanan enflasyon ve resesyon tehlikeleri ile birlikte yeni pazarlar bulma noktasında yeterince imkanları olmayabilir. Şirketlerin krediye olan erişimi zorlaştığı durumlar öncelikle batık kredilerin artacağı ve şirketlerin iflası ile sonuçlanan bir sürece doğru evrileceğimizi söylemek mümkün olabilecektir.
Önceliğimizin milletin refahı ve zenginliğinin ön planda tutulduğu bir ekonomi modelinde bu zor günlerde en kısa zamanda başarı ile sonuçlanacağını umut ediyorum. Vatandaşımızın zamlara boğdurtmayan refah düzeyi üst seviye de olan günlere en kısa sürede ulaşmamız temennisi ile mutlu, huzurlu, sağlık, başarılı ve hedeflerimize ulaşılmış bir hafta diliyorum. Kalın sağlıcakla..

Dr. Mehmet ÖS
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Mali Müşavir Mehmet Ös - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.