AFAD'dan iki günlük kar bilançosu

AFAD, Türkiye genelinde etkili olan kar ve tipi nedeniyle yaşanan olumsuzluklarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle mahsur kalan vatandaşların kurtarıldığını ve kapalı bulunan yolların açılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Kızılay, UMKE ekiplerinin çalışmalarının dün geceden bu yana devam ettiğini belirtti.

Açıklamada, vatandaşların meteorolojik uyarıları takip ederek zorunlu olmadıkça yola çıkmaması uyarısında bulunuldu.

Ülke genelinde olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılan 4'üncü basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

Bolu

Bolu il genelinde etkili olan aşırı kar yağışı sonucu il genelinde 252 köy yolu kapanmış olup yolların açılması için çalışmalar devam etmektedir.

Anadolu otobanı, (İstanbul-Ankara) D-100 Karayolu her iki yönde de kontrollü olarak trafiğe açılmıştır.

Kızılay, Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve AFAD ekipleri iaşe ve yakıt taleplerini karşılamak üzere bölgede çalışmalarına devam etmektedir.

Gaziantep

Gaziantep il genelinde etkili olan aşırı kar yağışı sonucunda kapanan Nizip karayolu trafiğe açılmıştır.

Nurdağı otoyolunda; Nurdağı-Osmaniye yönünde trafiğe kapalı olan bölgenin kısmen trafiğe açıldığı ancak bir kaza sonucu şu an tekrar kapalı olduğu öğrenilmiştir. Nurdağı-Gaziantep yönünde yol açma çalışmaları devam etmektedir.

Osmaniye’den 1 amfibik araç ile Hatay’dan 1’i amfibik araç olmak üzere 2 araç ve 3 personel Gaziantep’te görevlendirilmiştir.

Nurdağı-Adana karayolunun bir şeridi ulaşıma açılmıştır.

Şahinbey İlçesisinde hamile bir vatandaşımız mahsur kaldığı yerden kurtarılarak Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesine intikali sağlanmıştır.

Islahiye yolunda yolda mahsur kalan ambulanstaki hasta vatandaşımız 8x8 ambifik araç ile hastaneye sevk edilmiştir.

Yavuzeli-Araban, Narlı-Nurdağı yolları trafiğe açılmıştır.

Nurdağı bölgesinde mahsur kalan araçlara destek vermek üzere Hatay Valiliği’nce yakıt ikmali sağlanmıştır.

Nurdağı-Gaziantep yolunda mahsur kalan vatandaşlar için Türk Kızılay ile eşgüdüm halinde Jandarma’ya ait helikopter aracılığıyla kumanya dağıtımı yapılmıştır.

Malatya

Aşırı kar yağışı sonucunda, Malatya-Celikhan, Malatya-Pütürge, Arapgir-Divriği, Arapgir-Kemaliye yolları kapalı olup, Malatya-Darende, Malatya-Hekimhan karayolları ise tipi nedeni ile trafiği zaman zaman aksatmaktadır. Bu yollarda ekiplerin çalışmaları devam etmektedir.

Kahramanmaraş

Meydana gelen aşırı kar yağışı sonucunda; Dulkadiroğlu, Onikişubat, Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Türkoğlu İlçelerinde çok sayıda mahalle ve köy yolu kapalı, Nurhak ve Pazarcık İlçelerinde ise tüm köy yolları kapalıdır.

Andırın ve Türkoğlu ilçelerinde elektrik verilemeyen mahalleler bulunmaktadır.

Andırın İlçesi Köklü Mahallesinde, Türkoğlu İlçesinde Şekeroba ve Beyoğlu Mahallerinde içme suyu kesintisi bulunmaktadır.

Artvin

Meydana gelen kar yağışı nedeniyle, Borçka-Camili yolu ulaşıma kapalıdır.

İl Merkezine bağlı 10 köy yolu, Şavşat İlçesine bağlı 29 köy yolu, Ardanuç İlçesine bağlı 16 köy yolu, Borçka İlçesine bağlı 13 köy yolu, Arhavi İlçesine bağlı 3 köy yolu, Murgul İlçesine bağlı 3 köy yolu, Hopa İlçesine bağlı 3 köy yolu kapalı olup yolların açılması için İl Özel İdaresi ekiplerince çalışmalar devam etmektedir.

Diyarbakır

Diyarbakır il genelinde 186 maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir.

Lice ilçesi Bingöl ili yol ayırımında 11 tır 22 vatandaş mahsur kalmış olup, mahsur kalanlar Lice öğretmen evine konaklamaları için sevk edilmişlerdir.

Diyarbakır il genelinde 689 köy yolu şu an için ulaşıma kapalı yol açma çalışmaları devam etmektedir.

Siverek yolu Karacadağ girişi mevkiinde 1 minibüs 12 vatandaş mahsur kalmış olup Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı görevli ekiplerce müdahale edilmiştir.

Diyarbakır Bingöl yolunda mahsur kalan 200 kişiye Türk Kızılay ve AFAD personelince kumanya dağıtılmıştır.

Bağlar ilçesi Develi köyünde 1 tır ve 1 aile mahsur kalmış olup Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı görevli ekiplerce müdahale edilmiştir.

Diyarbakır eski Bismil yolu üzerinde 10 araç mahsur kalmış olup Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı görevli ekiplerce müdahale edilmiştir.

Hani ilçesi Diyarbakır istikameti karaçalı mevkiinde 10 araç mahsur kalmış olup Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı görevli ekiplerce müdahale edilmektedir.

Siverek yolu Karacadağ girişi mevkiinde 1 minibüs 12 vatandaş mahsur kalmış olup Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı görevli ekiplerce müdahale edilmiştir.

Karla mücadele çalışmaları, AFAD, Emniyet, Büyükşehir Belediyesi, Karayolları, Jandarma, Türk Telekom ve İlçe Belediyelerinden toplam 1650 personel ve 328 araç ile yürütülmektedir.

Ergani ilçesi Kortaş köyü mevkiinde bir minibüsün yan yatması sonucu 30 kişi mahsur kalmıştır. Bölgeye arama kurtarma aracı, 8x8 amfibik araç ve ekipler yönlendirilmiş olup kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Bingöl

Bingöl il genelinde etkili olan aşırı kar yağışı sonucunda il genelinde 281 köy yolu kapanmıştır.

112 Acil Çağrı Merkezine toplam 79 ihbar geldiği bildirilmiştir. 79 ihbarın 70’i araçla mahsur kalma, 9’u kapalı yol nedeni ile ulaşılamayan hasta ihbarı olduğu öğrenilmiştir.

Bingöl-Elazığ, Bingöl-Muş güzergahları üzerinde yoğun kar yağışının devam ettiği trafik akışının güçlükle sağlandığı öğrenilmiştir.

Bingöl-Diyarbakır: Devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Genç-Diyarbakır karayolu üzerindeki Tapantepe mevkiinde yol trafiğe tamamen kapanmıştır.

Kış tedbirlerine uymadan yola çıkan toplamda 30 tır anayol kenarlarında güvenli bölgede beklemekte olup kumanya yardımı için AFAD ve Kızılay ekipleri gönderilmiştir. Diyarbakır yolunda 100 kişiye, Elazığ yolunda bekleyen 25 kişiye ve Muş yolunda bekleyen 20 kişiye Kızılay ve AFAD ekiplerince kumanya sevk edilmiştir.

46 vatandaşımıza konaklama ihtiyacı karşılanmıştır.

Osmaniye

Osmaniye il genelinde etkili olan aşırı kar yağışı sonucunda 112 çağrı merkezine 29 ihbar gelmiştir.

Adana – Osmaniye – Gaziantep otoyolu ve D400 yolunun Düziçi, Bahçe ve Nurdağı yoğun kar yağışı ve trafik kazaları nedeniyle ulaşıma kapanmıştır.

Karayollarında mahsur kalan vatandaşlarımızdan 360 kişi tahliye edilerek öğrenci yurtlarına yerleştirilmiştir.

Mahsur kalan vatandaşlarımıza tıbbi yardım, kumanya, akaryakıt ve battaniye ulaştırmak için AFAD, Kızılay, UMKE ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri çalışmalarına devam etmektedir.

Hasanbeyli İlçesi Kalecik köyünde mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmıştır. İlçeye bağlı diğer köy yollarında mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için İl Özel İdare iş makinaları eşliğinde İlçe Jandarma ekipleri ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürmektedir.

Sakarya

Akyazı, Geyve, Hendek, Kocaali, Pamukova ve Taraklı İlçelerinde toplam 67 mahallede kapalı yol açma çalışmaları devam etmektedir.

Hatay

18.01. 2022 tarihinde etkili olan yağmur ve kar yağışı nedeniyle il genelinde olumsuzluklar yaşanmıştır.

Çalışmalar; AFAD, Karayolları Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Jandarma, Emniyet, Sağlık Bakanlığı ve STK’lardan toplam 310 personel ve 106 araç ile sürdürülmektedir.

Antakya İlçesinde 8 meskende meydana gelen su baskınlarına müdahale edilmiştir.

Hassa-Kırıkhan, Samandağ-Batıayaz Mahallesi arası yollar ulaşıma açılmıştır.

Hassa İlçesinde ahırların zarar görmesi nedeniyle hayvanların barındırılması için 7 adet çadır sevk edilmiştir.

Altınözü-Yayladağı arası yol ile Belen İlçesi Kıcı mevkisi yolu trafiğe açılmıştır.

Mardin

Mardin’de aşırı yağışlar nedeniyle, Artuklu, Dargeçit, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Kızıltepe, Derik, Mazıdağ, Savur ve Yeşilli İlçelerinde toplam 418 köy yolu ulaşıma kapalıdır.

Yeşilli-Ömerli arasında yer alan Hop Geçidi’nde mahsur kalan 150 araçtaki vatandaşlar için Kızılay ve AFAD ekiplerinde kumanya dağıtımı devam etmektedir.

Gercüş-Mardin istikametinde mahsur kalan 210 kişi AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından yurtlara yerleştirilmiştir.

Nusaybin Eymirli Köyü civarı meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetmiş, 1’i ağır olmak üzere 19 kişi yaralanmıştır. 6 adet 112 ambulansı, 2 UMKE timi ve AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. 4 kişinin tedavisine hastanelerde devam edilmektedir.

Düzce

Düzce’de aşırı yağışlar nedeniyle Kaynaşlı ve Yığılca İlçelerinde toplam 35 köy yolu ulaşıma kapanmıştır.

Bölgede AFAD, İl Özel İdaresi, Belediye, Karayolları, Jandarma, Emniyet ve Kızılay’dan toplam 713 personel ve 202 araç çalışmaları sürdürmektedir.

20 yerleşim yerine enerji verilememekte ve yolların kapalı olması nedeniyle müdahale çalışmaları aksamaktadır.

Samandere Köyü ile Sinekli Yaylası arasında mahsur kalan 2 kişi bulundukları yerden alınarak sağlık ekiplerine teslim edilmiştir.

İstanbul-Ankara yolunun Bolu kesiminin açıldığı bilgisi üzerine, Düzce’de bekletilen araçlar kontrollü olarak Ankara yönüne gönderilmeye başlanmıştır.

Zincirsiz TIR’ların Bolu Dağından geçişine izin verilmemektedir.

Kızılay ekipleri 150 km boyunca yol kenarındaki araçlara yiyecek ve sıcak ikram dağıtımı yapmaktadır.

Van

Edremit-Gevaş ve Gürpınar İlçelerine ulaşımı sağlayan kara yolunun ulaşıma açılması için çalışmalar devam emektedir.

190 araçta mahsur kalan 350 kişinin güvenli bölgelere nakilleri sağlanmış ve bu kişilere kumanya yardımı yapılmıştır.

Gevaş İlçesi istikametinde olan yol tek şeritli olarak trafiğe açılmıştır. Gevaş ve Gürpınar İlçeleri arasında olan iki kavşak arası tipi nedeniyle ulaşıma kapatılmıştır. Kızıltaş- Çatak İlçeleri karayolu tipi ve çığ tehlikesine karşı güvenlik nedeniyle kapatılmıştır.

Gevaş Balaban Mahallesinde mahsur kalan yaklaşık 100 kişi Jandarmanın güvenlik noktasına alınmıştır.

23 vatandaşımızın konaklama ihtiyacı karşılanmıştır."

20 Oca 2022 - 17:56 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 235.191 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.