Gri alanlardan kurtulacağız

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın işbirliğinde yürütülen Kuzey Şehir Projesi kapsamında yapımı devan eden 916 adet konut için kura çekimi yapıldı. Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehrin yarısı gri alan, çarpık kentleşme. Şehrin sağlıklı büyümesi içim gri alanlardan kurtulması lazım” dedi.

VATANDAŞLARIN SEVİNÇLERİ GÖZLERİNDEN OKUNDU

Türkiye’nin en büyük toplu konut alanlarından olacak Kuzey Şehir’de kura çekimi yaşandı. Şehitkâmil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alanda 250 bin kişinin yaşayacağı 50 bin konutluk proje kapsamında 3’üncü etapta 694, 4’üncü etapta ise 222 konut olmak üzere toplam 916 adet konut için kura çekildi. Kura çekimi öncesinde, ev sahibi olmak için gün sayan vatandaşların sevinçleri gözlerinden okundu. Yıllardır ev sahibi olma hayaliyle yaşadıklarını aktaran vatandaşlar, hayallerinin gerçekleştirmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin’e teşekkür etti.

SEVGİDİR, MUHABBETTİR, PAYLAŞMAKTIR

Talat Özkarslı Spor Salonu’ndaki kura çekimi programına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kuzey Şehir Projesi mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Şahin, “Bu iş, tek kişinin yapacağı bir iş değildir. Bu iş ekip işidir. O yüzden bütün milletvekillerine arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ekibimiz çok sağlam olduğu için bugün bunları bitirmiş bulunuyoruz. Ev: umuttur, sıcaklıktır, gelecektir. Ev nedir? Sevgidir, muhabbettir, paylaşmaktır. Biz Antep’in çıkmaz sokaklarında büyüdük. Komşuluğu öğrendik. Emeklinin, yaşlının, yoksulun, zenginin hep beraber olduğu Antep’in çıkmaz sokakları bize dostluk, kardeşlik ve gönül birlikteliğini öğretti. İşte, biz bugün, ‘memleket işi gönül işi’ diyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’ın söylediği güzel bir söz var: Şehri imar ederken, gönlü ihmal etmeyin. Gönül nedir? İhtiyaç sahibinin rüyasıdır. Genç kızların rüyasıdır. Bir delikanlının umududur. Bir annenin duasıdır” dedi.

KİRA YÜKSELDİĞİ ZAMAN CANINIZ NASIL YANAR BUNU BİLİRİM

“Konut, dünyada mekan, ahirette imandır” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Bize düşen şey gönül belediyeciliğinin gerektirdiği çalışmayı yapmaktır. Ben SANKO’da mühendisken toplu konut çekilişine girdim. Sizin gibi ben de bu heyecanı yaşadım. Bu heyecan nedir, kira nedir, kira yükseldiği zaman canınız nasıl yanar bunu bilen bir kardeşinizim. 2014 yılında kuvvetli bir destekle bismillah deyip bu yola çıktık. 2014 sonrasında o kadar zor bir dönem geçirdik ki? 15 Temmuz darbesini gerçekleştiremeyenler bugün ekonomik darbeyle bizi yıldırmak istiyorlar. Buna da direniyoruz. Kurtuluşumuzu sağladık. Hepinizden Allah razı olsun.

BAŞKALARININ YAPTIĞI GİBİ YAPAMAZDIK

Bu işin bir hikayesi bir gerekliliği var. Hepimiz biliyoruz. Şehrin yarısı gri alan, çarpık kentleşme. Şehir bir vücuda benziyor. Vücut sağlam çalışmazsa en küçük bir damar tıkansa hastalanıyoruz. Şehrin sağlıklı büyümesi, gri alanlardan kurtulması lazım. Başkalarının yaptığı gibi yapamazdık. Yıkıyorsun düzelmiyor bitmiyor. Kentsel dönüşümle bir türlü düzelmiyor. Bir taraftan 150 bin çalışanı olan sanayisiyle üretim şehriyiz. Bu şehir işçi şehri. Her gün işçileri ve çalışan esnafımızı şehrin bir başından bir başına taşıyoruz. Trafik oranın düşmesi konuttaki arz talebin dengelenmesi lazım. Buna dönük çalışmalar yapmak için yeni bir şeyler söylemek, umutlarınızı, rüyalarınızı gerçekleştireceğiz. Halka hizmet hakka hizmettir.”

CİNDERESİ’NDE OLACAK İNSANIMIZI AYIRT ETMEYECEĞİZ

Şahin, kuzey şehir projesi kapsamında yapılan konutlarla ilgili olarak, “Büyük balkonlar yaptık. Tek fark çatı koyduk. Bakanlık yaptığımda ‘Sessiz yığınların sesi olacağız’ dedim, bunun için bu proje önemliydi. AK Parti olmasaydı bu güzellik ortaya çıkamazdı. İbrahimli de ne varsa aynısı Cinderesi’nde olacak insanımızı ayırt etmeyeceğiz. Herkes 1’inci sınıf vatandaştır, insan en güzel şekilde yaratılmıştır ve en güzel şekilde yaşaması lazım.

2 AY SONRA BİR DAHA BULUŞACAĞIZ

Çevre Bakanımız, ‘Gaziantep’e yakışan bir proje’ dedi. 1’e 30 talep oldu. Güçlü ekibimizle 2 bin konutun daha ihalesini yapacağız ve bunun için bir araya geleceğiz. 2 ay sonra bir daha buluşacağız sizinle” diye konuştu.

BAYRAMLI KONUT ALANINDA DA YENİ YAŞAM ALANLARI AÇILACAK

Konut projelerini anlatan sunumla salona gelen vatandaşları bilgilendiren Başkan Şahin, 140 bin kişinin yaşayacağı Geneyik Bölgesi ve 11 milyon metrekareye kurulacak Bayramlı Konut alanında da yeni yaşam alanlarının açılacağını aktardı.

2 BİN 733 KİŞİ EV SAHİBİ OLMAK İÇİN BAŞVURDU

TOKİ Proje Müdürü Hasan Hüseyin Çelik, Kuzey Şehir Projesi’nin üçüncü ve dördüncü etabına yönelik kura çekiminin yapılacağını belirterek, “2 bin 733 kişi ev sahibi olmak için başvurdu. Bu vatandaşlarımızın hepsi bugün konut sahibi olamayacaklar ama hiç merak etmesinler. Proje kapsamında 5,6,7 etapçalışmaları devam ediyor, Gaziantep’te herkes ev sahibi olacak” dedi. AK Parti Gaziantep milletvekilleri Müslüm Yüksel, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu ve Ahmet Uzer ise, gelişen Gaziantep’in ihtiyacı olan konutların yapılacağını, kimsenin evsiz kalmayacağını bildirerek, Kuzey Şehir Projesinin mimarı olan Gaziantep Büyükşehir belediye başkanı Şahin’e teşekkür etti.

GAZİANTEP’TE

GÜZEL BİR KADRO VAR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, “Herkesin konut sahibi olmasını sağlayacağız. Projenin takipçisi olacağız. Bu güne kadar yapılan hizmetleri söylemenin hiçbir gereği yok. Önümüzde 31 Mart’ta bir seçim var bu seçimler bu hizmetin devamı noktasında büyük önem taşıyor. Gaziantep’te güzel bir kadro var. Bu kadronun ürettiği hizmetleri her tarafta görüyorsunuz.31 Martta sizin desteğinizle daha büyük hizmetler için yolumuza devam edeceğiz.”

KİMLİĞİ OLAN KONUTLAR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel , “Toplu Konut idaresi ve Büyükşehir Belediyemizin işbirliğindeki Kuzey Şehir Konut projemiz şehrin büyük bir ihtiyacını giderecek. Hayırlara vesile olsun. Şehrimiz büyüyen ve gelişen bir şehir, sürekli göç alan bir şehir. Bundan ötürü şehrimizde önemli bir konut ihtiyacı var. Bununu da gidermeye çalışıyoruz. Kuzeyşehir gerçekten kimliği olan bir konutlar. Sizin verdiğiniz destekle de projemizin ardı arkasını kesmeyeceğiz.”

AMACIMIZ

SAĞLIKLI ŞEHİRLER ÜRETMEK

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Hayırlı bir işle bir aradayız. Gaziantep hızlı büyüyen bir şehir. Sanayi ve ticaret şehri. İnsanlar iş bulmak için bu şehre geldiler. Gecekonduların yoğun olduğu geçmiş bir dönemi yaşadık. Amacımız sağlıklı şehirler üretmek. Çok büyük projeler var. Gaziantep benim şehir Gaziantep marka şehir olacak. Her bireyimiz bizim için çok önemli. Kura çekimleri hayırlı olsun. Kura çekimleri 50 bin konuta kadar gidecek.”

GAZİANTEP’TE EVSİZ KİMSEYİ BIRAKMAYACAĞIZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “ AK Parti belediyeciliği olarak Gaziantep’te evsiz barksız kimseyi bırakmayacağız. Bu projenin başı Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin. Evi olmayan nasıl ev sahibi olur diye dertlendik. Bu dertle proje ürettik. Büyükşehir belediye başkanımız bakanlığı bırakıp gelince elimiz Ankara’da daha da güçlü oldu. Gaziantep’te evsiz kimseyi bırakmayacağız dedik. Cumhurbaşkanımızın desteğiyle bu bölgeyi ayırdık. 50 bin konut Kuzeyşehir projesi dedik. Bugün bu salonda bulunan her 3 aileden birisi evini alıp gidecek. Ak Parti belediyeciliğini Cumhur İttifakı belediyeciliğini getirmemiz lazım. Sizden Büyükşehrimizden Ak Partiden yani yine Cumhur İttifakı’ndan belediye başkan adaylarımız var onlara da desteği tam istiyoruz.”

50 BİN KONUTU ALLAH’IN İZNİYLE YAKALARIZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer “Fatma Şahin gibi bir Büyükşehir belediye başkanınız var. Ankara’da beraber mücadelesini yaptık. 50 bin konutu Allah’ın izniyle yakalarız. Şüphemiz yok. Ev çıkmayanlar üzülmesin onlara da muhakkak bundan sonrakilerde çıkacak. Tamamlama sözünü veriyoruz. Bunu da yeterli görmüyoruz. Kuzeyşehir’i yaptık Güneyşehir’i de yapacaksın, Doğuşehir’ini, Batışehir’ini de sizden bekliyoruz. Çünkü başkanımızda bunu yapacak kapasite de var. Yapacak enerji de gücü de var” dedi. Konuşmaların ardından başkan Şahin ve AK Parti Gaziantep milletvekilleri ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci, 916 adet konut için kura çekti. Protokol, emeklilerle çektirdiği toplu fotoğrafın ardından salondan ayrıldı.

ÇETİN KARABIYIK

#

10 Şub 2019 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 243.982 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi