DEĞER, KATMAK…

  İnsan, yaşamı süresince çevresine, topluma ve yakınlarına yapabileceği maddi veya manevi katkılarla, yaratılışı itibarıyla kendisinde var olan değeri açığa çıkarmak suretiyle  yaşamının güzelleşmesinde etkin bir rol üstlenebilir. 

Günümüzde; insanların bir kısmının sahip oldukları güzel değerlerin farkında olamaması, bu değerler yerine kötümserlik ve kötülüklere yol açan düşünce ve eylemlerin açığa çıkarılması önemli bir sorundur.

İnsanlık tarihi boyunca, insanlara hizmet yolunda yaptıklarıyla yaşama değer katan, bilim insanları, kanaat önderleri, veya toplumun önde giden diğer bireyleri kendilerinden sonra gelenlere aydınlık bir yol açmışlardır.

Buluşlarıyla çözüm bekleyen hastalıkları yenen hekimler, keşifleriyle yaşamı kolaylaştıran bilim insanları, söz ve davranışlarıyla insanlığa ışık saçan kanaat önderleri, öğrencilerine esin kaynağı olan öğretmenler ve benzeri bir yaklaşım sergileyen diğer insanlar yaşama yaptıkları katkılarla bir ‘değer, olduklarını kanıtlamışlardır.

İNSANLIĞA HİZMET YOLU OLARAK YAŞAMA ‘DEĞER, KATMAK…

İnsanların yaşama değerlerini katmanın değişik yolları vardır. Öncelikle insan, değerli olduğunu bilmeli özünde var olan bu değeri insanlık yolunda nasıl harcayabileceğini öğrenmelidir.

Bazı insanların kabiliyet, yetenek ve davranışlarını, diğer insanları olumsuz etkileyecek biçimde kullanma yoluna gitmesi bu gruba giren insanları değerli olmaktan çıkarmaktadır.

Özünde var olan değeri iyilik yolunda kullanabilecekken; cinayet, adam kaçırma, tecavüz,  hırsızlık veya benzeri yollarda kullanan bir insan gerçekte kendini değersiz kılıyor ve kendi marifetiyle özünde var olan değerlerini yok ediyor demektir.

İnsanlık, değerli insanların yaşama yapacakları katkılarla güçlenecektir.  İnsan da değerli bir varlık olarak enerjisini insanlık yolunda harcayabilmelidir.

EĞİTİM  SİSTEMİ VE DEĞERLER

İnsanın sahip olduğu değerler konusu, günümüzde eğitim sistemi içinde de yer almıştır. Öğretmenlerin, öğrencilerine gelecekte kuracakları yaşam dünyasında değerlerini nasıl ortaya koyabileceklerini bilimsel olarak açıklayarak öğretmelerinde büyük yarar vardır.

Yaşama değer katma, sadece yetenek ve kabiliyet açısından ön sırada bulunan insanlara mahsus bir çaba değildir.

Her insan, yaşama katkı açısından bir ‘değer, olduğunu gösterebilir.  Bunun için özel bir eğitimden geçmeye de gerek yoktur.

İş yerinde işini en iyi şekilde yapan bir işçi, işçilerine hakkını zamanında ödeyen patron, adaletin tecellisi için çalışan avukat, hakim ve savcı, yaptığı spor etkinliği ile ahlaklı davranışı ilke edinen sporcu, öğrencilerine iyilik ve dürüst olmayı aşılayan öğretmen velhasıl toplumda hizmet üreten her çeşit meslek erbabı yaşama değer katıyor demektir.

Yaşama ‘değer, katma yolunda toplumsal yapıda bir değer üretme bilinci oluşturulmalıdır.

Ailede, okulda ve iş yerlerinde insanlar, bir arada bulundukları diğer insanlarla birlikte ‘kendine özel bir değer taşıyıcısı, oldukları bilinciyle hareket edebilmelidir.

Nerede bulunursak bulunalım, herhangi bir insanı değersiz kılmayı çağrıştıran davranış ve telkinlerden uzak olmalıyız.

Özellikle; bir insanı dışlamak, küçümsemek, ötekileştirmek insanlara değerli olduklarını önemsetme yolunda ciddi engellerdir.

Sevgili okuyucularım; değerlerini özümseyip, yaşama değer katma bilinciyle hareket edebilmesi biz yetişkinlerin bu konuda hassas davranıp çaba sarf etmesiyle mümkün olabilecektir.

Toplumsal sorunları en aza indirebilmek amacıyla; çocuklarımıza, değerli birer varlık olduklarını ve istekli olmaları halinde yaşama ‘değer, katacaklarını hissettirebilmeliyiz…


...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sabit Kayhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.