Kurtulmuş, Gaziantep'e övgüler yağdırdı

AK Parti Gaziantep 7. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül kongre öncesi ve sonrasında bir dizi ziyaretlerle bulunarak kentin nabzını tuttular. Bakan Gül yeni göreve başlayan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü ile Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı'yı makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkanvekili Kurtulmuş ise, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın'ı ziyaret etti. Gaziantep'in kabına sığmayan bir şehir olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, sanayisi ve üretimiyle salgına rağmen ihracattaki performansıyla kentin çok önemli mesafe katettiğine dikkati çekti.

AK Parti Gaziantep 7. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül kongre öncesi ve sonrasında bir dizi ziyaretlerle bulunarak kentin nabzını tuttular. Bakan Gül yeni göreve başlayan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü ile Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı'yı makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkanvekili Kurtulmuş ise, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın'ı ziyaret etti. Gaziantep'in kabına sığmayan bir şehir olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, sanayisi ve üretimiyle salgına rağmen ihracattaki performansıyla kentin çok önemli mesafe katettiğine dikkati çekti.

DAHA YOLUN ORTASINDAYIZ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın'ı makamında ziyaret eden AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kendisinin de Özaydın'ın doktora öğrencisi olduğunu belirtti.

Gaziantep'in son 19-20 yılda kat ettiği mesafenin Türkiye'nin yükselişinin bir işareti olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, "Türkiye'nin her alanda, savunma sanayisinde, yerli üretimde, ihracatta, üniversitelerin artmasında ortaya koyduğu performans çok doğrudur ama yeterli değildir. Daha ileri gitmemiz lazım, daha yolun ortasındayız. Türkiye'nin ayaklarına çelme takmak, ilerlemesini önlemek isteyen unsurlara karşı çok daha güçlü şekilde yolumuza devam etmemiz lazım. Bunun önemli merkezlerinden birisi olarak üniversiteleri görüyorum." diye konuştu.

Üniversitelerin zihinlerde bilim yuvaları, araştırma merkezleri, şehirleriyle bütünleşmiş, şehri ve bölgeyi ileri taşıyan lokomotif kuruluşlar olduğunu aktaran Kurtulmuş, üniversitelerin öğretim üyeleri, öğrencileri, yayınları, araştırmaları ve performanslarıyla Türkiye'nin önemli cazibe merkezleri haline gelmesini istediklerini ifade etti.

ÜNİVERSİTELERİMİZİN ÇOK DAHA İLERİYE GİTMESİ İÇİN MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR

Üniversitelerin fikirlerin tartışıldığı, bilimsel yarışmaların yapıldığı bir kurum olduğuna işaret eden Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Üniversitelerin kavgayla, gürültüyle, çatışmayla, tartışmayla, gerilimle, birtakım siyasal çekişmelerle anılmasını ve bir şekilde üniversite hayatının bu anlamda lekelenmesini asla tasvip etmeyiz. Üniversite üzerinden sözleri veya siyasetleri yarıştırmayacağız. Üniversitelerde yarıştıracağımız şey; bilim insanlarının, öğrencilerin, çalışma gruplarının ortaya koymuş olduğu üstün bilimsel performanstır. Gönlümüz arzu eder ki Türkiye bu istikamette ilerleyecektir. Gelişmiş ülkelerde sanayinin, yüksek teknolojilerinin gelişmesi, toplumsal hayattaki gelişmeler ile üniversitelerin gelişmesi eşzamanlı olarak devam eder. Türkiye'nin saygın üniversitelerinden birisinin her gün gösterilerle, birtakım tartışma ve provokasyonlarla anılmasının doğru olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Üniversiteler bilim ve fikirlerin tartışıldığı yerlerdir, insanların makaleleri, çalışmaları, projeleri, tezleri, görüşleriyle birbirleriyle yarıştığı yerlerdir. Bu hale getirmekte hepimizin vazifesidir. Üniversiteleri bazılarının kirli siyasetleriyle, kullandıkları zehirli dilleriyle kirletmelerine, meşgul etmelerine Türkiye'nin takati, kaybedecek vakti de yoktur. Üniversitelerimizin tamamının çok daha ileriye gitmesi için mücadele etmemiz gerekiyor." Prof. Dr. Özaydın ise ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, üniversitede önemli çalışmalara imza attıklarını anlattı. Konuşmaların ardından Rektör Özaydın, Kurtulmuş'a hediye verdi. Ziyarette, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Abdullah Nejat Koçer, Derya Bakbak, Müslüm Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile rektör yardımcıları hazır bulundu.

GAZİANTEP'TE GÖZLE GÖRÜLÜR BİR İLERLEME VAR

Gaziantep Valiliğini ziyaret eden AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Şeref Defteri’ni imzaladı, Vali Davut Gül'den kentteki gelişmelere ilişkin bilgi aldı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Gaziantep'te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek kentte gözle görülür bir şekilde ilerleme kaydedildiğini belirtti. Gaziantep'in kabına sığmayan bir şehir olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, sanayisi ve üretimiyle salgına rağmen ihracattaki performansıyla kentin çok önemli mesafe katettiğine dikkati çekti.

GAZİANTEP YAKLAŞIK 400 BİNİ AŞKIN SURİYELİ KARDEŞLERİMİZE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Gaziantep'in en önemli özelliklerinden birinin de Suriyeli vatandaşları misafir etmesi olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi: "Suriye'de yaşanan insanlık dışı, ceberut, barbarca zulümden, iç savaştan kaçan çok sayıda Suriyeli kardeşimiz burada Gaziantep halkıyla bütünleşerek varlığını sürdürüyor. (Gaziantep) Yaklaşık 400 bini aşkın Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapıyor, misafirperverliğini ortaya koyuyor, bu bir örnektir. Dünyanın hiçbir ülkesinde böylesine dar bir alanda, her ne kadar komşumuz olsalar da hemen sınırın öteki tarafında da olsalar kültürlerimiz, geleneklerimizde benzerlikler olsa da bu kadar farklı ve çok insanı bir arada tutabilmek, ev sahipliği yapabilmek dünyaya örnektir. Bu bakımdan Gaziantep fevkalade bir örneklik ortaya koyuyor. Zaten şehrin içerisinde yer alan farklı etnik ve kültürel yapıda insanların bir arada beraberce aile ortamında yaşayabilmelerine ek olarak sosyolojik yapının gelmiş olması Gaziantep'in zengin kültürüne katkıda bulunuyor. Bunu görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Kültürel anlamada önemli çıkışlar sağlıyor. Burası medeniyetlerin beşiği, kültürlerin geçiş güzergahında olan bir yer. Yerleşik Anadolu kültürünün temsilcisi olan bir ilimiz. Bu açıdan da Gaziantep'te yapılan çalışmaları önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum." Kurtulmuş, Suriye ve Irak'ta yaşanan iç savaşın bir an önce bitmesi, barış, huzur ve selametin yeniden oluşması temennisinde bulundu. Gaziantep'in bölgenin normalleşmesinde çok önemli bir fonksiyonu olacağını dile getiren Kurtulmuş, kentin ciddi, güçlü bir cazibe merkezi olacağını kaydetti.

GAZİANTEP HEM TÜRKİYE'DE HEM DE BÖLGEDE YUKARILARA ÇIKIYOR

Kurtulmuş, daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından şehirde yapılan yatırımlardan bahseden Başkan Fatma Şahin, Anneye Süt Bebeğe Can, GAZİRAY, Düzbağ İçme Suyu Projesi, Arkeoloji Enstitüsü ile turizm ve sosyal alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kurtulmuş ise yaptığı konuşmada yapılan çalışmaları överek, “Gaziantep hem Türkiye’de hem de bölgede daha yukarılara çıkıyor” dedi, şehrin yürütülen faaliyetlerle önemli bir konuma geldiğini vurguladı.

GAZİANTEP CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinde açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Gaziantep’in siyasi hayatı boyunca gözle görülür bir gelişmeyi kaydettiğini aktararak “Gaziantep ‘Kabına sığmayan’ bir şehir. Sanayisiyle, üretimiyle, zor pandemi şartlarına rağmen ihracattaki performansı ve belli kalemlerde dünya çapında iddialı oluşuyla fevkalade önemli bir mesafe kaydetti. OSB varlığıyla beraber buradaki üretim gücü ve kapasitesi daha da yukarlara çıkacak. Gaziantep’i önemli şehirlerden biri haline getiren özelliklerden biriside maalesef Suriye’de ki acımasız, insanlık dışı ve barbarca düzenden kaçan çok sayıda Suriyeli kardeşimizin burada halkla bütünleşerek varlığını sürdürüyor olmaları. Gaziantep bu konuda ev sahipliğini ortaya koyuyor. Bu bir örnektir. Dünyanın başka bir ülkesinde bu kadar dar bir alanda her ne kadar komşumuz, sınırın öteki tarafında olsalar da burada bir arada bulunma ve ev sahipliği dünyaya örnektir. Gaziantep kültürel anlamda son yıllarda önemli çıkışlar sağlıyor. Burası hakikaten medeniyetlerin beşiği, kültürlerin geçiş güzergahında olan bir yer. Gaziantep’te yapılan çalışmaları önemli buluyoruz. Merkezi hükümetin her alanda yatırımları, gerekse sizin ve diğer belediye başkanları milletvekilleriyle birlikte Gaziantep’e katılan örnek çalışma ve bu güzellikler ve katkılardan dolayı sizleri tebrik ediyoruz. As olan ‘Kubbede hoş seda bırakmaktır’. Bu çalışmalar hem Gaziantep halkının gönüllerinde hoş bir seda bırakıyorsunuz. Gaziantep’in bölgenin normalleşme sürecinde çok ciddi bir fonksiyonu olacak ve cazibe merkezi haline gelecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şahin, Kurtulmuş'a yöreye özgü geleneksel lezzetlerden hediye etti. Kurtulmuş'un ziyaretlerinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta da hazır bulundu.

BAKAN GÜL BAŞSAVCI VE BARO BAŞKANI'NI ZİYARET ETTİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, göreve yeni başlayan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü'yü ziyaret etti. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Bakan Gül, Gaziantep Adliye Sarayı'na geçti. Burada göreve yeni başlayan Başsavcı Sekücü'ye hayırlı olsun ziyareti gerçekleştiren Gül, adliye çalışanlarıyla da sohbet etti. Bakan Gül, daha sonra Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı'yı makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Gül'e temaslarında Vali Davut Gül, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve diğer ilgililer eşlik etti.

MEHMET İSKENDER KARACA

#

03 Şub 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 223.813 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi