KUTNU’DAN İŞSİZLİĞE, SURİYELİLERDEN EĞİTİME, HER SORUYA SAMİMİYETLE CEVAP VERDİ. FATMA ŞAHİN ÇALAR SAAT’TE

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, dün sabah, FOX TV’de yayınlanan ‘İsmail Küçükkaya ile Çalarsaat’ programına konuk oldu. Küçükkaya “Fatma Hanım’ı Belediyeler Birliği Başkanı kimliği ile konuk ediyoruz” dese de, 35 dakika boyunca ağırlıklı olarak Gaziantep konuşuldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, dün sabah, FOX TV’de yayınlanan ‘İsmail Küçükkaya ile Çalarsaat’ programına konuk oldu. Küçükkaya “Fatma Hanım’ı Belediyeler Birliği Başkanı kimliği ile konuk ediyoruz” dese de, 35 dakika boyunca ağırlıklı olarak Gaziantep konuşuldu.

ALAEDDİN YAVAŞÇA İSMİ ÖLÜMSÜZLEŞECEK

Programın açılışında, hem Küçükkaya hem de Şahin’in tanıdığı ve sevdiği bir isim olan, Kilisli usta bestekar Dr. Alaeddin Yavaşça’nın konusu açıldı. Fatma Şahin “Çok sevdiğimiz bir isim. Geçenlerde hastanede ziyaret ettim. Kendisine ‘İsminizi tamamlanmak üzere olan bir Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’ne veriyoruz. Adınızı Gaziantep’te yaşatacağız’ dedim. İsmini vereceğimiz merkezin plan ve fotoğraflarını gösterdim. Çok mutlu oldu. Bu merkezin açılışında sizi de aramızda görmek isteriz İsmail bey” sözleriyle, üstat Yavaşça’nın sevenlerine ve tüm sanat camiasına müjde verdi.

Asıl mesleği doktorluk olan Alaeddin Yavaşça 1926 Kilis doğumlu. Tıp doktorluğunun yanı sıra Türk Sanat Müziği’nin usta ve sevilen bestekarları arasında yer alan Yavaşça, hem müzik hem de tıp hayatında unutulmaz başarılara imza atmış bir isim olarak dikkat çekiyor. Tıp hayatında İstanbul Haseki Hastanesi Başhekimliği gibi önemli bir görevi 5 yıl sürdürme başarısı gösteren büyük üstadın müzik yaşamındaki başarıları ise saymakla bitecek gibi değil. İstanbul Radyosunda solist icracı olmuş, TRT bünyesinde Danışma, Denetleme ve Repertuvar kurullarında önemli görevler almış, 1967'den bu yana solistliği yanında koro yöneticiliği de yapmıştır. Türk Musikisinde, Devlete bağlı ilk Konservatuvarının kurucuları arasında yer almış, 1976'dan itibaren Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın Yönetim Kurulunda ve öğretim kadrosunda çalışmıştır. Konservatuvar, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) yasasıyla İstanbul Teknik Üniversitesine bağlandıktan sonra 1990'da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Profesörlüğüne atanmış ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı yapmıştır. Büyük Usta’nın Kilis’te doğup büyüdüğü ev müzeye dönüştürülmüş ve ayrıca yine Kilis’te isminin verildiği bir kültür sanat merkezi bulunmaktadır. 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Alaeddin Yavaşça ismi şehir hatlarında görev yapan bir vapura verilmiş ve bu vapur halen boğaz hattında çalışmaktadır.

Başkan Fatma Şahin Yavaşça’nın isminin verildiği merkezin açılışını ustanın adına yakışır şekilde, bütün dostları ve sevenlerini davet ederek, olması gerektiği gibi açacaklarını da ayrıca belirtti.

KIYAFETİ MERAK UYANDIRDI

Programın başlangıcında Fatma Şahin’in kıyafetini “Çok şık” diyerek gündeme getiren Küçükkaya’ya “Gaziantep’in özel tasarımı. Kutnu Kumaş olarak tanınan ilimize özel bir kumaştan böyle güzel tasarımlar yapıyoruz. Size Ayten Yavaşça’nın armağan ettiği Atatürk’ün taktığı kravatın benzeri mesela. Gaziantebimiz’de kutnu kumaşlarla, çağdaş moda anlayışını birleştirerek çok özel giysiler yapıyoruz.” diyerek, Kutnu kumaşın da hakkını verdi. Küçükkaya ise “Atatürk Gaziantep nüfusuna kayıtlı. Bilmeyen izleyicilerimiz için söyleyelim. Gazi Mustafa Kemak Atatürk Gaziantep’e gidince, iki Gazi bir araya geldi diyerek, kendisine Fahri Hemşehrilik ünvanı verilmiş. Ve Gaziantep Bey Mahallesi nüfusuna kaydedilerek, Gaziantepli yapılmış.” ankedotunu ekledi.

Atatürk konusu açılınca Şahin’de kentin şehir planının Atatürk’ün talimatıyla yapıldığını ifade etti ve “Atamız Gaziantep’te 36 saat kalmış. Sabah uyandığında bu kente acilen iki şey gerekli demiş. Bugünkü Gaziantep Lisesi’nin yapılması talimatını vermiş. Bu okul kentimizin gururu olarak hala eğitime devam ediyor. Ayrıca Gaziantep’in hızla büyüyeceğini o günden görmüş ve şehir yalanlaması gerekli, diyerek, Ankara için yurt dışından getirttiği şehir plancılarını acilen Gaziantep’e göndermiş. Şehrimizin ilk planları o zaman Atatürk sayesinde yapılmış.” İfadelerini kullandı.

ZEYDAN KARALAR ŞAHİN’E DESTEK ÇIKTI?

Daha önce İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk olan Zeydan Karalar, İsmail Küçükaya’nın, “Hizmette, kaynak aktarımında Belediyeler Birliği sayın Fatma Şahin ayrım yapıyor mu?” sorusu üzerine Zeydan Karalar, Fatma Şahin’e sahip çıkarak,

“Fatma Şahin benim çok özel bir dostum. Güzel görevler yapıyor. Fakat o görevdeki insanlar siyasetti aşabilmeli. Fatma Şahin’e dedim ki siz bakanlık yaptınız, çok iyi bir insansınız, şimdi belediye başkanısınız, Cumhurbaşkanımızın, hükümetin, partinin yönetiminde önemli bir yetkiniz olur.  Bu sorunu siz çözebilirsiniz. Oda tabi bizimle aynı şeyi düşünüyor, ama bu işler olmuyor, tıkanıyor, bir yerden engelleniyor.” cümlelerini kurmuştu.

Şahin “Zeydan beyin bu yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu soran Küçükkaya’ya,

“Çok haklı. Zeydan bey ile biz Gaziantep’te tekstil de birlikte çalıştık. O başka bir firmadaydı biz başka bir firmadaydık. Aynı zamanda benim eşim tekstilde çalıştığı için birinin ürettiği ipliği başka biri boyuyordu. Bu nedenle ortak çok dostlarımız var. Belediyeler Birliği, Cumhuriyetin en eski kuruluşlarından bir tanesi burada yerel diplomasi var. Maalesef farklı düşüncelerin aynı masaya geldiği ortamlar çok az. Mesela bizim encümende, CHP’den, bütün partilerden, farklı görüşlerden üyeler var. Aylık toplanıyoruz ve kararlar alıyoruz. Zor oluyor ama oluyor. Zeydan bey haklı olarak sitem ediyor. Ben hak veriyorum ama şöyle bir şeyde var. Çok zor dönemden geçtik. Gelirler çok azaldı giderler çok arttı. Haklı olarak bütün partilerin Belediyeler Birliği’nden daha fazla destek almak gibi bir talebi var. CHP’den de AK Parti’den de talep var. Fakat bizim doğal olarak bütçemiz binde 2. O da belediyelere gelen paradan kesiliyor. Belediyelere gelen para bu dönemde azaldı. Bizim 200 milyon 160’a düştü. Bir de talep arttı. Talebi karşılamak da dönemsel olarak çok ciddi bir ihtiyaca dönüştü. Baskı arttı. Eleştiriye hak veriyorum.  Ben 20 yıl parlementoda görev yaptım.  Daha önceden milletvekilliği yapan birçok CHP’li arkadaşım şu an belediye başkanı. Hepsinin insanlara hizmet etme gibi bir talebi var. Empati yaptığım zaman hak veriyorum. Allah şahit iş makinesi talebinde de adaletli davranmaya çalışıyoruz. Genel olarak bu atmosferde giderlerin artması, gelirlerin azalmasından kaynaklı bir sorun var. Birde bu dönem o kadar çok yangın, deprem, sel yaşadık ki önceliğimiz daha çok sel yaşanan daha çok afet yaşanan yerlere gidince planlamada da bundan kaynaklı sorunlar oldu. Ama ben arkadaşlara talimat verdim. Yıl sonuna kadar bize gelen talepler daha hızlı karşılanacak. Zeydan bey ile görüştük. Biz bir fuar açmıştık olsun stant açtılar. Hem standına uğradık hem de iş makinası göndereceğimizi söyledik. İlişkilerimiz gayet sıcak bir şekilde devam ediyor. Sorun yok” Dedi.

ANTEP MODELİ, ANTEP İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAKTIR.

İsmail Küçükkaya’nın Fatma Şahin’e “Ben sizi ilk gördüğümde diğer partilerin Antepli milletvekilleri ile birlikte çalışıyordunuz. Ben bir gazeteci olarak nereye gitsem sizi görüyordum. Bunun sırrı nedir?” ifadeleri üzerine Fatma Şahin;

“Bu bir Antep modeli. Antep için tüm Antebin birlikte çalışması, birlikte iş yapması modeli, kardeşlik modeli. Aslında dünya modeli olması gerekiyor.” dedi.

Fatma Şahin’in CHP’li başkanlar ile fotoğrafları programda gösteren Küçükkaya, “Özlediğimiz fotoğraflar bunlar, böyle yüzler gülsün, ben baktığım zaman Fatma Şahin AK Parti’li, Ekrem İmamoğlu CHP’li, Mansur Yavaş CHP’liymiş diye bakmam. Geldiler, halka hizmet yapacaklar ve ondan sonra gidecekler.” dedi.

Şahin, “Gaziantep’e Cumhuriyet Halk Partili başkanlar geleceği zaman başkan bir şekilde ‘şehirden gider’ dediler. Ben ev sahibiyim, misafir geliyor. Nereye gidiyorum? Gelen misafir bizde misafir baş tacıdır. Evin en güzel yerinde oturtursun, en güzel yemekleri hazırlarsın, aldığımız kültür bu, terbiyemiz bu. Sağ olsunlar onlarda tek tek geldiler. Ziyaret ettiler, sohbet ettik. Birlikte ne yapacağımızı konuştuk. Bence bu ortamları çoğaltmak lazım.” cevabını verdi.

GÜNDEME DAİR KISA KISA

Programın ilerleyen bölümlerinde Küçükkaya, izleyiciden gelen soru ve mesajları Şahin’le paylaşarak kısa yanıtlar istedi. Bu bölümde gelen soru ve yanıtlar ise şu şekilde oldu:

Küçükkaya, “Tarım, üretici, bakliyat ürünlerinin yurt dışından ithal edilmesi, hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu soruna ne gibi çözüm katkılarınız oluyor?

Fatma Şahin, “Akıllı tarım, akıllı gıda, lojistlik konuları pandemi ile birlikte çok daha önemli hale geldi. Tüm dünya bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Bizim açımızdan ne önemli? Biz bereketli toprakların ortasındayız, nohut, mercimek gibi ürünlerin ana vatanıyız. Ben büyükşehir belediye başkanı olunca hemen Tarım Daire Başkanlığı kurdum. İlk önce kimse anlamadı, ama ‘gastronomi’ diyorsak gastronomi ve lezzet toprakla başlıyor. Hatta gastronomiye topraktan, tarihten, medeniyetten, güneşten gelen lezzet diyoruz. Zaten toprak bize o lezzeti veriyor. İyi bir domates olmazsa iyi salça olmuyor. İyi salça olmazsa iyi yemek olmuyor. Bunlar bir ekosistem. Biz bu yüzden bir sistem kurduk. Bizim ilçe bazlı ürünlerimiz dünya ürünü. Biz ‘ana tohumu ve ata tohumu’ dediğimiz kısma sahip çıktık. Sertifikalı bu tohumu çiftçiye dağıttık. Çünkü bizim bir yağış kültürümüz var. O tohumları dağıtınca verimlilik 100- 300 arttı. Daha fazla verimlilik, daha fazla ürün elde etmeye başaldık. Çiftçiye bu desteği verince ürün kendiliğinden çoğaldı ve herkes çok memnun kaldı. Ve tarım da en önemli şey su yönetimi. Eğer çiftçiye uygun fiyatlı sulama imkanı verebiliyorsanız ve elektrik giderini düşürebiliyorsanız çiftçiye de, tarıma da en büyük katkıyı sunarsınız. Biz ne yaptık? Güneş enerjisi sistemi. Valimizle İpek Yolu Kalkınma Ajansı’na proje gönderdik. Şu anda Barak Ovası dediğimiz Bereketli Hilal’in göbeğine 5 Mb’lık güneş enerji sistemi kurduk. Maliyeti ne kadar düşürürsek, çiftçi o kadar kazanır. Bu da daha çok ekimin ve ekilebilir alanın çoğalmasını sağlıyor. Biz teknoloji üretmek ve temin etmek dahil, tarımın istediği her konuya destek veriyoruz. Tarım okulu kurduk, kadın kolları kooperatiflerini kurduk. Demet Sabancı hanımefendi ile görüştük. İnternet üzerinden dijital markette, kadın koperatiflerimizden çıkan ürünleri bütün dünyaya satacak. Planladık, yazılımımız tamamlandı. Yazılıma Bilişim A.Ş. destek verdi. Bakın nereden nereye. Bizim Oğuzeli diye bir ilçemiz var. Sosyal yardımı en az alan ilçe niye? Orada Ezogelin Kadın Kooperatifleri kuruldu. Kadınlar aile ekonomisini zaten güçlendirdikçe niye yardım alsın. Ne kadar çok üretirsek o kadar az ithal ederiz.”

İBRAHİM AY’I ANMADAN GEÇMEDİ

Geçtiğimiz yıllarda Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin etkinlikleri vesilesi ile defalarca şehrimize gelen Küçükkaya, Başkan Ay’ın ismini anmadan geçmedi ve, “Belediye olarak istihdama katkınız oluyor mu? Geçtiğimiz yıl Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  İbrahim Ay’ın davetiyle Gaziantep’e geldiğimizde birlikte Abdülkadir Konukoğlu’nu da ziyaret etmiştik. Kendisi “İstihdam yaratalım diye çalışıyoruz. Artık bütün çabamız, önceliğimiz bu.’ demişti. İbrahim Bey de bu istihdam konusunu çok fazla gündeme getirmişti. Siz belediye olarak bu konuda neler yapıyorsunuz?”

Şahin “Abdülkadir Beyin dediği gibi, istihtam için çalışıyoruz. İstihtam yaratmak için gördüğümüz en küçük fırsatı bile değerlendiriyoruz. Şu an Organize Sanayi Bölgelerimizde 200 bin kişi çalışıyor. ‘Üniversite bitiren gençlerimiz iş bulamıyoruz’, diyor. ‘Sanayicimiz ise iyi usta bulamıyorum’ diye şikayet ediyor. Biz İşkur ile birlikte çalışıyoruz. Eleman ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Hemen iş garantili kurslar açıyoruz. Ayrıca devletimizin verdiği bazı imkanlar var. Biz bu imkanları halkımıza anlatıyoruz. Çocuklarımızın ailelerini topluyoruz. Onlara devletin sunduğu imkanları ve bu imkanlardan faydalanmanın yollarını anlatıyoruz. Biz belediye bünyesinde Bilişim A.Ş.’yi kurduk. Burada çalışan gençlerin tamamını kendimiz yetiştirdik. Şu ana kadar dışarıdan aldığımız pek çok yazılım hizmetini artık kendimiz üretiyoruz. Dışarıdan almadığımız gibi, bir de isteyen kurumlara ve bölgemizdeki belediyelere satıyoruz. Biz bir taraftan bilişimci yetiştirirken, diğer taraftan da, kaynakçı, garson, aşçı, tasarımcı yetiştiriyoruz. Biz ara eleman değil, aranan eleman yetiştiriyoruz. Bu projelerimizi İşkur, Kosgeb ve ihtiyaç duyduğumuz her kurumla birlikte çalışıyoruz. Kadının hem çocuk hem kariyer yapması için çalışıyoruz. Belediye olarak kreş yapıyoruz. Bu hizmeti çok uygun fiyatlara veriyoruz. Ki kadınlarımız hem aile kurabilsin hem de kariyerlerine devam edebilsinler.”

ARDAHAN KAMYON İSTEDİ

Programa mesajla katılan Ardahan Belediyesi’nden bir çalışanın Fatma Şahin’den şehri için hibe damperli kamyon istemesi programın gülümseten anlarından birisi oldu. Şahin bu talebi “Konuşalım. Elimizden ne gelirse yapalım” yanıtını verdi.

Küçükkaya, “Gaziantep’te kiralar çok yüksekmiş!”

Şahin; “Gazi Konut isimli şirketimizle bu işe el attık. Çok sayıda konut yapıyoruz. Arsa maliyetlerini düşürme konusunda destek veriyoruz. Ve başka projelerimiz de var. Gaziantep’te kira ve ev fiyatlarını düşürmek konusunda yetkimiz dahilinde gereken her şeyi yapıyoruz”

Küçükkaya “Bir izleyicimiz Suriyeliler demiş.”

Şahin, “Göç de bir sorun değil sonuç. Göçle gelenleri dışlamadan, ötekileştirmeden ama kendimizi de koruyarak çözümler buluyoruz. Çocuklarımızı birlikte okutuyoruz. Hiç Suriyeli ile bir araya gelmemiş ama Suriyeli düşmanı. Çocukları bir arada okuyunca insani bakış gelişiyor. Buna benzer pek çok önlem ve çalışmamız var. Hepsi çözüm odaklı. Gettolaşmadan bu işi de çözeceğiz. Ayrışmak değil birleşmek, kaynaşmak önemli. Bizi kültür ve satan birleştirir. Spor ve birlikte yapılan etkinlikler birleştirir. Eğitim birleştirir. Bütün çalışmalarımız da bu kapsayıcılığa yönelik. Bu çalışmalar geleceğe de fırsat yaratıyor. Bir çocuğumuz Tokyo’da madalya aldı mesela. Nasıl aldı? Fırsat verildi çünkü. Biz fırsatları yaratıyoruz. İnsanlarımız da kullanıyor.”

14 Eki 2021 - 23:34 Gaziantep/ Şehitkamil- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 183.506 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi