Normalleşmede hayal kırıklığı

*Ramazan Bayramı’nıda içerisine alan 17 günlük tam kapanma sonrası açıklanan kademeli normelleşme, başta eğitim, yeme ve içme sektörü olmak üzere bir çok sektörü hayal kırıklığına uğrattı.

Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, ‘işletmelerimiz sosyal mesafe kuralları çerçevesi içerisinde yüzde 50 kapasite ile açılabilirdi’’ derken Gaziantep Kahveciler Odası Başkanı Mustafa  İsabeşe, kahveci esnafı olarak battıklarını söyledi.
* Türkiye genelindeki 5 özel okul derneği TÖZOK, ÖZDEBİR, ÖZDER, ÖZKURBİR ve TÖDER tarafından ortak yapılan ortal açıklamada da “Okulların açılmasını; cumhurbaşkanımız istiyor,  Milli Eğitim Bakanımız istiyor, herkes istiyor, o zaman soruyoruz: Eğitimi kim engelliyor?” denildi.


İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge, bir çok sektörü hayal kırıklığına uğrattı. 17 günlük tam kapanma sonrası açılmayı bekleyen bir çok sektörün hayali, 1 Haziran’a ertelendi
BİTMİŞ DURUMDAYIZ 

Gaziantep Kahveciler Odası Başkanı Mustafa  İsabeşe, kahveci esnafının çoğunun icralık olduğunu, evini ve arabasını satan bir çok esnafın bulunduğunu belirterek,kapanma kararının uzamasının kendilerini üzdüğünü dile getirdi İsabeşe, ‘’15 aydan bu yana kahveciler olarak bitmiş durumdayız. Arabasını satan ve icralık olan birçok esnafımız var. Pandemiden bu yana Türkiye genelinde 130 bin üyemiz vardı üyelerimizin çoğu işyerlerini kapattılar. Gaziantep’te ise 750 üyemiz vardı, 115 üyemiz ise iş terki vermiş durumda. Biz kahveciler olarak günübirlik geçinen insanlarız Bankalar artık kredi vermiyor. Artık esnafımız taşınmazlarını satar duruma geldi..Kahveciler olarak devletimiz bizlere kayıtsız şartsız hibe fon vermesi lazım ki o şekilde ayağa kalkabilelim. Normalleşme adımlarının atılmasında bizde açılmayı bekliyorduk ama bizi yine açmadılar esnafımız perişan durumda ‘’ diye konuştu

ESNAFIN SIKINTISI İKİ KAT ARTTI

Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, 17 günlük tam kapanma sonrası, kapatılma kararaının uzatılmasının esnafın var olan sıkıntısını iki kat artırdığını söyledi. Bayrakçı ‘’İçişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan yazılı genelgeye göre hayal kırıklığına uğrayan sektörlerden biri olduk. Bizim beklentimiz  belirli saatlerde de olsa  lokantalarımızın servis şeklinde hizmet vermesiydi. Ama bize yine paket servisi ile devam etmemizi öngördüler. Açıklanan genelge esnafımızın sıkıntısına  çare olmadı. Sabah saat 07:00 - 21;00 arası paket servisi olacağına sosyal mesafe kurallarına uyulup yüzde 50 kapasite ile açılabilirdi.   İşletmecilerimiz umudunu yitirmiyor ama esnaf olarak hayal yine kırıklığına uğradık.  İnşallah 1 Hziran’da tam açılmaya döneriz .’’ diye konuştu.

ÖZEL OKUL DERNEKLERİ: YÜZ YÜZE EĞİTİM BÜTÜN SINIFLARDA HEMEN BAŞLAMALI

Özel okulları temsil eden beş dernek okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Dünya genelinde okulları en uzun süre kapatan ülke durumuna düşmenin kabul edilemez olduğu söylenen açıklamada, yüz yüze eğitimin bütün sınıflarda hemen başlatılması gerektiği belirtildi. TÖZOK, ÖZDEBİR, ÖZDER, ÖZKURBİR ve TÖDER tarafından ortak yapılan ve “Okulların açılmasını; cumhurbaşkanımız istiyor, Milli Eğitim Bakanımız istiyor, herkes istiyor, o zaman soruyoruz: Eğitimi kim engelliyor?” denilen açıklama şöyle:
“2020 Mart ayında ülkemizi de etkilemeye başlayan pandemide okullar ilk kapanan kurumlardan oldu. O dönemden bu yana kısa sürelerde seyreltilmiş bir şekilde bazı sınıflarda yüz yüze eğitim yapılsa da, genellikle uzaktan öğretim yapıldı. Başta TÜBİTAK olmak üzere son dönemde birçok kurum ve kuruluş tarafından hazırlanan raporlarda, uzaktan eğitime bilhassa resmi okullarda katılımın az olduğu ve katılan öğrencilerde öğretimden faydalanmanın istenen seviyede olmadığı ortaya konuyor. Okulların kapalı olduğu dönemlerde öğrencilerin kayıt dışı mekânlardan eğitim almaya çalışması sorunu da meydana geldi. Uzaktan öğretim başta öğretmenler olmak üzere; öğrencileri ve velileri de yormuştur. Öğrencilerde öğrenme kayıpları yanında psikolojik, sosyal ve fiziksel kayıplar oluştu ve ekran bağımlılığı arttı. Dünya genelinde okulları en uzun süre yüz yüze eğitime kapatan ülkelerden birisi durumuna düşmemiz kabul edilebilir değil. Bu salgının yayılmasında eğitim kurumlarının payı olmadığını tüm yetkililerin açıklamalarından biliyoruz. Bütün bu gerekçelerle okulların yüz yüze eğitime başlamasının bir ülke ödevi olduğuna inanıyoruz. Kısmi normalleşmeye geçeceğimiz 17 Mayıs sonrasında öncelikli isteğimiz; öğretmenlere başlayan aşılamanın hızlandırılması ve yüz yüze eğitimin bütün sınıflarda hemen başlatılmasıdır. ‘’

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ
İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelgeye göre hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısıtlama, hafta sonu ise cuma günleri saat 21.00'den başlayıp cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayarak pazartesi saat 05.00'te tamamlanacak şekilde uygulanacak.
65 YAŞ VE ÜZERİ İLE 18 YAŞ ALTI VATANDAŞLARIN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI
65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz aşısını yaptırmış olanlar, 18 yaş altı gençler ve çocuklar için ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması getirilmeyecek. Hakkı olmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ise hafta içi günlerde 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkma izni verilecek.
ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde toplu ulaşım araçlarıyla seyahate kısıtlama uygulanmayacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde özel araçla seyahate ancak zorunlu hallerde izin verilecek.
YEME-İÇME YERLERİ
Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servise izin verilecek. Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapılabilecek.
PAZAR YERLERİ VE FIRINLAR
Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazar yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Hafta sonları ise pazar yerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacak. Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecekler. Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak cumartesi-pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecekler.
DİĞER İŞ YERLERİ
17 Mayıs-1 Haziran arası kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan iş yerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecek:“Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar.”
Öte yandan tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. iş yerleri hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler. Alışveriş merkezleri (AVM) ise hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaklar. Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da izin verilmeyecek. Pazar yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Hafta sonları ise pazar yerleri kurulamayacak. Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabilecekler.
Çay ocakları masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.
KAMU KURUMLARINDAKİ MESAİ UYGULAMALARI
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak ve uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usullerinin uygulamasına devam edilecek.
EĞİTİM/OKULLAR
Kreşler ve anaokulları faaliyetlerine devam edebilecek. Diğer okul ve sınıf seviyeleri için ise Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasına uygun hareket edilecek.
STK, SENDİKA, MESLEK KURULUŞLARININ TOPLU ETKİNLİKLERİ
Sivil toplum kuruluşu (STK), sendika, meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklere dair kısıtlama 1 Haziran'a kadar uzatılacak.
NİKAH VE DÜĞÜNLER
Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına 1 Haziran tarihine kadar devam edilecek.
SOSYAL BAKIM YERLERİNDEKİ ZİYARETÇİ KISITLAMASI
Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde uygulanmakta olan ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran tarihine kadar uzatılacak.
KONAKLAMA TESİSLERİ
Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak şekilde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebilecek.
Konaklama tesislerinden yapılan ve ödemesi gerçekleştirilmiş rezervasyonu bulunan kişiler, şehirlerarası seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olabilecekler. Kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak. Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek. Bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına azami özen gösterilecek.
ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLERARASI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA KAPASİTE SINIRLANDIRILMASI
Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan yüzde 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler/çocukların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek. Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç), araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edebilecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli, yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) şekilde olacak. Şehir içi toplu taşıma araçları ise yüzde 50 kapasite sınırlaması ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına tabi olarak faaliyet sunabilecekler
1 HAZİRANA KADAR UZAKTAN EĞİTİM
Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12’nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında yüz yüze eğitime geçileceğini duyurdu.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Ülkemiz genelinde Covid-19 salgın tedbirleri çerçevesindeki kademeli normalleşme kapsamında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerimizin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12'nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında yüz yüze eğitime geçilecektir. Diğer kademelerdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında 1 Haziran Salı gününe kadar uzaktan eğitime devam edilecektir.
Resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerimizin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu”ndaki koşullara uyulması şartıyla yüz yüze eğitime başlanabilecektir. Bu kapsamdaki öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanlarımızın salgın kısıtlamalarından etkilenmemesi için gerekli kolaylık, Valiliklerimiz tarafından sağlanacaktır.

16 May 2021 - 21:50 Gaziantep- Gündem

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 160.479 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.