Yanlışa doğru demeyeceğiz

Doğru Çizgi Mimarlar Platformu adına başkan adayı Bora Kanevetçi, AY Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti. Mimarlar Odası Başkan Adayı Bora Kanavetçi, mimarların en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, istihdam sorununa çözüm bulacak projeler üreteceklerini kaydetti. Kanevetçi, “Muhalefet yaparken biraz daha kent adına katkı koyacak, bütün kurumlarla, kent adına meslektaş adına ve kentin faydasına olacak her şeyde iş birliği ile birlikte muhalefet etmeye hazırız” dedi.

SORUNLARI BİLİYORUZ

16 Şubat 2020 tarihinde yapılacak Mimarlar Odasının 16. Dönem Genel Kurulu’nda çalışma arkadaşlarımla beraber Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin yönetimine talip olduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Günümüzde özellikle mimarlık ve mühendislik mesleği ile ilgili abartılı bir şekilde mesleğe giriş oldu. Üniversitelerden mezun olan arkadaşlarımızdan pek çoğunun istihdam sorunu, işsizlik sorunu var. Tabi ki mimarlar odası veya STK’lar bir çözüm mercii değildir. Daha çok çözüm önerisi getirme mercidir. Fakat bunun için sorunları bilmek gerekiyor. Biz yıllardır hem edindiğimiz tecrübeyle hem de yetiştirdiğimiz genç arkadaşlarımızdan edindiğimiz deneyimle bu sorunları bildiğimize inanıyoruz. Bu sorunların çözümü konusunda da mimarlar odasının ne yapar kısmındayız. Mimarlar odasının atacağı adımlarda biz ön ayak olmak işitiyoruz. Mimarlar odasını daha aktif, daha işlevsel meslektaşının yanında olan sorunlarına hassasiyet gösterebilen bir kurum haline getirmek istiyoruz.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Odamızın yaklaşık 1600- 1700 arasında bir üyesi var. Birinci sorunları işsizlik ve istihdam sorunu. İkincisi okuldan mezun olan arkadaşlarımız okuldan aldığı eğitimden sonra piyasa tecrübeleri olmadığından dolayı hem bir ofis kurma hem yönetmeliğe hakim olma konusunda ciddi eksiklikleri var. Okuldan çıktıktan sonra yönetmelik ve prosedür anlamında eğitimlerin yapılması gerekiyor. Bu en büyük problemlerden bir tanesidir. Üçüncüsü ise mimarlar odası ile üye arasındaki bağın daha kuvvetli olması gerektiği inancındayız. Bunun için gerekli aktivite, etkinlik, seminer ve çalışmanın yapılması gerekiyor. Meslektaşlarımız ve mimarlar odası arasındaki bağın biraz daha kuvvetlendirilmesi gerekiyor.

İSTİHDAM SORUNUNA

ÇÖZÜM ARAYACAĞIZ

Yapacaklarımızdan bir tanesi özellikle istihdam sorunu nasıl çözebiliriz. Birincisi MİEM dediğimiz artık tüm dünyada kullanılan bir veri tabanının alt yapısını oluşturma konusunda çalışma yapacağız. Çünkü artık global bir dünyada, teknoloji çağında yaşıyoruz. Bazı mimar arkadaşlarımızın kullandığı programlar bu veri tabanına uygun olması gerekiyor ki 7 sene sonra dünyanın gerisinde kalmayalım. Gaziantep’te oturan bir arkadaşımız Tunus’ta, Almanya’da, Fransa’da iş yapabilecek. Bunun alt yapısını oluşturmak için ciddi çalışmalarımız olacak.

ŞANTİYE ŞEFLERİNE ÇOK DÜŞÜK ÜCRET VERİLİYOR

Şantiye şefliği sorunumuz var. Bir ruhsat alırken mutlaka bir şantiye şefinin imzası gerekiyor. Şantiye şefinin imzası ile ilgili maalesef arkadaşlarımız hak ettiği ücreti alamıyorlar. Gösterilen rakamlarla projelere, ruhsatlara imza atılıyor. Bunu mümkün mertebe de disipline eden, ne kadar ciddi bir sorun olduğunu, ileride bunun yasal hükümlülüklerin fazla olduğunu üye arkadaşlarımıza anlatıp onları eğitip eğer yasal alt yapısını hazırlamayı becerebilirsek bunu bir şantiye şefi havuzu haline getirip rastgele ücretlerle, cüzi ücretlerle şantiye şefi olmasının önüne geçeceğiz. Eğer bir düzene koyabilirsek istihdam sorunu yüzde 50 oranında çözmüş olacağız.

ÇATIŞMACI ORTAMDAN

UZAK DURACAĞIZ

Geçmişte görev alan arkadaşlarımıza emekleri için teşekkür ederiz. Ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyoruz. Muhalefet yaparken biraz daha kent adına katkı koyacak, bütün kurumlarla, kent adına meslektaş adına ve kentin faydasına olacak her şeyde iş birliği ile birlikte muhalefet etmeye hazırız. Yanlışa yanlış doğruya doğru diyeceğiz. Çatışmacı ortamdan mümkün olduğunca uzak duracağız. Kentin, meslektaşlarımızın çıkarları ne ise onu sonuna kadar savunacağız.

ODAYI MESLEKTAŞLARIMIZLA BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Meslektaşlarımızdan bilsinler ki yedi yirmi dört saat ulaşabilecekleri bir oda yönetimi olacak. Bu odayı 14 kişi ile yönetmeye talip değiliz. Meslektaşlarımızın tamamıyla birlikte yöneteceğiz. Hiçbir zaman odanın kapıları meslektaşlarımıza kapalı olmayacak. Kapıdan içeri girdiklerin bir kamu kurumundan ziyade evlerine girdikleri hissiyatına kapılmalarını istiyoruz. Özellikle meslektaşlarımız ile iş birliğine önem vereceğiz. Meslektaşlarımız ile birlikte bu odayı arzu edilen bir yere getirmeyi istiyoruz. Tüm meslektaşlarımızın seçimden öncede seçimden sonrada odamızın yanında durmasını istiyoruz.

ODAMIZIN BİR LOKALİ OLMALI

Üniversitelerde çok fazla mimarlık öğrencisi yetişiyor. Bu arkadaşların eğitim sürecinde de biz mimarlar odası olarak katkı koymak istiyoruz. Teknik gezilerle, odada verilecek eğitimlerle okulda mezun olduklarında piyasaya daha hazır hale getirmek istiyoruz. Bununla ilgili bütün üniversitelerle işbirliği yapacağız. Yıllardır özlenen, her seçim döneminde vaat edilen, bütün meslektaşlarımızın özlediği mimarlar odasının bir lokalinin olması için girişimlerde bulunacağız. İnşallah bu dönem gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu dönem hayata geçirilecek.

STAJ HAVUZU OLUŞTURACAĞIZ

Göreve geldiğimizde bir staj havuzu oluşturacağız. Öğrenciler staj yeri bulmakta zorlanıyorlar. Ama özellikle yeni ofis açmış arkadaşlarımız stajyer arıyorlar onlar da stajyer bulamıyorlar. Bunların ortak bir noktada buluşmaları gerekiyor. Bir havuz oluşup odanın internet sitesinde yayınlayacağız. Her iki taraf da buradan faydalanabilecekler. CV bankası hazırlayacağız. Odanın sitesinde aynen kariyet.net gibi mimarlara özgü biz cv bankası projemiz var. Bu da istihdam için önemli bir proje olacak. Bunlar sadece Gaziantep’teki meslektaşlarımız için sorun değil tüm meslektaşlarımızın sorunu. Diğer odalara örnek olabilsek ne mutlu bize.” Ziyarette başkan adayı Bora Kanevetçi’nin yönetim kurulu üyesi adayı olması beklenen Cansu Karadağ, Ferhat Sarıgül, Yılmaz Çınar, Abdulkadir Kılıç, Ayça Aytaç Yüksek, Dilara Keremoğlu ve Nihat Akınal da hazır da bulundu. BERMAL BARAN

#

31 Oca 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 88.338 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.