Dijital muhasebe ve iş gücü

Küreselleşen Dünya ile her alanda olduğu gibi muhasebe bilimi de değişim ve dönüşüm içerisine girmiştir. Geçmişte kâğıt ortamında tutulan muhasebe günümüzde yerini teknolojik gelişmeler ışığında dijital ortama taşımıştır. Bu gelişmeler ışığında muhasebe mesleğinde nitelikli iş gücü her zamankinden daha da derinden hissedilir bir hale dönüşmüştür.

İkinci Dünya Savaşı’nda sonra yıkık virane ve bitik olan Almanya mesleki ve teknik liselerin önemli katkısı sayesinde sanayide kalkınmayı sağlamıştır. Yine elde edilen bu alt yapı ve birikim ile 2011 yılında Hannover fuarında tüm Dünya’ya Endüstri 4.0’ı tanıtmıştır. Bir zamanlar işçi çalıştırmak için yurt dışında göç kabul eden ve bu sebepten dolayı entegrasyon bakanlığını kuran Almanya, 4. Sanayi Devrimi ile Alman Sanayisi emek yoğun üretimden makineleşmeye ve karanlık fabrikalara doğru evirilmiştir. Tüm bu başarılı çalışmalar sanayinin ihtiyacına yönelik eleman yetiştirilmesi stratejisi ile vücut bulmuştur. Gerçek anlamda yürütülen Üniversite-Sanayi iş birliği bu şekilde gerçekleşir. Genç nüfusu ile övünen bir ülke olarak bundan böyle istihdama sağladığımız genç üniversite mezunu genç nüfus ile övünmeliyiz. Aksi halde Türkiye’nin her fırsatta kıymetli bulduğu genç nüfus ters etki ile büyük bir sorun yumağı haline dönüşebilir.

İşsizlik sorununun her geçen gün artarak devam ettiği bir ortamda reel sektörün personel ihtiyacının devam etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Küresel ölçekte enflasyonist ortamın devam ettiği bir durumda hane halkının gelirinin artırılması gençlerimizin iş bulabilme kabiliyetlerinin yükselmesinden geçmektedir. Bu şekilde sadece aile ekonomisine katkı sağlamayarak aynı zamanda sosyo-kültürel anlamda da olumsuz durumlara fırsat verilmemiş olacaklardır. Dijital dönüşümün bu kadar derinden hissedildiği bir ekonomi ortamında vergi kayıp ve kaçaklarının önüne geçilmesi de ayrıca sağlanmış olacaktır.

Türkiye gibi genç nüfusa sahip bir ülkede reel sektörünün nitelikli iş gücüne olan ihtiyacın giderilmesi ancak eğitim sistemin de gerçekleştirilecek bir revizyon ile mümkün olacaktır. Bu ihtiyacın değerlendirilmesi ve dijital muhasebe hakkında bilgi alışverişinin bulunulması bağlamında geçtiğimiz hafta Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası iş birliği ile bir seminer düzenlendi. Seminerde teknolojik dönüşümün muhasebe bilimine olan etkisi değerlendirilerek mevcut eğitim ve öğretim alanında ihtiyaçların tespit edilmesi ile çözüm önerileri ele alınmış oldu. Muhasebe sektöründe ihtiyaç olan nitelikli iş gücü bağlamında gerekli çalışmaların yapılması reel sektörün dijital muhasebe personeli ihtiyacını karşılaması önemlilik arz etmektedir.

Nitelikli iş gücü sorunsalının pansuman etkisi yapan çözüm önerileri ile çözmek yerine kök sorunları tespit edip kalıcı çözüm önerileri oluşturmak önemlidir. İlerleyen günlerde bir çok meslek grubundan var olan nitelikli işgücü sorunsalına kalıcı çözümler bulabilmek adına STK’lar ile iş birliği yaparak reel sektörün ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu sorunlar çözülürken ferasetli ve irade sahibi yöneticilerimize ihtiyacımız vardır. Bu bağlamda ilk defa düzenlenmiş olan semineri çok önemsiyorum. Devam eden süreçte lise ve lisans düzeyinde mezun gençlerimizin kalıcı bir şekilde istihdam edilebilmesi için elimden gelen eğitim çalışmalarına devam edeceğim.

Mutlu, huzurlu, sağlıklı, bir hafta diliyorum. Kalın sağlıcakla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Mali Müşavir Mehmet Ös - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.