Dikkat! Yarın son gün!

Gaziantep SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, 09 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile SGK borçlarının yeniden yapılandırıldığını, yapılandırma kapsamına hangi borçların girdiğini, başvuru süresinin ve ödeme şekillerinin nasıl yapılacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Uzun, yapılandırma ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı.

 1-  Kapsama Giren Borçlar

 2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş
 Ø Sigorta primleri,
Ø Genel sağlık sigortası primleri,
Ø İşsizlik sigortası primi,
Ø 30/04/2021 tarihi ve öncesine ait olan idari para cezaları,
Ø İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu borçları,
Ø Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan borçları,
Ø BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet süresinin ihyası halinde doğan borçları,
Ø İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri,
Ø Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların henüz ödenmemiş fer’ileri,
Ø 5510/Ek-5 ve Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primleri,
Ø 6183/48 ncı madde kapsamında taksitlendirilen borçları, yapılandırılmaktadır.
Ø 30/04/2021 ve öncesinde tamamlanmış ve fark prim borçlarının 30.11.2021 tarihine kadar tebliğ edilmiş olan özel bina inşaat ve ihale konusu işlere ilişkin fark prim borçları.
 

2- GSS Prim Borçları

 
Ø 2021 Nisan ayı ve öncesine ait genel sağlık sigortası prim borçları aslının, 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilecektir.
 Ø Gelir testine hiç gitmeyen genel sağlık sigortalılarının ise 30.11.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları gerekmektedir. Hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü altında olduğunun tespit edilmesi halinde Gss borçları silinecektir.
 

3- Borçların Ödenmesi

 Ø  Yapılandırmadan yararlanmak için 30/09/2021 tarihine kadar başvuruda bulunulması ve yapılandırılan tutarın peşin veya ilk taksitinin en son 30.11.2021 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.
 Ø  Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı, 2 taksitle ödemede ise %50’si silinecektir.
 Ø  Müracaattaki taleplerine göre yapılandırma borçları 6, 9, 12, 18 taksitle 2 ayda bir olmak üzere ödenebilecektir.  
                                                                                                                                                             

3- Başvuru Yerleri ve Süresi

 Ø 30.09.2021 tarihine kadar başvuru yapılabilecektir.
Ø İşverenler, prim ve ilgili borçları için e-sigorta kanalıyla, elden ya da posta yoluyla ilgili SGİM/SGM’ye
 Ø Primlerini kendi ödeyenlerce, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu yerdeki SGİM/SGM’ye
 Ø BAĞ-KUR (4/b) sigortalıları prim borçları için e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla herhangi bir SGİM/SGM’ye
 Ø Kamu İdarelerinin (4/c) borçluları için e-sigorta kanalıyla, elden veya posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığı’na,
 Ø Kamu idarelerinin idari para cezaları için ise, e-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu SGİM/SGM’ye
 Başvuru Yapılabilecektir.
 Ø BAĞ-KUR (4/b) sigortalıları ihya borçları için dosyalarının olduğu SGİM/SGM’ye 30.09.2021 tarihine kadar başvuru yapabileceklerdir.

 4- Borçları Yapılandırmanın Avantajları

 Ø  Borçların gecikme zammı ve gecikme cezası silinmekte Yİ-ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı, 2 taksitle ödenmesi halinde ise %50’si silinmektedir.
 Ø Yapılandırmadan yararlanmak için herhangi bir teminat istenmemektedir.
 Ø Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılmaktadır.
 Ø Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmamaktadır.
 Ø Yapılandırma da ilk taksitin süresinde ve tam ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alınabilmektedir.
 Ø Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşviklerinden  yararlanılmaktadır.
 Ø Borcu yapılandıranların, ilk taksiti ödemeleri ve cari dönemde 60 günden fazla borcunun olmaması şartı ile kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.
 Ø Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar, aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilmektedir.
 Ø İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilmektedir.
 İhale ve İnşaat İş yerleri Borçları;
 Ø Tüm borçlarının tamamının peşin veya taksitle ödenmesi kaydıyla ilişiksizlik belgesi/teminat iadesi yazısı verilebilmektedir.
 Ø Tüm borçları karşılayacak tutarda teminat verilmesi halinde, yapılandırılmış olan borçların ödenmesi beklenilmeden ilişiksizlik belgesi/teminat iade yazısı verilebilmektedir.

 5- Yapılandırmanın Bozulmaması İçin

 Ø  Yapılandırmanın devamı için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi zorunludur.
Ø  İlk 2 taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde en fazla 2 taksit ödemesinin aksatılabileceği, 2’den fazla taksit ödemesinin aksatılması veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır.
 Ancak; Taksitli ödemelerde (taksit tutarının %10’unu geçmemek üzere) 10 TL tutarındaki eksik ödemeler yapılandırmayı bozmayacaktır. Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabileceklerdir.

 6- Bağ-Kur Prim Borçları

 Prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 30/11/2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde, 30/04/2021 (Nisan ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri 30/11/2021tarihinde re’sen durdurulacak ve prim borçları silinecektir. Talep edenlerin durdurma işlemi ise 30/11/2021 tarihini beklemeden talep tarihlerinde durdurulmaktadır. Faaliyetleri devam edenlerin ise sigortalılıkları tekrar 01/05/2021 tarihi itibariyle yeniden başlatılacaktır.
 Önemli Not;
Ø  30/04/2021 tarihinden önce Bağ-Kur prim borcu olup, borcunu sildirmek isteyenlerin SGK’ya gelmelerine veya herhangi bir talepte bulunmalarına gerek kalmadan borçları sistem tarafından 30/11/2021 tarihinde otomatik olarak silinecektir.
Ø  GSS prim borcu olanların SGK’ya gelmelerine gerek kalmadan veya herhangi bir başvuru şartı aranmadan borçların faizi otomatik olarak silinmiştir. GSS prim aslı borçlarının ise en geç 31/12/2021 tarihine kadar Bankalardan ödenmesi gerekmektedir.
  Gaziantep SGK İl Mehmet Uzun; Bu yapılandırmanın bir fırsat olduğunu, ancak borçlularımızın Kuruma gelmeden mümkün olduğu kadar başvurularını internet üzerinden e-devlet veya e-sigorta aracılığı ile yapmalarının çok isabetli olacağını, gerek teşviklerden faydalanmak için işverenlerin gerekse sağlıktan faydalanmak için Bağ-Kur ve GSS sigortalıların borçlarını yapılandırmaları ve zamanında ödemeleri gerektiğini, borçlarını taksitli olarak yapılandıranların taksit ödemelerini aksatmamalarını, taksit ödemelerinin 2 ayda bir ödeneceğini ifade etti.
 

28 Eyl 2021 - 11:51 Gaziantep- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 183.456 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi