ENERJİMİZİ DİKKATLİ KULLANALIM, BİTMESİN

VERİMDER tarafından enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı bilincini artırmak düzenlenen “Anadolu Buluşmaları”nın beşinci durağı Gaziantep oldu. Toplantıda, enerji verimliliğin artırılması ve nasıl tasarruf edilebilir konuları ele alındı.

Büyütmek için resme tıklayın

VERİMDER tarafından enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı bilincini artırmak  düzenlenen “Anadolu Buluşmaları”nın beşinci durağı Gaziantep oldu. Toplantıda, enerji verimliliğin artırılması ve nasıl tasarruf edilebilir konuları ele alındı.

Gaziantep’te enerji verimliliğinin artırılması ve yalıtım konularının görüşüldüğü “Anadolu Buluşmaları” toplantısı Gaziantep’te gerçekleştildi.

Toplantıya VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) Başkanı Seda Güleç, enerji verimliliği ve gelecek konusunda bilgilendirdi. Toplantıya, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Fikret Kileci, Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Tezel ile çok sayıda davetli katıldı.

DİPLOMASİDE DİK DURMAMIZI SAĞLAYACAK

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Enerjiyi verimli kullanma ve enerji tasarrufu algısını tüm Türkiye’de yaymayı hedeflediklerini söyledi. Bir binayı soğutmanın maliyetinin ve tüketim bedelinin ısıtmanın iki katı olduğunu ifade eden Alkin, Türkiye ekonomisinin iyi olduğu dönemde 50 milyar dolar seviyelerinde enerji ithalatı yaptığını anlattı. Alkin,  konutlardaki enerji kullanımının, toplam enerji tüketiminin yüzde 40’ından fazla olduğuna dikkat çekerek, “Sanayide kullanılanın daha fazlası konutlarda kullanılıyor. İthalatın 22,5 milyar dolarını konutlarda tüketiyoruz. Konutlarımızın yüzde 80’inden fazlasında enerji verimli kullanılmıyor. Bir zamanlar Türkiye’nin enerji üretiminin yüzde 42,4’ü doğalgazdı. Doğalgazı da Rusya ve İran’dan alıyorduk. Geçtiğimiz yıllarda bunu alternatif enerjilerle yüzde 30’lara kadar indirdik. Bu iyi haber ama kötü haber ise bu tekrar yüzde 37’ye çıktı ve bütün dünyada doğalgaz kullanımı da arttı. Aynı zamanda diplomaside de ülkeleri çok zorlayan bir durum bu.  Bizim enerjide tasarruflu kullanmamız diplomaside dik durmamızı da sağlayacak. Türkiye güçlü ülke ancak ihtiyaçları kadar güçlü ülke. İthalat, kur ve cari açık anlamında eğer enerjide bir verimlilik sağlayabilirsek Türkiye’nin ekonomik ve diplomatik duruşlu daha güçlü olacak” dedi.

 İTHAL ETTİKÇE CARİ AÇIK ARTIYOR

İklim değişikliği gerçeği ile sanayide enerji kullanımında da çok büyük değişiklikler olacağını aktaran Alkin, şunları söyledi: “Tasarruf asla ve asla az kullanalım da üşüyelim anlamına gelmez. İthalatımız enerji sebebiyle arttıkça cari açığımız artıyor. Maalesef Türkiye’nin ithalatında yüzde 85’inden fazlası hammadde. Hal böyleyken biz ithal ettikçe cari açık artıyor. Bir yandan Türkiye’nin büyümesi ile övünüyoruz fakat büyüme ile cari açık arasında bir hastalıklı ilişki var. Büyüyünce cari açık veriyoruz. Cari açık verdikçe döviz kuru üzerinde baskı yapıyor ve bir sabah uyandığımızda hiçbirimizi memnun etmeyen manzarayla karşılaşıyoruz.  Dünyada önüne geçilemeyecek bazı gelişmeler var. Türkiye de bundan azade değil biz ancak tasarruf ve verimlilikle bu işten sıyrılabiliriz.”

VERİMLİLİK, DÖVİZDEN  DAHA  KARLI

Dünya Bankası, AB fonları gibi kuruşlara başvuru yaptıklarını ve finans kuruluşlarının sadece sanayiciye, tüccara değil vatandaşla da kendi binalarına enerji verimliliği konusunda bu yatırımları yapabilmesi için uzun vadeli, düşük maliyetli bir kaynak sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Alkin, şunları kaydetti, enerjide verimliliğin dövizden daha karlı bir yatırım olduğunu ifade etti. Alkin, “Dolar alacağınıza evinizin enerji verimliliğini sağladığınızda ortada vadede daha karlı olacağınız çok net” diye konuştu.

 PASİF EVLER YAPILMALI

SEPEV Başkanı Seda Güleç de Türkiye’de bir an önce binalarda enerji tüketimlerinin düşürülmesi gerektiğini kaydetti.  Güleç, binalarda sıfır enerjinin Avrupa’nın en önemli maddesi olduğunu belirterek, “Türkiye’de de bununla ilgili çalışma yapıldı. Almanya binalarda sıfır enerji noktasında dünyadaki en iyi ülke. Dünyada sıfır enerji evlere ulaşmanın en kolay yolu pasif evler.  Pasif evler, AB ülkelerinde bina performanslarına göre yüzde 75 enerji tasarruflu, Türkiye’de ise yüzde 90 enerji tasarruflu binalar. Bilinç düzeyi çok önemli. Elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzde yapmamız gereken çok iş var. Ancak burada iş sadece uzmanlara düşmüyor, devlete STK’lara vatandaşlara da iş düşüyor” şeklinde konuştu.  Güleç, ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının da pasif yapı olduğunu bununla birlikte kentte sertifikalı 2 pasif yapının bulunduğunu sözlerine ekledi.

ENERJİ MALİYETLERİ YÜKSELDİ

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz ise ülkemizde yaklaşık son 8-10 yılda enerji maliyetlerini yüzde 40 oranında arttığını, büyüyen bir ülke olarak da önümüzdeki yılda da bunun artacağını kaydetti. Avrupa kıtasında 2050 yılında karbon nötr hale getirilmesinin hedeflendiğini bildiren Korkmaz, “Bunun için konut, sanayi, ulaşım ve özellikle enerji alanında pek çok yatırım, yönetmelik ve projeler devreye alıyor. Bunları desteklemek de çok önemli ki 2050 yılına kadar 1 trilyon Euro’luk yatırım destek paketi ile yönetmeyi planlıyorlar. 2030 yılına kadar da yine bunun 236 milyar Euro’sunu hayata geçirmeyi hedefliyor. Burada bir büyüme de söz konusu” diye konuştu. Türkiye’de 1 milyonun üzerinde binanın enerji kimlik belgesine sahip olduğunu dile getiren Korkmaz, bunların da yönetmelikle zorunlu hale yeni yapılar olduğunu paylaştı. Mevcut yapılarda da enerji verimliliği konusunda dönüşümün sağlanması gerektiğini belirten Korkmaz,  “Biz şu an konutlarımızda 330 kilovatsaat enerji harcayarak C sınıfı belge alırken, Avrupa’nın 2030-2050 hedefleri 50 kilovatsaat seviyelerinde. Bizim mutlak suretten enerjiyi dışarıdan alan bir ülke olarak enerjiyi mutlaka daha verimli kullanmamız gerek. Pasif ev seviyesine henüz gelememiş olsak da standartlara uygun ısı yalıtımlarıyla konutlarda tasarruf oranının yüzde 10’lardan yüzde 50’lere çıkartma fırsatımız var.  Bugün mevcut binayı yalıtımlı hale getirdiğinizde enerji maliyetlerinin gün geçtikçe arttığını düşünürsek bu da zaman yayılan bir yatırım olmakla birlikte bunu mutlaka tasarrufla birlikte çok kısa sürede geri kazanılacağını ve sonraki yıllarda enerji maliyetleri ne kadar artsa da hem ülke ekonomisinin yükü hem de bireysel harcamaların azalacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.  

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE GAZİANTEP, ÖRNEK VE MODEL BİR KENT

DÜNYA Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ da konuşmasına Gaziantep’e yönelik övgü dolu sözlerle başladı. Gaziantep’in Anadolu açısından bir model olduğunu kaydeden Güldağ, kentin enerji verimliliğinde de bir model olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Birçok ilimizden farklı olarak kendi iç dinamikleriyle kalkınmayı başarabilmiş bir kent. Devlet yatırımları da fazla olan bir il değil. Gaziantep kendi özgün gelişimiyle Türkiye’ye model olmuş bir kent. Enerji verimliliği konusunda da böyle bir noktaya doğru gideceğini düşünüyorum. Gaziantep aynı zamanda dünyaya da çok açık bir kent. Dünyanın her yerine ihracat yapıyor” şeklinde konuştu. Dünyanın pandeminin etkisiyle pahalı bir dönem içerisinde olduğunu söyleyen Güldağ, şöyle konuştu: “Dünyada kesinlikle ucuz bir dönemde değiliz. Pek çok parametre pahalı bir döneme girdiğimizi bize gösterdi ve bu bir süre daha devam edecek. İklim değişikliğiyle beraber yeşil dönüşüm de bu süreci pahalı hale getirecek. Önümüzdeki dönemde dünya ekonomisi dijitalleşme ve yeşil dönüşüm ekseni üzerinde ilerleyecek.”

ENERJİ VERİMLİLİĞİ TÜRKİYE İÇİN ALTIN FIRSAT OLACAK

Türkiye’nin enerji verimliliği konusunda büyüme stratejisinde bunu teşvik edecek programları da mutlaka yürürlüğe sokması gerektiğine dikkat çeken Güldağ,  “Çünkü Türkiye henüz enerji üreten bir ülke değil. Dünya karbon emisyonunu azaltma yoluna gittiği sürece bizim bunu ön plana taşımamız gerekiyor. Enerji verimliliği konusu Türkiye toplumunun bir seviye yükseltmesi ile eş anlamlı. Biz bunları büyüme stratejisinin bir parçası yapacaksak bu konularda ısrarcı olmamız da şart. Bazen birçok konuyu paketin içine alıyoruz ama fikri takibini yapmıyoruz. Bu anlamda VERİMDER bu işlerin fikri takibini de yapıyor. Pandemi ile ortaya çıkan bu büyük dalgalanmaların ve fiyatlar mutlaka biraz daha aşağıya gelecek ama eski sevi yerileni hiç görmeyecek. Enerjide de bu böyle olacak. Onun için enerji verimliliği Türkiye için altın fırsat olacak” diye belirtti.  

DÜNYA'NIN EN HIZLI GELİŞEN 10 ŞEHRİNDEN BİRİSİNİN GAZİANTEP  

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak’ta yaptığı konuşmada, Dünya bankası verilerine  göre dünya'nın en hızlı gelişen 10 şehrinden birisinin Gaziantep  olduğunu belirterek ‘’Günümüz dünyasının  da en önemli meselesi küresel ısınma iklim değişikliği ve artan enerji ihtiyacının karşılanması. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak enerji konusunda da çalışma yapıyoruz. İklim eylem planını yapan Türkiye’deki ilk belediyeyiz.  2011 yılında başlamış olan iklim eylem planı çalışması 2018 yılında revize edildi.  Bu plan çerçevesinde, şehrimizde yapılması gereken işlemleride öncelikle kendi binalarımızdan başlamak kaydı ile tamamında  da uygulamaya çalışıyoruz. 2014 yılında  Gaziantep’te doğalgaz kullanımı yüzde 30’lar civarındaydı şu anda yüzde 64’e çıkarıldı. Yenilenebilir enerji konusunda  ciddi yatırımlar yapıyoruz. Türkiye’de  Kamu kurumunun yaptığı ilk biyogaz tesisini Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak kurarak faaliyete geçirdik. 4 megavat biyogaz’dan 4 megavat ise güneş enerjisinden enerji üretmekteyiz . 2022 yılının sonuna kadar da  Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin enerji  ihtiyacının tamamında yenilebilir enerji ‘den karşılamayı hedefliyoruz buna ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. 2022 sonu  itibariyle toplamda 31 megavat’lık güneş enerji santralini kurmuş olacağız.’’ Dedi.

14 Eki 2021 - 23:31 Gaziantep/ Şehitkamil- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 183.506 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi