Teknoloji üretmeden kalkınmayı başaramayız

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sanayisiyle yükselen bir değer olan Gazi şehirde yerli makinenin kullanılmadığını belirterek, “Halı makinesi almak için her yıl milyarlarca Doları Belçika’ya yatırıyoruz, yatırdığımız paranın 10’da birini Araştırma Geliştirmeye (AR-GE)’ye ayırsak yerli yatırım desteklense bu şehir uçar” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından başlatılan “İhracata İlk Adım Seferberliği” programı kapsamında düzenlenecek etkinliklerin ilki Gaziantep’te gerçekleştirildi. Gaziantep’in ihracatına ilişkin veriler, analizler ve fırsatların paylaşılacağı TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi Toplantısı’nda katılımcı firmalar ihracat konusunda bilgilendirildi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB)’in ev sahipliğinde Teymur Continental Hotel’de düzenlenen toplantının açış konuşmasında sanayicilere seslenen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yenidünya düzeninde büyük bir rekabetin olduğunu belirtti.

ÜRETEN İNSANLARIN ŞEHRİ

Şahin, “Biz göreve gelir gelmez bu şehrin rekabet gücünü, şehrin güçlü ve zayıf taraflarını çalıştık. En büyük gücümüzün lokasyon olduğunu biliyoruz. Çünkü hiçbir şehirde 5 saate 2 milyar kişiye ulaşılamaz. Bu büyük bir avantajımız, büyük bir gücümüz. Artık biz Ankara ve İstanbul’la yarışmıyoruz, dünyanın eylem ve söylem birliğini oluşturmadığımız zaman bu yarışın içerisinde kalamayız. Ben Paris ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir belediye başkanının diliyle konuşamıyorsam işimin gereğini yerine getiremediğim anlamına gelir. Küresel ölçekli yaptığımız raporlamada bu şehrin rekabet gücü nedir dedik. İlk çıkan sonuç bu şehir üreten insanlar şehridir sonucudur. Dibimizde savaş ve kaos ortamı olmasına rağmen sanayiciler 150 fabrika açma başarısını gösterdi” dedi.

HER ŞEYİN BAŞI GÜVEN VE İSTİKRARDIR

“6 Organize Sanayi Bölgesinde 150 bin çalışanımız var” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Devlet olarak önce yatırım ortamını iyileştireceksin. Dünyada kriz yokken 2001 krizinde yüzde 10 küçüldük, Amerika merkezli çıkan 2008 krizinde kriz teğet geçecek dedik, teğet geçti. 10 Ağustos’ta köklü olgunluğumuz olmasaydı, çözüm üretme kapasitemiz olmasaydı bu toplantıları yapamazdık. Kendi gücümüze güvenmemiz lazım ama çok ciddi zayıf halkalarımız var. Silikon vadilerini kuramayan ülkede yaşayan çocuklarımız bunları konuşamayacak. Derhal yüksek teknolojiye geçmemiz lazım. En iyi halıcıların başı, en iyi ihracatçıların başı Gaziantep’te, orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna çıkmamış lazım. Gaziantep, bunu 2011’de yakalamıştır yatırım ortamı iyileşmiş, tüm makro dengeler düzelmişti, her şeyin başı güven ve istikrar. Herkesin kendini güvende hissetmesi, istikrarı görmesi gerekiyor, bunun üzerine kendilerini hemen yeniden yapılandırması gerekiyor.

TEKNOKENTLER KURAMAZSAK İLERLEYEMEYİZ

70 bin öğrencinin olduğu üniversiteler şehriyiz, ama Bilkent’teki ODTÜ’teki Boğaziçi’ndeki gibi teknokentler kuramazsak ilerleyemeyiz. Organize sanayi bölgesindeki işverenin yükünü aşağıya çekebilmek için modern şehirlerde üretim merkezinin yanına yaşam merkezi kurulmuş. Her sabah 150 bin kişinin taşındığı yere Türkiye’nin en büyük toplu konut projesi olan 250 bin kişinin yaşayacağı 50 bin konutluk kuzey şehri kuruyoruz. Organize rahatsa, esnaf rahatsa, işveren rahatsa bizi kimse tutamaz. Ulaşım kentin en büyük sorunu. Yılda 3 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanının kapasitesini 10 milyona çıkaramazsak kendi kapasitemizi kullanamıyoruz demektir. Lojistik gücümüzü artırmamız gerekiyor. Organizeyi merkeze alarak küçük organize ile Organize Sanayi Bölgesi arasındaki kara treni hızlı trene çevirdik. Bunu tamamen üretim için yapıyoruz. Üreticinin önündeki taşı kaldır yeter, adam zaten ne yapacağını biliyor. Metro projesiyle bizim derhal yer altına inmemiz lazım. Gar-Düztepe-Hastane HRS (Metro) hattı olarak tasarlanan ortalama 10 kilometre-9 istasyonlu ve 14 kilometre-13 istasyonu olacak Gar-GAÜN 15 Temmuz HRS (Metro) hattı olmak üzere iki metro hattının araçları, sürücüsüz metro (GoA4) modeliyle kullanılacak. Hatlar için sondaj çalışmaları başlatıldı. Demir ağlar ülkenin kalkınma referansıdır.

HEM ÜRETİP

HEM TÜKETMEMİZ GEREKİR

Bilimi ve teknolojiyi içselleştirme zamanı, ben her işi yaparım diyen gençlerle olmaz. Halıcının derdi başka makinecinin derdi başka. Hem makine, makine diyoruz ama yerli makine kullanmıyoruz. Binlerce ton parayı Belçika’ya yatırıyoruz. Belçika’ya yatırdığımız paranın 10’da birini araştırma geliştirmeye koyup ta yerli yatırım desteklense bu şehir uçar. Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Akıllı şehir ne demek, akıllı şehir teknolojiyi kullanmak demek, akıllı ulaşım demek, akıllı enerji demek. Ben büyükşehir olarak, biyogaz enerji santralini kurdum. Özel sektör temsilcileri, ‘başkanım bu iş senin işin değil’ dediler. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi üretmek benim işim çünkü bu şehir üreten şehir. Hem üretip hem tüketmemiz gerekir.

BİLİM MERKEZİ BİR MODELDİR

Gaziantep Kilis yolu, Burç kavşağında 30 bin metrekarelik alanda Gaziantep Bilim Merkezi, kurulacak. Yapı oturum alanın 9 bin 800 metrekare olacağı öngörülerek geri kalan 20 bin metrekarelik alan ise bilim meydanı, açık otopark, açık sergi alanları, bilim şenlik alanları ve binayı topoğrafya içerisine gömen yeşil alanlardan oluşacak. 15 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olacak proje tamamlandığında adeta bilim üssü olacak. O kadar önemli ki bu modeli hiçbir yerde göremezsiniz. Hayırsever bilim merkezinin dışını yapıyor, TÜBİTAK içini yapıyor, üniversite 30 dönüm yer veriyor. Gaziantep ve bölgesinde sanayi ve ticaret sektörlerinin her türlü taşıma ve nakliye faaliyetleri Lojistik Merkezi’nde toplanacak. Aynı zamanda gümrük hizmetlerinin verilebilmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliğiyle kent merkezinin kuzeyinde yaklaşık 300 hektar alanda nazım imar planı ve uygulama imar planı onaylandı. Yemek ekonomidir, gastronomi ekonomidir, arkeoloji ekonomidir. ‘Gaziantep‘e gelme zamanı’ dedik, ‘Uzaklarda Arama’ dedik. Tek başına hayvanat bahçemize 4 milyon kişi geldi. 5G’yi uygulamak istiyorsanız pilot şehir Gaziantep’tir.”

TÜRKİYE İHRACAT YAPIYOR, İHRACATIMIZ ARTIYOR

Vali Davut Gül de yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ihracatta da diğer şehirlere örnek olduğunu söyledi. Gül, “Türkiye ihracat yapıyor, ihracatımız artıyor. Ama bu ihracatı yapanlar özelde bin firma, genelde 5 bin firma. TİM’in yaptığı bu çalışmanın belki de ne büyük faydası bir zihniyet devrimi olacak. Özetle Anadolu’da üreten herkes ‘bizler de başarabiliriz’ noktasına gelecekler. Şehirler kendilerini buna hazırlıyorlar. Gaziantep’in iyi olduğunun düşünüyoruz. Diğer şehirlere oranla iyiyiz. Ama yukarıdan nasıl göründüğümüzü bu toplantılarda daha iyi anlıyoruz. Şehrimizin diğer şehirlere göre en önemli üstünlüğü insan sermayesi. Gaziantep’te milletvekillerimizle, bakanımızla, oda başkanlarımızla, sektörün üretenleri ile beraber yapılabilecek ne varsa, çabuk karar alabilip Gaziantep yerelinde bir araya gelebilecek potansiyelleri var. Bu büyük sermaye. Aramızda kardeşlik hukuku var. Bu toplantı sonrasında özellikle ileri teknoloji gerektiren sektörlerde Gaziantep’in diğer şehirlere önder olacağını düşünüyoruz” dedi.

HERHANGİ BİR SORUN OLDUĞUNDA GELİN SORUN

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, ise “Gaziantep’in hakikaten dil bilmeden dünyanın bütün ülkelerini dolaşan ve nasıl bir ihracat yaptığını herkesin hayal ettiği Gaziantep. Ana hedefimiz Türkiye’de daha yukarılara çıkmak. Mümkün olduğunca ihracatımızı daha çok artırmayı hedefliyoruz. Gaziantep’te eskiden bu kadar çok ihracatçı yoktu. 2000 krizinde sanayi odası olarak bir toplantı yapmıştık. O toplantıda şöyle bir şey dedik “herkes aynı şeyi yapmasın. Çeşitli işlere girelim.” Şu anda A’den Z’ye, Gaziantep’te üretilmeyen hemen hemen hiçbir mal yok. Gaziantep Güneydoğu bölgesinin abiliği üstlenmiş, sanayi ve ihracatta öncülük yapmış bir şehir. Daha ileriye götürmek için hep birlikte el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Herhangi bir sorun olduğunda gelin sorun. İrtibatlarınızı muhakkak yapın. Bu toplantının ilkinin Gaziantep’te yapılmasının da ayrı bir önemi var.”

YENİ PAZARLARA GİRİLMESİNDE ISRARCI OLMAMIZ GEREKİYOR

İhracata İlk Adım Seferberliği programı kapsamında TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi Toplantısı vesilesiyle bir arada olduklarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “İlimizin merkezinde Gaziantep kalesi var. Kalemizin inşaa edildiği tarih net olarak bilinmiyor. Ama bilinen şu ki bu kale İpekyolu’nun dolayısıyla ticaretin güvenliğini sağlamak için inşaa edilmiştir. Kentimiz eski çağlardan bu yana ticareti korumuş. Tacire hamilik etmiş. Kol kanat germiştir. Bu gelenek bu günde devam etmektedir. İlimizi bölgenin ticaret merkezi olup ticaret geleneği ile önemli girişim ve atılımlara ev sahipliği yapmaktadır. Gaziantep 2018 yılında yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan 6. İl konumundadır. Son 15 gündür geriye dönük 356 günlük ihracatımız 7 milyarın üstünde gerçekleşmiştir. Bölgede ise ihracatımız 8 buçuk milyon dolardır. Şehrimizde ihracat ithalattan daha fazladır. Önümüzde gidilecek çok yolun olduğunun farkındayız. Bu bilinçle hareket ederek gelişme hedefimizi artırmak temel hedefimiz olmalı. Yeni pazarlara girilmesinde ısrarcı olmamız gerekiyor. Bu konuda ihracatçımıza yardımcı olmak amacıyla TİM tarafından hazırlanan 2019 ihracat raporunun Gaziantep’e uygulanması konusunda çalışmalarımız son aşamamaya gelmiştir. Bu çalışma tüm ihracatçılarımızla paylaşılacak, Yeni pazarlar yen ürünler konusunda yol gösterici olacaktır. Dünyada en çok ithalatı yapılan ürün gurubu içerisinde Gaziantep’in 11 farklı sektörde 28 ürün grubunda açıklanmış karşılaştırmalı avantaja sahip olduğu görülüyor. Bu ürünler arasında Gaziantep’te sentetik iplik, pasta kek, bisküvi demir çelikten boru, plastik mamuller çikolata en çok avantaja sahip olduğumuz ürün gruplarında görülmektedir.” Dedi.

5G VİZYONU

TİM Başkanı İsmail Gülle, ise şöyle konuştu: “Bu toplantıların tasarlanmasında güçlü Türkiye, güçlü ekonomi, güçlü ihracat, güçlü insan kaynağı, güçlü alt yapı ve ihracat ekonomisi olan 5G vizyonumuzu ve dış ticaret fazlası veren Türkiye olarak belirlediğimiz misyonumuzu kılavuz edindik. Bu çerçevede Türkiye’nin ihracatı için 360 derece iletişim ve farkındalık yaratmayı hedefledik. Güneydoğu Anadolu’nun ihracatını konuşmak için TİM Güneydoğu Anadolu Meclisini gerçekleştiriyoruz. İl meşalesini yakacağımız seferberlik ile Anadolu’yu bir baştan bir başa ihracatımızı artırmanın yollarını arttıracağız.

İHRACATIMIZIN GELECEĞİ İÇİN KRİTİK BAŞLIKLARI DEĞERLENDİRDİK

2018’de ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. İller, sektörler bazında nice rekorlar beraberinde geldi. Ancak bu başarı aynı zamanda daha iyi yarınlar için bizlere daha büyük sorumluluklar yükledi. TİM olarak ihracatımızın geleceği için kritik başlıkları değerlendirdik. İhracatımızı değer olarak artıracağız, İhracatçı firma sayısını artıracağız, sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. Bu olgu beraberinde gerçekleşirse küresel ticarette aldığımız payı katlayacağımız çok açık. Bu çerçevede bölgesel meclisimizin startını vermiş oldu.

GİTTİĞİMİZ HER İLDE O İLİN POTANSİYELİNİ VE İHRACATINI KONUŞACAĞIZ

83 bini aşkın ihracatçımızla Türkiye’nin bayrağını tüm dünyada dalgalandırmaya devam ediyoruz. Dünyanın en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine ürünlerimiz yer yerde beğeniyle kullanılıyor. Ancak firma basında ihracat birimlerini incelediğimizde ihracatımızın önemli bir kısmını az sayıda firma tarafından gerçekleştiğini görüyoruz. 2018 yılında en çok ihracat yapan ilk bin firma ihracatımızın yüzde 63’ünü il 5 bin firma ihracatımızın yüzde 84’ünü gerçekleştirdi. Diğer taraftan 2018’te yıllın 10 bin doların altında ihracat yapan 11 bine yakın firmamızın gelecek sene tekrar ihracat yapıp yapmacığını kestirmemiz güç. 2017’ye kıyasla 2018’de 15 bin firmamız ihracata başlarken 9 büyük firmamız ise ihracat dünyamızdan ayrıldı. Tüm bu veriler bu seferberliği başlatmamızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Özet olarak ülke bazında makro planların yanında iller bazında birliklerimiz ve illerin kanaat önderlerimizin desteğiyle daha yükseklere, daha isabetli çalışmalar bizleri başarıya götürme potansiyeli taşıyor. Gittiğimiz her ilde o ilin potansiyelini ve ihracatını konuşacağız. Her zaman akademik çalışmalara ve bilimsel analizlere, saha eğitimlerine yer vereceğiz.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNE DAHA FAZLA EĞİLELİM

Devletimiz her konuda muazzam destekler veriyor. İlimizin gençlerini, akademisyenlerini destekleyelim. Yerse yer, cihazsa cihaz, laboratuvarsa laboratuvar ne gerekiyorsa sağlayalım. Üniversite sanayi işbirliğine daha fazla eğilelim. TİM olarak bu konuda bir projemiz var. İnasuik. 22 Şubat’ta Gaziantep’te bilgilendirme toplantısı vereceğiz. Firmalarımızın inovasyon yeteneklerini ve inovasyona yatkınlarını değerlendirdiğimiz projemizi de tüm bölge firmalarımızı davet ediyorum” dedi.

GAZİANTEP ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMASI GEREKİYOR

Gaziantep’in ürün çeşitliliğini artırması gerektiğini vurgulayan Gülle, kentin bu alanda 25. sırada bulunduğunu, tekstil, makarna, hububat gibi kalemlerin yanına acilen yeni ürünler eklemesi gerektiğini belirtti. Gülle, Gaziantep’in teknolojiyi de kullanması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: “İlimiz makine halısında lider ama halı dokuma makinelerinin yerlilik oranı ne? Halı firmaları birleşerek halı dokuma, işleme makinelerinde öne çıkan firmaları satın alarak, çok önemli birikimler kazanarak, başarılarına yenilerini ekleyebilirler. Çin bunu çok iyi yapıyor. Avrupa’da, Amerika’da yüksek teknoloji yapan firmaları satın alıyor. Firmaların teknolojisinden faydalanıyor, satış gücünü kullanarak farklı pazarlara giriyor.” Gaziantep’in pazarının da çok kısıtlı olduğunu dile getiren Gülle, TİM olarak iş adamlarına destek vererek, pazarlarını çeşitlendireceklerini sözlerine ekledi. ÇETİN KARABIYIK

#

11 Şub 2019 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 239.879 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi