Oy senin sesin

Oy kullanmak her şeyden önce hepimizin vatandaşlık görevidir. Oy kullanmak halkın, içerisinde yaşadığı devlet yönetiminde söz sahibi olabilmesinin tek yoludur. Halkın kendi geleceğini kendisinin tayin etmesidir. Dolayısıyla da büyük önem taşır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda halkın sözü geçerlidir ve oy kullanmak da demokrasinin bir gereğidir.

         Bu dünyada eşit olduğumuz nadir yerlerin başında gelen yerdir sandık. Bütün tercihlerin sonucunun sandıktan geçtiğini göremeyenin demokrasiden yana olduğu kuşkuludur. Zira demokrasi sandıktan geçer. Bir ülkede sandığa gidenlerin sayısı ne kadar yüksekse, demokrasiye olan inanç da o kadar fazladır.

         Demokrasiye sahip çıkmak için sandık başına gidelim, gitmeyecek olanları uyaralım, ikna edelim...

        Kendi düşünceniz ne ise, bunu ifade etmek ve pek çok parti arasından sizin için doğru olanı seçmek, yalnızca oyunuzu sandıkta kullanmanız sayesinde olur. Kendiniz, aileniz, milletiniz, vatanınız için en doğru olanı tercih etmeli ve desteklemelisiniz. Oy kullanmak demokrasinin adeta işleyen bir kolu gibidir. Hatta ve hatta demokrasinin en önemli uzvudur. Demokrasinin bizlere tanımış olduğu bu hakkı kullanmalı, sandığa gidip oyumuzu kullanmalıyız.

         Pek çok kişi hem oy kullanmamakta hem de ülke yönetiminden memnun olmamaktadır. Oysa ki sadece oy kullandığınızda birey olarak siyasete katılmış ve ülke yönetiminde söz sahibi olmuş olursunuz. Dolayısıyla eleştirme hakkı da yalnızca oy kullanan kişilerindir. Devlete karşı olan sorumluluğunu yerine getirmeyen kişilerin devlet yönetimine dair eleştiride bulunması da anlamsızdır.

Bir ülkenin geleceğini tayin etmek için nerede yaşarsanız yaşayın mutlaka gidip oyunuzu kullanın.        

         ”Bir oy eksik olsa ne olacak?” ya da ”Benim oyumdan ne olur ki?” gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak devlete ve millete karşı olan sorumluluğunuzdan kaçmamalı, ülkenin geleceği için sorumluluğunuzu yerine getirmelisiniz.

        Seçimler seçmenlerle beraber anlam kazanır. Atalarımızın dediği gibi “Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır.” Hepimiz biriz, hep beraber bütünüz.

        14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçim bugüne kadar yapılan seçimlerden daha da önemli. Normal seçimlerde bir dönem iktidara gelecek parti ya da partileri seçiyorduk. Pişman olursan 5 yıl sonra farklı oy verirsin. Oysa bu seçimde ülke yönetim sistemini değiştirebilme şansına sahipsiniz.

        Şu anki anketler iktidar ve muhalefet oylarının birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor. Bu sizin oyunuzun değerini daha da arttırıyor. Bu nedenle ister oyunuz mevcut iktidara olsun, isterse muhalefete olsun mutlaka oyunuzu kullanın ve ülkenin kaderini belirlemede siz de söz sahibi olun.

        Bu nedenle tüm seçmenlerden mutlaka oy kullanmalarını ve demokrasinin katılımcılık yanını güçlendirmelerini istiyorum. Asıl önemli olan, bir oyun işe yarayıp yaramaması değil, bu toplumun bir bireyi olarak bizim bir işe yarayıp yaramamamızla ilgili bir durumdur bu.

        Hiçbir parti ve başkanı sizi tatmin etmeyebilir. Siyasetten de nefret edebilirsiniz, fakat bu ülkede yaşayan birinin böylesine önemli ve kritik sonuçlara yol açabilecek bir mekanizmaya katkı sağlamaması, koltuğundan kalkıp da 500 metre ötedeki okula gidip sesini duyurmamasını anlamak çok zor.

        Bu pazar yatağınızdan kalkıp oyunuzu kullanıp tekrar eve gelmeniz için toplamda sadece 25 dakika ayıracaksınız. Bu kadar kısa zamanı gereksiz birçok şey için harcıyorsunuzdur. Sizin ve çocuklarınızın geleceği için ayırmaya değmez mi?

        Seçimlerde 7-8 milyon seçmen sandığa gitmiyor. Bu yaklaşık % 15’lere denk geliyor. Şu anda da son anketlere göre %4 kararsız; %11’de sandığa gitmeyecek gibi görünüyor. Oran yine çok büyük. Bu rakamlar ülkenin yönetimini değiştirecek rakamlar. Üstelik şu anda %1’lerin bile sonucu değiştirecek olması bu oyların önemini daha da arttırmaktadır.

        Haydi! 14 Mayıs Pazar sabahı sesimiz olan oyumuzu kullanıp haykıralım!

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cengiz Dedeoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.