EYT yasası mağdurları

Bilindiği gibi uzun zamandır beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurlarına yönelik bir yasa ihdas edildi. Beklenen sorunların giderilmesi, problemlerin çözülmesi ve hak mağduriyetlerini giderilmesi olmuştu, lakin olmadı. Çıkan yasa ile görüldü ki; EYT sorunun giderilmesi yeni mağduriyetlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle burada üzerinde durulması gereken önemli bir konu EYT yasası bir seçim yatırımı olarak ele alındı.

Bir taraftan EYT mağdurlarının sorunlarının giderilmesi amaçlanan yasa da, Staj Mağdurlarının, Çırakların, Kademeli emeklilik bekleyenlerin sorunları, maaş bağlama kat sayıları sorunları görmezden gelindi. İhdas edilen yasa ile 3600 günü olan birçok vatandaşımız emeklilik hakkına sahip olurken, 8000 güne sahip olan birçok vatandaşımızın emeklilik hayali görmezden gelindi.

Hukukta bir kavram vardır; “hayatın olağan akışına uygun bir şekilde” der hakimlerimiz karar verirken. Lakin ülkemizde ne yazık ki kanunlar oluştururken hayatın olağan akışına uygun bir şekilde kanunlar ihdas edilmiyor. Bu şekilde oluşturulan kanunlarda milletimizin derdine çözüm olmaktan ziyade yeni problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktan öteye gidemiyor. EYT yasasıda yazımın başında özetlediğim gibi yeni mağduriyetlerin oluşmasına zemin hazırlamış durumda.

Günümüzde birçok STK bu mağduriyetlerin giderilmesi için siyasi partileri ve TBMM aşındırmakta. Sorunlarını vekillerimize ve parti liderlerine dile getirmek için mücadele etmekte. Oysa siyasi partiler sorunları çözmek içim mecliste çalışmıyorlar mı? Vatandaşın derdine derman olmak için mücadele etmiyorlar mı?   Seçim döneminden sonra sorumlulukları vatandaşlarımıza karşı daha fazla artmadı mı? Bu soruların cevabını siyasi partilerin önümüzdeki günlerde gerçekleştirecekleri meclis çalışmalarında daha net bir şekilde görmek mümkün olacaktır.

En kısa zamanda belirtilen tüm bu sorunların giderilmesi noktasında hızlı bir şekilde adım atılması gerekmekte. 2. Dünya Savaşından sonra Almanya’nın kalkınmışlık düzeyine en büyük etkisi olan meslek liseleri olmuştur. Meslek liselerine önem verilerek iş insanlarının ara eleman ve nitelikli iş gücü ihtiyaçları giderilmiştir. Bu şekilde Almanya Dünya Ekonomisinde söz sahibi haline gelerek, 2010 yılında Endüstri 4.0 kavramını dünyaya tanıtmıştır. Almanya’nın teknolojik gelişmişlik düzeyinin yükselmesinin temelinde ağır sanayi hamleleri ve meslek liselerine verilen önem düzeyi bulunmaktadır. Bu bakımdan ülke ekonomimizin ivme kazanması her geçen yükselerek gelişmiş ülke düzeylerine ulaşması, nitelikli ve donanımlı iş gücü ile mümkün olacaktır.

Görüyoruz ki; mağduriyetlerin birçok boyutu söz konusu. Konuyu sadece emekli olmak isteyen bir kesin olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır. Bu insanların özlük haklarının istenilen seviyelerin üzerine çekilmesi, vatandaşlarımızın ara eleman ihtiyaçlarının karşılanması noktasında daha da şevklendirecektir. Ayrıca iş insanlarımızın bir sorunu da giderilmiş olacaktır. Genç nüfusu ile övünen bir millet olarak bugünün gençlerine yeterince değer vererek, yarının emekliliklerine hazırlık yapmalıyız. Unutmayalım ki; ne kadar otomasyon sistemi ile donatılı bir üretim ağımız olsun, bu sistemleri kontrol altında tutacak nitelikli iş gücüne ihtiyacımız olacaktır.

Entelektüel sermaye günümüz de her zamankinden daha da önemli bir boyuttadır. Değerlerimize sahip çıkalım.

Refah düzeyimizin dünyanın sayılı ülkeleri arasında olduğu güzel günlerde buluşmak dileklerimle, Kalın Sağlıcakla..

Dr. Mehmet ÖS

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Mali Müşavir Mehmet Ös - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.