‘’HER ŞEYDE, HER ORTAMDA MUHASEBE VAR’’

Mali Müşavir Dr. Mehmet Ös’ün kaleme aldığı Endüstri 4.0 teknolojileri ve muhasebe kitabı görücüye çıktı. Ös, ‘’Her şeyde her yerde muhasebe var’’ dedi. Ay Medya Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret eden Dr. Mehmet Ös, kitap ve çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Mali Müşavir Dr. Mehmet Ös’ün kaleme aldığı Endüstri 4.0 teknolojileri ve muhasebe kitabı görücüye çıktı. Ös, ‘’Her şeyde her yerde muhasebe var’’ dedi. Ay Medya Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret eden Dr. Mehmet Ös, kitap ve çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Mali Müşavir Dr. Mehmet Ös’ün yazdığı  endüstri 4.0 teknolojileri ve muhasebe kitabı sektöre ışık tutacak. Ay Medya Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret eden Ös, kitap ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

ANKET ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİK

Endüstri 4.0 teknoloji ve Muhasebe mesleği adında yeni bir kitap yazdığını belirten Mali Müşavir Dr. Mehmet Ös, ‘’Danışmanlığını Dr. Doktor Cuma Ercan hocamızla beraber yürüttüğümüz doktora tezinden türetilen yeni bir kitap geliştirdik. Bu kitap bağlamında Gaziantep'te faaliyet gösteren serbest Muhasebeci Mali müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin teknoloji kabul modeli ile endüstri 4.0 teknoloji ile olan uyumu ile ilgili bir çalışma yürüttük.  Anket çalışması gerçekleştirdik bu anket çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavir meslek mensuplarının teknolojik kabul modeli çerçevesinde algılanan faydalarını tutumları ve gerçekten davranışları üzerinde bir çalışma görüşmüş olduk. Burada elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde Gaziantep'te muhasebe meslek mensuplarının ara eleman ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında ihtiyaçlarının olduğunu gözlemledik. Bu bağlamda yakın zamanda Ticaret Odası ve Sanayi Odası Başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdik ilerleyen günlerde ara eleman yetiştirme kurslarının açılması ile ilgili işbirlikleri yapılması ile ilgili bir çalışma gerçekleştirmeyi öngördük. çalışmamız bahsettiğimiz 2500  mali müşavirin yer aldığı Gaziantep ilinde ve yeminli Mali müşavirler ile beraber gerçekleştirildi. 1989 Yılında kabul görmüş bir anket genel kabul gördüğü bağlamında teknoloji kabul modeli literatürde tam 1 tam 2 tam 3 olarak geçiyor her meslek grubunda oluşturulabilen bir anket.’’ Dedi

DAVRANIŞLARI ÖLÇMEYE YÖNELİK

Anketin temel amacının belli gruplarda ki meslek mensuplarının yeni gelişen teknolojilere olan uyumlarını algılarını ve bu algılama düzeyi ile beraber gerçekleşen davranışların ölçmeye yönelik olduğunu belirten Ös’’Bir anket biz Mali müşavirlik mesleği icra eden bir meslek grubu olduğunuzda da bu anketi uygulanmasına danışman hocalarımızla ve uygun bulduk çalışma kapsamında meslek mensuplarından teknoloji dönüşümleri olan algılarının yüksek olduğunu uyumlarının yüksek olduğunu tespit ettik. ancak burada kitabın sonundan da bahsettiğimiz gibi elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde kitabımızda belli başlı gruplara olan önerilerimiz mevcut okuyucularımız burada kitabın sonuç bölümünde bunları güzelce okuyabilirler Bu bağlamda serbest Muhasebeci ve Mali müşavirler odalarında yönelik olan önerilerimiz onun akabinde idareye mevzuatı hükümleri gerçekleşen idare edilir önerilerimiz bulunmakta bununla beraber üniversite ilgili lisans ve ön lisans bölümleri olmak önerilerle akademisyene akademisyenleri olan önerilerle beraber bu çalışmaları yürüttük bundan sonraki yapılan çalışmalar Bizim yapmış olduğumuz elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde diğer çalışmaların devamında daha farklı daha  nicelikli çalışmadan geleceğini umut ediyoruz biz görüyoruz ki Üniversitelerde yapılan eğitimlerde genelde teoriye yönelik olan eğitimler gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda teorik ve pratik aralığında olan çalışmaların daha sık yapılması üniversitelerde okutulan derslerin pratiğe yönelik olan çalışmaların beraberinde ilerlemesi gerektiğini öngörüyoruz sonuç itibariyle konumuzla ilgili olarak iktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan öğrenciler ile beraber çalışma ve görüşme imkanlarımız oluyor oradan görünüş olduğumuzu ve elde ettiğiniz verileri neticesinde görüyoruz ki arkadaşlarımız genç kardeşlerimiz pratik hayattan biraz bir haber olarak yetişmiş durumda oluyorlar kendilerini geliştirme noktasından bakıldığında teorik ve pratik bir arada geliştirilmesi gerektiğini hem öngördüğümüz şekilde gerçekleşen bir anket sonucu olarak tespit ettik’’ dedi.

DÖNÜŞTÜREBİLİRLİĞİNİN SAĞLANMASI GEREKİYOR

Ös ‘’Anketimiz 434 kişiye uygulandı bizim anketimizde güvenirlik ve geçerlik testleri ile beraber uygulanan bir model söz konusu bu model çerçevesinde anketin minimum 325 kişi uygulandığında güvenirlik ve geçerlik testlerinden geçtiğini tespit ettik Bu bağlamda 434 kişi sayısı 2500 kişi ana kütlemizi oluşturduğundan dolayı ciddi anlamda anketimiz güvenliği geçerli kılıyor. Gaziantep'te mesleki faaliyetlerini icra eden Serbest muhasebeci Mali müşavir ve yeminli Mali müşavir üzerine bir paket düzenlemiş olduk Ben burada özellikle İdari ve Akademisyen camiasına bir şeyler söylemek istiyorum önemli olan teorik bilgi elde etmek ve teorik bilginin uygulamaya dönüştürebilirliğinin sağlanması gerekiyor. Teorik bilgi elde ettiğimiz zaman bu iş hayatında iş insanların ihtiyaçlarını nitelikli olarak karşılamasını sağlanıyor bizim yetişen gençlerimizin pratik hayatta olan uygulamaları ile beraber bu iş insanlarının ihtiyaçlarını karşılayabilir nitelikli olmasının sağlanması gerekiyor Bu bağlamda da üniversitelerin ilgili bölümlerinde İktisadi idari bilimler fakültesi gibi ilgili bölümlerinde muhasebe ve muhasebe türevleri derslerinin uygulama yönelik şekilde pratik şekilde verilmesini sağlanmasını önemli buluyoruz. Bu bağlamda Sanayi şehriyiz ihracatımızda ön plandayız iş insanlarımız harıl harıl çalışıyorlar bir şeyler üretmeye çalışıyorlar ama ara eleman ihtiyaçlarını her sektörde olduğu gibi muhasebe sektöründe de ara elemanı ihtiyaçları çok belirgin gdüzeyde artmış durumda Üniversite ve sanayi işbirliğinin daha çok geliştirilmesi ve bu bağlamda yapılan  derslerin yıl içerisinde İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde oluşturulan müfredatlarının pratiğe yönelik şekilde dönüştürülmesini sağlanması gibi önemli konular söz konusu.’’ dedi.

‘’MUHASEBE HER ŞEYDE HER ORTAMDA VAR’’

Ös’’Muhasebe her şeyde var her ortamda var Lenin’in dediği gibi sosyalizm muhasebedir sözü çok önemli bir sözdür  Tablet dönemlerinden kadar uzanan muhasebe sisteminin günümüze kadar elle tutulmasından kağıt ortamında tutulmasından E muhasebe uygulaması ile beraber dijital ortama kadar sürüklenmiş durumda bizde ülkemizde ne yazık ki hukuktan da bahsettiğimiz üzere hukukta olağan akışına göre denilen bir söz var bizim kanunlarımız çıkınca özetle muhasebe ile ilgili vergi mevzuatlarını yönelik kanunlar çıktığında çıkan kanunlar hayatın olağan akışına uygun değil de hayatımızı biz çıkan kanunları göre uygulamak durumunda olduğunuz bir durum söz konusu ortaya çıkıyor. Bu bağlamda da sadece İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde değilde Hukuk Fakültelerinde de muhasebe derslerinin verilmesi, oradan geçecek olan Avukat, Savcı, Hakim arkadaşlarında muhasebeyi bir şekilde dedekte edip iyi bir şekilde analize edip yarın öbür gün ortaya çıkacak ticari davalarda iş hukuku sözleşmesi kapsamındaki olan davalarda dosyadan incelenmesini daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz’’ dedi.

19 Kas 2021 - 22:00 Gaziantep/ Şehitkamil- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 276.005 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi