AKARYAKIT SATIŞLARI DURABİLİR

Pompa sayaçlarının çift haneli rakamlara uyumlu olmaması, ayar mührü yapılmış istasyonların yeniden ayar yaptırmak ve mühür açtırmak zorunda olmaları, fueloil fiyatının benzin fiyatını geçme ihtimali ve pek çok sorun kısa sürede çözüm bekliyor. Gaziantep ve Türkiye’nin bütün illerinde bulunan akaryakıt istasyonları, son zamanlarda yaşanan zamlar nedeniyle beklenmedik pek çok sorunla karşı karşıya kaldı. Bazı istasyonlarda akaryakıt satışını durdurmaya kadar götürecek bu sorunları araştırdık.

Büyütmek için resme tıklayın

SATIŞLAR DURABİLİR, SORUN POMPA SAYAÇLARI

Son zamanlarda akaryakıta peşpeşe gelen ve pompa fiyatlarını 10 TL’ye yaklaştıran zamlar ciddi ve öngörülebilir olsa bile tedbiri alınmamış bazı sorunları gündeme taşıdı. Ülke genelindeki akaryakıp pompalarının tamamının son sayaç limiti 9,99- TL’ye göre ayarlı. Benzin ve diğer yakıt fiyatları 10-TL’yi geçtiğinde, istasyonlar teknik olarak buna hazır olmadığı için ciddi sorunlar yaşanacak.

İstasyonlar ya benzin fiyatı 10 TL’yi geçmeden önce bu ayarları yaptıracak ya da ayarlar yapılana kadar yakıt satamayacak. Bir çözüm de ayar yapılana kadar, fiyat ne olursa olsun, ayar yapmayan istasyonun yakıtı son sayaç limiti olan 9,99-TL’den satması. Ancak hiçbir istasyonun akaryakıtı zararına satması mümkün görünmüyor.

Bu ve diğer sorunlarla ilgili olarak görüştüğümüz Gaziantep Akaryakıt İstasyonları Derneği (GABDER) Başkanı Necmi Alpay, bunların aslında öngörülebilir sorunlar olduğunu ancak sektör bileşenlerinin bütün uyarılarına rağmen zamanında önlem alınmadığını ifade ederek,

“Şu anda görünen ve akaryakıt istasyonlarını gündeme taşıyan sorun yakıt fiyatının kısa sürede 10 TL’yi geçecek olması. Bayiler ve sistemler teknik olarak buna hazır değildi. Şimdi her bayi ayar yapmak zorunda. Türkiye genelindeki 13.100 bayinin sadece 3-4 bin tanesi 10 ve üzeri fiyattan yakıt satmaya hazır. Diğerleri de ivedilikle bu ayarları yapmaya çalışıyor. Bugün ismini hepimizin ezbere bildiği pek çok akaryakıt markası bayilerini bu duruma hazırlamadı. Ha bu atla deve değil. Yapılır ancak bizlerin öngörü ve uyarılarına rağmen bu işin ötelenmesi kriz doğurdu. Şimdi çok kısa süre içerisinde 6 bin bayinin ayar yaptırması gerekiyor. Ayar denen işlem bir bayinin saatlerce kapalı kalmasına neden oluyor. Hizmet duruyor. Şu an bunu yaptıran bazı bayiler farklı ithamlarla karşı karşıya kaldı. Ayar yaptırdığı için birkaç saat yakıt satamayan bayilerin fotoğraflarını çekip sosyal medyada teşhir ettiler. Akaryakıt satmıyor diye. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın yarattığı kirlilik bile bize şu karmaşa ek sıkıntılar doğurdu. Şu anda hükümet yetkilileri çözüm üretiyor. Çözülecektir. Ancak buzı şeyleri de son dakikaya bırakmamak gerekiyor. Alınan kararların her yönü ile düşünülüp sonuçlarının hesaplanması gerekiyor. Devletimiz pandemi döneminde konjüktürün gerektirdiği pek çok zammı ÖTV’den karşılayarak yapmadı. Bu çok güzel ve olumlu bir karardı. Ama sonra bunların hepsinin birden fiyatlara yasıtılmak zorunda kalınması sıkıntı yarattı. Çözüm elbette var. Yetkililer de bu çözümü görecek ve uygulayacaktır” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM KDV’DE

Şu an yaşanan karmaşanın ve fiyatlardaki ani artışın çözümünün mümkün olduğunu ifare eden GABDER Başkanı Alpay,

“Biz sektör ana bileşini olan akaryakıt istasyon sahipleri olarak çözüm önerilerimizi bakan dahil her merciye ulaştırdık. Şu an en akılcı çözüm akaryakıttaki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi olduğunu söyleyebilirim. ÖTV zaten yapılması gereken zamları finanse etmekte kullanıldı. KDV en akılcı çözüm olarak karşımızda duruyor. Böylece fiyatlar da kısa sürede olması gereken aralığa kendiliğinden oturur. KDV indiri ilk anda devlete gelir kaybı yaşatacak gibi görünse de orta ve uzun vadede devlet çok daha karlı çıkar. Çünkü şu an var olan akaryakıt kaçakçılığını tetikleyen şey yüksek KDV oranıdır. KDV 10 puan düşerse, akaryakıt kaçakçılığı cazibesini yitirir. Devletimizin vergi kaybı büyük oranda azalır. Kaçakçılıkla ilgili son zamanlarda büyük önlemler alındı. Büyük operasyonlar yapıldı. Çok da başarılı oldu. Ancak adli ve kolluk tedbirleri ile alınacak mesafe her zaman sınırlı ve geçicidir. Bu operasyonların KDV indirimi gibi kalıcı ve iktisadi tedbirlerle desteklenmesi kalıcı ve nihai çözümü getirir” dedi.

İSTİŞARE ÖNEMLİ

“Biz hepimiz bu ülkenin bir parçasıyız. Sorunun da çözümün de parçası olmalıyız. İstişare önemli” diyen GABDER Başkanı Alpay “Evet istişare önemli çünkü biz son satıcıyız. Trilyon dolarlık bir sektörün, tüketici ile buluştuğu son noktayız. Bu anlamda sorunlara ve çözüm önerilerine de hakimiz. Her önerimiz uygulanaca diye bir şey yok ama en azından kararlar alınırken ‘Bu adamlar haklı olabilir mi, bakalım ne demişler’ diye bir bakılmalı. Biz çözümün KDV’nin 10 puan düşürülmesi olduğunu söylüyoruz. Bu doğru çözümdür. Eninde sonunda anlaşılır ve doğrusu yapılır. Ancak biz sonradan haklı çıkmak istemiyoruz. Haklı çıkmak değil, doğru olanın zamanında yapılmasını istiyoruz. Çünkü ülke ve dünya ekonomisinin can damarı bir sektör ve üründen bahsediyoruz. Bireysel kullanım belki sorun olmaz. İnsanlar özel araçları yerine toplu taşımaya yönelir. Ancak sorun bu değil ki. Akaryakıt dediğiniz şey bütün ekonominin kilidi. Lojistikten üretime her şey buna bağlı. Bu yüzden doğru karara ulaşana kadar uğraşmak değil, doğru kararı zamanda bulup en erken şekliyle uygulamak gerekiyor. Küçük gibi görünen bir örnek vereyim. ÖTV indirimi hazırlanırken ‘akaryakıt’ denilmiş. Dolayısıyla fuel-oil bu kapsama girmiyor. Yakında fuel-oil fiyatı benzin fiyatını geçecek. Böyle bir şey olabilir mi? Elbette ki yetkililer bunu görüp düzeltecek. Ama biz bunu zaten baştan söyledik. Neden sıkıntı yaşanana kadar beklemek yerine önerilerimiz dikkate alınmasın ki? Dediğim gibi istişare önemli. Böyle sorunların önüne baştan geçer. Sonuçta ben akaryakıt bayisiyim. Fiyatımı da, karımı da devlet belirler. Oturur işime bakarım. Zammı da ben yapmıyorum. Ürünü de ben üretmiyorum. Vergiler de bana gelmiyor. Ama ben bu ülkenin vatandaşıyım. Ekonominin bileşeniyim. Ülkemi seviyorum. Dolayısıyla doğru bildiğimi söylemek ve söylediklerimden doğru olanların da değerlendirildiğini görmek beni mutlu, ülkemizi ve ekonomimizi de başarılı kılar. Biz haklı çıkmayı değil, doğru olanın zamanında yapılmasını seviyoruz” ifadelerini kullandı.

GABDER SAYAÇ SORUNUNDA BAYİNİN YANINDA

Gaziantep’te akaryakıt istasyonu sahibi ve aynı zamanda GABDER Yönetim Kurulu Üyesi olan İrfan Karakuzulu özellikle yaşanma ihtimali bulunan pompa sayaçları konusuna değinerek

“Bu konuda bir sıkıntı yaşanma ihtimali var. Ancak biz akaryakıt bayileri başta olmak üzere şu anda sektörün bütün bileşenleri olarak bu soruna odaklanmış vaziyetteyiz. Zaman alan bir iş gibi görünse de bütün ilgililer ve teknik ekipler gece gündüz bu konu üzerinde çalışıyor. Her geçen saat ayar ihtiyacı olan bayi sayısı azalıyor. Sonuçta güçlü firmalar bayisi böyle bir sorun ile anılsın istemez. O yüzden büyükler bu işi kendi bayileri özelinde zaten çözer. Arkasında çok büyük dağıtıcı gücü olmayan bayiler için ise biz GABDER olarak başkanımızın organizesinde bütün mesaimizi kullanıyoruz. Bölgemizdeki bayilerin sayaç ayar sıkıntısını çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Zamanın yeterli olacağını düşünüyorum. Bu muhtemel sorunun vatandaşa ciddi yansımaları olmadan çözülmesi için çabalıyoruz” açıklamasını yaptı.

                                  ÖZEL HABER: Güven SERT

 

 

26 Kas 2021 - 09:57 Gaziantep- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 144.660 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi