BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, matrah artırımı, stok affı ve sicil affını içeren kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep Milletvekili AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yrd. ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer , İş dünyamızın ve vergi mükelleflerimizin uzun zamandır bekledikleri, borçların yeniden yapılandırılması, matrah artırımı ile stok ve sicil affını kapsayan kanun teklifinin meclise sunulduğunu söyledi.

 Gaziantep Milletvekili AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yrd. ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer “ İş dünyamızın ve vergi mükelleflerimizin uzun zamandır bekledikleri, borçların yeniden yapılandırılması, matrah artırımı ile stok ve sicil affını kapsayan kanun teklifi, AK Parti tarafından hazırlanarak meclise sunuldu. Teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’muzda bu hafta görüşülecek.” diyerek teklif hakkında açıklamalarda bulundu.

 GENİŞ KAPSAMLI DÜZENLEME

Vatandaşlara hizmet sunmayı sağlayan ve bir anlamda devletin gelir kaynağı olan vergilerin, gerek ödenmesi gerekse tahsili noktasında salgının da etkisiyle mükellefler  sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanabilmektedir. Pandemi süreciyle birlikte bu anlamda yeni bir sayfa açılmış ve hükümetimiz tüm kesimleri rahatlatacak geniş kapsamlı bir  düzenleme hazırlamıştır. Vergi borçlarının yapılandırılması, matrah artırımı, sicil ve stok affı uygulaması, esnaf ve iş insanlarının yükümlülüklerini hafifleterek geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Bu kanun teklifi vatandaşlarımızdan gelen talepler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

 BAŞVURU 31 AĞUSTOSA KADAR

30 Nisan 2021 tarihinden önceki kesinleşmiş borçların yapılandırma kapsamına alındığı teklifte; matrah artırımı, cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi  düzenlemeler de yer alıyor.  Başvuruların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilmesi ve alacakların işlenmiş olan gecikme faizlerinin silinerek YI-UFE katsayısıyla hesaplanacak faizin 6, 9, 12 ve 18 taksit şeklinde ve ikişer ayda bir ödenebilmesi sağlanıyor. İlk taksit ödemeleri ise 2021 Eylül  ayı sonuna kadar yapılabilecek.

 ESKİ YAPILANDIRMALAR DA KAPSAMDA

Daha önceki yapılandırmadan yararlanan ancak taksitlerini ödeyemeyen vatandaşlarımız da borçlarının yüzde 10'unu ödemiş olmak şartıyla yapılandırmadan yararlanabilecekler. İlk 2 taksit ödendikten sonra bir takvim yılında 2 taksit ödenmeyerek taksit atlatma hakkı var, bu durumda yapılandırma bozulmayacak. Süresinde ödenmeyen 2 taksit, son taksidi izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenebilecek.

 STOK AFFI

İşletmede mevcut olduğu halde muhasebe kayıtlarında yer almayarak kayıt dışı kalmış emtia, makine ve teçhizat, demirbaşların işletme kayıtlarına alınmasına imkan sağlanacak. Bunların stok affı kapsamında kayıtlara alınabilmesi, rayiç bedelleri üzerinden tabi oldukları oranın yarısı esas alınmak suretiyle KDV’lerinin ödenmesiyle mümkün olacak.

 YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk iki taksit ödeme süresi içinde borcun tamamının  ödenmesi halinde  ÜFE'de yüzde 50 oranında indirim uygulanacak. Ayrıca dava açma süresi geçmemiş veya dava safhasında bulunan kesinleşmemiş alacaklar da yapılandırılacak. Düzenlemenin yayımı tarihinden önce başlayan ancak tamamlanamamış bulunan vergi incelemeleri, takdir, tarh ve tahakkuk işlemlerine devam edilecek. Bu işlemler sonucunda düzenlenen ve yasanın yayım tarihinden sonra tebliğ edilen ihbarnameler üzerine mükellefler bu madde hükmünden yararlanmak için 30 gün içinde vergi dairelerine başvurabilecekler.

 SİCİL AFFI

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredilerini zamanında ödemeyenlerin, yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde geçmiş olumsuz kayıtları dikkate alınmayacak. Odalara olan aidat borçları ile SGK'ya ödenmesi gereken prim alacakları ve belediyelere olan borçlar da yapılandırılacak.

 MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI

Yasa teklifinde matrah ve vergi artırımı düzenlemeleri de yer alıyor. Matrah artırımı, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanları için; vergi artırımı ise KDV ve stopaj gelir/kurumlar vergisi beyanları için olacak. 2016 ile 2020 yılları arası için yıllık gelir ve kurumlar vergisi ile KDV ve gelir/kurum stopaj beyanları için matrah ve vergi artırımı yapılabilecek. 2016 ve 2017 yılı için yüzde 30, 2018 yılı için yüzde 25, 2019 ve 2020 yılı için yüzde 20 oranlarından az olmamak üzere arttırılabilecek.

KDV'de ise, 2016 ve 2017 yılı için yüzde 3, 2018 yılı için yüzde 2,5, 2019 ve 2020 yılı için yüzde 2 vergi artırımı yapılması gerekecek. Stopaj, gelir/ kurumlar vergisi beyanlarında ise, 2016 ve 2017 yılı için yüzde 5, 2018 yılı için yüzde 2, 2019 ve 2020 yılı için yüzde 3 vergi artırımı yapılması gerekiyor. Matrah ve vergi artırımında bulunacak olanlar ilk taksidi Eylül 2021 ayı sonuna kadar olmak üzere ikişer aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte ödeyebilecekler.

 KAPSAM DIŞINDA OLANLAR

Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler, defter sahifelerini yok ederek yerine başka yaprak koyanlar veya hiç yaprak koymayanlar veya belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler ile bu fiiller nedeniyle incelemesi devam edenler ve  terör suçundan hüküm giyenler, haklarında terör örgütlerine üyelik veya iltisak kararı  bulunanlar matrah ve vergi artırımından yararlanamayacak.

23 May 2021 - 22:11 Gaziantep- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 256.377 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.