İMO, bu kentin olmazsa olmazıdır

İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Gaziantep Şubesi’nun genel kurulu bu hafta sonunda yapılacak. 12-13 Şubat tarihlerindeki genel kurulda başkan adayı olan Burkay Güçyetmez, uzun süredir sürdürdüğü seçim çalışmalarında meslektaşlarının büyük ilgi ve sevgisiyle karşılaştı.

  Ekibiyle birlikte göreve hazır olduğunun mesajlarını veren Güçyetmez, sorunları çok iyi bildiklerini, göreve seçildikleri andan itibaren, hiç vakit kaybetmeden, çözüm odaklı kararlar alarak, projeleri birer birer hayata getireceklerini açıkladı.

“İMO, BU KENTİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

Burkay Güçyetmez, İnşaat Mühendisleri Odası’nın insan odaklı bir meslek odası olduğuna dikkat çekerek, böylesine önemli bir Oda’nın köklü birikimini geleceğe taşıyabilmesi adına, birleştirici, yenilikçi, idealist ve tutarlı adımlar atmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Geçmişte TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri olarak ta görev yapan Güçyetmez, geçmişten edindikleri tecrübe ve genç meslektaşlarının heyecanın ve yönetme arzusunu birleştirerek, Oda’yı hak ettiği seviyeye taşıyacaklarını açıkladı. Güçyetmez “İnsana dair ne varsa, mesleğimizle ilgilidir. İnşaat mühendisliği, güvenli ve sürdürülebilir yapılaşma açısından önemi ve gerekliliği tartışılamaz bir meslek alanıdır. Dolayısıyla, İMO, bu kentin olmazsa olmazıdır” diye konuştu.

“İNŞAAT MÜHENDİSLERİ SEKTÖRÜN FİGÜRANLARI OLAMAZ”

Göreve geldiği andan itibaren uygulayacağı bütün projeleri Çağdaş Toplumcu İnşaat Mühendisleriyle birlikte tespit edip yol haritasını oluşturan Güçyetmez “Mesleğimizin sorunları çok fazla. İnşaat mühendisleri, tarihimizde görülmemiş bir işsizlikle karşı karşıya. Yapı üretim sürecinin giderek mühendisin ve teknik bilginin geri plana itildiği, itibarsızlaştırıldığı bir yola girmesi; işsizliği, düşük ücretleri ve güvencesiz çalışma koşullarını beraberinde getirmektedir. Şu bilinmelidir ki; İnşaat mühendisleri inşaat sürecinin figüranları değil, öncüleridir” dedi. Üniversitelerde arzu ettikleri eğitimi almakta zorlanan mühendislerin, zor şartlarda hayatını idame ettirirken, hak ettikleri meslek itibarını göremediğine dikkat çeken Güçmez, sorunların çözümü için en önemli unsurun mesleki dayanışmanın yayılması ve bütüncül anlayışla bir yönetim sergilenmesi olduğunu, göreve geldiklerinde öncelikle bunu sağlayacaklarını açıkladı.

PROJE VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

Güçyetmez, seçime sayılı günler kala, acil çözüm bekleyen konulara öncelik vererek, projelerini ve çözüm önerilerini de kamuoyu ile paylaştı. “Projelerimiz ile mesleğimize, meslektaşlarımıza ve topluma fayda sağlamayı hedefliyoruz” diyen Güçyetmez şöyle konuştu;
-Artan işsizlikle mücadele etmek için CV Bankası projesi
-Üyelerimizin şubemizi yakından takip edebileceği ve teknik bilgilere ulaşabilecekleri Mobil Uygulama Projesi
-Yenilikçi bakış açısıyla şube faaliyetlerini içeren E-Bülten Projesi
- Yeni nesil programlarla, mesleki İngilizce gibi eklemelerle Mesleki gelişim kurslarını üyelerimizle buluşturmak istiyoruz
-Yine bu yenilikçi anlayışla yapı bilgi modellenmesi BIM eğitimlerini üyelerimize sunacağız.
-Etkin Youtube kanalı ile webiner kurs kayıtları, mesleki paylaşımları üyelerime ulaştıracağız
-Projemiz Platformu ile mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarımıza yön vermek için konusunda uzman ve tecrübeli meslektaşlarımızı bir araya getireceğiz.
-İMO -Kadın Platformu oluşturmak istiyoruz
-İMO Gaziantep Afet Hazırlık ve Müdahale Ekibi oluşturmak istiyoruz. İlgili kurumlarla birlikte gerekli eğitimler alınarak olası bir Afette topluma yön vermede koordine edecek bir inşaat mühendisleri ekibi oluşturmak istiyoruz. Aynı zamanda deprem bilincini yaygınlaştırmak için ilkokullardan başlayarak toplumda deprem bilincinin yaygınlaştırılması yönünde çaba sarf etmek istiyoruz.
-Sosyal Sorumluluk Projeleri yapmak istiyoruz
-Kentimiz Platformu ile kent sorunlarına yönelik çözümler oluşturmak, diğer meslek odaları ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz
-Yenilikçi Sosyal Kültürel Etkinliklerle doğa sporları, fotoğrafçılık kursları ve benzeri gibi etkinliklerin yanında, üyelerimizler den oluşan müzik koroları,tiyatro kulüpleri kurmak istiyoruz.
-İMO Gaziantep Çocuk Etkinlikleri ile çocuk atölyeleri düzenlemek, anlaşmalı kurum ve kuruluşlarla birlikte çocuklarımıza yaz kursları kapsamında, satranç turnuvaları ,futbol ,basketbol ,tenis gibi sportif etkinlerin imkanlarını sunmak istiyoruz.
Yaratıcı ve yenilikçi mesleki eğitimlerin yanı sıra, zenginleştirilmiş ve İnşaat Mühendisleri Odası geleneğine yakışan etkinlikleri arttıracağız. Diğer meslek kuruluşlarıyla iş birliğini ve fikir alışverişini güçlendireceğiz.
Üyelerimizin yoğun talepleri ile aday olduk. İçinde bulunduğumuz bu zorlu ekonomik ve pandemi koşullarında mesleğimize ve meslektaşlarımıza hizmet etmek için yola çıktık. Zaman kaybetmeden mesleki sorunların çözümü için harekete geçip üyelerimizle birlikte odamızı yönetmek istiyoruz.
Aynı değerleri ve idealleri benimseyen büyük bir çoğunluğun temsilcileri olduğumuzu biliyoruz. Üyelerimizi meslek odamızı sahiplenmeye, dayanışmaya, meslek ilkeleri ışığında bir araya gelmeye ve GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE İNŞA ETMEYE DAVET EDİYORUZ!”

09 Şub 2022 - 12:42 Gaziantep- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 56.694 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.