Gözlükçüler aşıda öncelik istiyor

17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkan Cuma Reyhan, optisyenlik müesseselerinde çalışan gözlükçülere aşıda öncelik tanınması gerektiğini söyledi.

17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkan Cuma Reyhan, optisyenlik müesseselerinde çalışan gözlükçülere aşıda öncelik tanınması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de ilk olarak sağlık çalışanlarından başlayan aşı çalışmaları devam ederken 17.Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkan Cuma Reyhan, optisyen/Gözlükçülere öncelik tanınmasını istedi.Pandeminin ilk gününden bu yana, sağlık meslek mensupları, sağlık çalışanı olarak COVID-19 ile mücadeleyi hep birlikte üstlendiğini belirten 17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkan Cuma Reyhan, aşıda Optisyen gözlükçülere öncelik tanınmasını istedi

TOPYEKÜN MÜCADELE EDİYORUZ

Reyhan, konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, pandemi ile herkesin topyekün mücadele ettiğini belirterek, "Hekiminden hasta bakıcısına, hemşiresinden ebesine, eczacısından eczane teknisyenine, Gözlükçüden Optisyenine sağlığın her alanındaki çalışan kişiler topyekûn bir multidispliner bir çabayla fertlerin ve toplum sağlığının korunmasına katkıda bulunmak adına canını dişine takarak en ön cephede canları pahasına çalışıyor, sağlık hizmeti sunuyor, sağlık okuryazarlığını artırmak için sağlık danışmanlığı yapıyor.’’dedi

120 BİN SAĞLIK ÇALIŞANINA COVİD -19 BULAŞTI

Reyhan’’120.000 Sağlık çalışanına, covid -19 bulaştı, içlerinde Gözlükçü/Optisyenlerin ve çalışanlarımızın olduğu 230 sağlık çalışanı vefat etti. Geldiğimiz noktada COVID-19 aşılarının faz 3 aşamasını geçip insanlar üzerinde kullanılmaya başlanacak olması umut verici bir gelişme. Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı üzere ülkemize gelecek ilk aşıların uygulanacağı grupta sağlık çalışanlarının da yer alıyor olması. Her şeyden önce COVID-19’a karşı mücadelenin sürekliliği açısından sağlık kurumlarının ve çalışanlarının korunması büyük önem taşıyor. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında çalışan herkesi öncelikle korumak esas olmalıdır. 22 Mayıs 2014 tarih 290007 sayılı sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmelik madde 4-b ’ye göre Sağlık meslek mensupları: Tabip, diş tabibi, eczacı, hemşire, ebe ve optisyen İle 1219 sayılı Kanunun ek 13'üncü maddesinde tanımlanan diğer meslek mensuplarını, ifade eder şeklinde tanzim edilerek optisyen ve gözlükçülerde sağlık meslek mensubu olarak tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır.Sağlık meslek mensupları: Tabip, diş tabibi, eczacı, hemşire, ebe ve optisyen ile 1219 sayılı Kanunun ek 13 üncü maddesinde tanımlanan diğer meslek mensuplarını,Sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensupları: Sağlık meslek mensubu olmadığı halde, sağlık hizmet sunumu çerçevesinde özgün görevi olan ve bu alanda çalışan diğer meslek mensuplarını,ifade eder.Temel İlkeler-madde 5 te yer alan maddelere göre ;Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensupları; Hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak amacıyla; güvenli çalışma ortamının sağlanması ve sürdürülebilirliği ile muhtemel risklerin giderilmesine yönelik uygulamaları yapar veya yapılmasını sağlar. Mesleki risklere karşı kişisel korunma tedbirlerini alır veya alınmasını sağlar.’’ dedi

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİR BÜTÜNDÜR

Optisyenlik müesseselerinde hizmet veren optisyen gözlükçülerimizin, içindeki diğer personelle birlikte, bir bütün olarak ele alınması gerekmektiğini dile getiren Reyhan’’ Tüm sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetinin en önemli uğrak yerlerinden biri olan optisyenlik müesseselerindeki optisyen/Gözlükçülerin ve çalışanlarımızın aşılanması sağlık hizmet sunumunun aksamaması adına büyük önem arz etmektedir. Talebimiz covid-19 aşılarının hem Optisyen/Gözlükçülerimize hem de çalışanlarımıza uygulanmasıdır" şeklinde konuştu.

MEHMET İSKENDER KARACA

#

01 Şub 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 164.969 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.