Kalbimiz Elazığ’da

Türkiye, Elazığ'dan gelen deprem haberiyle hem acıya büründü hem de kenetlendi. Cuma akşamı Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde 38 kişi hayatını kaybederken enkazdan 45 kişi sağ çıkarıldı. Gaziantep de Elazığ’a sesiz kalmadı, yardım elini uzattı.

GAZİANTEP DEPREMİ HİSSETTİ

Elazığ Sivrice merkezli deprem, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun'da da hissedildi. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleri ile enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısı, 45'e yükseldi. Ne yazık ki hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 31 oldu. 1607 vatandaş ise depremden sonra hastanelere başvurdu" denildi. AFAD açıklaması sonrası dört cansız bedene daha ulaşıldı ve can kaybı 35'e yükseldi.

BÜYÜKŞEHİR, ELAZIĞ DEPREMİNE SESSİZ KALMADI

Kilis'ten Samsun'a Irak'tan Suriye'ye kadar çok bölgede hissedilen deprem, Elazığ’da yıkıma neden oldu. Yaşanan acı olaya sessiz kalmayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kurum içinde bulunan arama kurtarma ekibiyle bölgeye gece yarısı intikal ederek 2 kişiyi enkaz altından sağ kurtardı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Elazığ’a bağlı Sivrice merkezli meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde, Maden ilçesine Bağlı Gezin beldesindeki arama kurtarma faaliyetlerine; 3 araç, 9 arama kurtarma ekibiyle destek verdi. Enkaz altında kalan 2 kişi Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arama kurtarma ekiplerince sağ çıkarıldı. Ekipler, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğiyle arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Zabıta ve İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ve Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Aksoy koordinasyon sağlamak amacıyla Maden ilçesine Bağlı Gezin beldesine gitti. Öte yandan 3 arama kurtarma aracının daha bölgeye destek vermesi amacıyla yola çıktı.

GAZİANTEP İŞ DÜNYASI ELAZIĞ İÇİN TEK YÜREK

Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Borsası tarafından depremzedeler için hazırlanan 3 tır giyim ve gıda malzemesinden ikisi yola çıktı. 3. tır pazartesi günü yola çıkacak.

20 TON BULGUR DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERİLDİ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Elazığ ve Malatya'da depremde mağdur olan vatandaşlara ulaştırılmak üzere 20 ton bulguru deprem bölgesine gönderdi. GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Elazığ'da meydana gelen depremde can kaybı yaşanmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.

Tüm Elazığ ve Malatya halkına geçmiş olsun dileklerinde bulunan GTB başkanları, açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Elazığ'da meydana gelen ve ülkemizin çeşitli illerinde hissedilen depremde can kaybının yaşanması millet olarak hepimizi derin bir üzüntüye sevk etti. Temennimiz bu sayının artmaması ve varsa enkaz altında kalan vatandaşlarımızın zaman kaybetmeksizin kurtarılması ve sağlıklarına kavuşturulması. Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum ve üzerinde bulunduğu fay hatları nedeniyle maalesef deprem gerçeğinden uzak olan bir ülke değil. Tarihte hafızalarımızda tazeliğini koruyan ve hüznünü halen yaşadığımız depremlerle ilgili acı deneyimlerimiz mevcut. Yaşanan doğal afetlerde her zaman birlik içerisinde el ele olmayı, gönül birlikteliği kurmayı bilen ve tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başaran milletimiz bu acının üstesinden de el birliğiyle gelmeyi başaracaktır. Bu bağlamda çatı kuruluşumuz TOBB organizasyonunda Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası olarak gıda, giyim ve çocuk bezinden oluşan yardım malzemelerini depremde mağdur olan kardeşlerimize ulaştıracağız. Bizler millet olarak et ve tırnak gibiyiz, GTB ailesi olarak Bulgur Sanayicileri Derneğinin destekleriyle 20 ton bulgurdan oluşan ilk gıda yardım tırlarımızı deprem bölgesine doğru yola çıkardık. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek olup destek sağlayan tüm firmalarımıza teşekkür ediyoruz."

ŞİMŞEK: “GÖREVE HAZIRIZ”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Cengiz Şimşek, “Depremin yaralarını sarmak için Sayın Valimiz Davut Gül’ün direktifleriyle üzerimize düşen her türlü göreve hazırız” dedi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen OSB Başkanı Cengiz Şimşek, “Ülke olarak hepimizin başı sağ olsun. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi olarak, depremin meydana geldiği bölgedeki tüm vatandaşlarımızın, iş dünyasının, esnafın, tüccarın yanındayız. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ve depremin yol açtığı yaraların sarılması için de Gaziantep Valimiz Davut Gül’ün direktifleriyle üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız” şeklinde konuştu.

YARALARI BİRLİKTE SARALIM

OSB Başkanı Şimşek, açıklamasında şunları söyledi: “Depremler, yeryüzündeki en büyük felaketler arasındadır. Elazığ’da meydana gelen depremde 29 vatandaşımızı kaybettik. Binin üzerinde yaralımız var. Deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Devletimizin kurumları, deprem anından itibaren koordinasyon halinde, gerekli adımları atmaktadır. Depremin yol açtığı yaraların daha kısa sürede sarılması için Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi olarak, maddi ve manevi açıdan bize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız. Ülke olarak birlikte hareket ederek böylesine zor günleri daha kısa zamanda atlatırız.”

ÜNVERDİ: “KALBİMİZ VE DUALARIMIZ KARDEŞLERİMİZLE”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Elazığ merkezli yaşanan depremdeki can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyduklarını belirterek, Gaziantep iş dünyası olarak hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diledi.

Geçmiş olsun dileklerini ileten Ünverdi, merkez üssü Elazığ olan depremin Gaziantep'te de hissedildiğini ve yaşanan kısa süreli tedirginliğin ardından Gaziantep'te hayatın normale döndüğünü kaydetti. Elazığ ve Malatya'daki can kayıplarından dolayı ülke olarak derin üzüntü duyduklarını dile getiren Ünverdi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kalbimiz ve dualarımız kardeşlerimizle. Enkaz altındaki son insanımıza kadar hepsinin sağ salim çıkarılması tek temennimiz. Millet olarak bundan öncede böylesi afetleri birlik ve dayanışma içerisinde atlattık. Şu anda da ülkemiz tek yürek oldu, yaraların sarılması için büyük bir mücadele veriliyor. Gaziantep iş dünyası olarak bizler de depremden zarar gören kardeşlerimizin yanındayız. İş dünyası olarak depremin yaralarının sarılması için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. TOBB organizasyonunda, Gaziantep Sanayi Odamız, Gaziantep Ticaret Odamız ve Gaziantep Ticaret Borsamız ile birlikte gıda, giyim, çocuk bezi gibi öncelikli ihtiyaçlara yönelik ürünleri en kısa sürede depremzede kardeşlerimize ulaştıracağız. Rabbim böyle acıları ülkemize bir daha yaşatmasın. Allah hayatını kaybedenlere rahmet eylesin, yakınlarına sabır, yaralanan vatandaşlarımıza şifalar versin."

KİLECİ: YAŞANAN ACILARA ORTAĞIZ

Türkiye’nin Cuma günü büyük bir âfet yaşadığını ve Elazığ merkezli deprem sonrası birçok vatandaşın yaşamını yitirdiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci yaşanan acılara ortak olduklarını ve ihracatçıların her türlü yardıma ve desteğe hazır olduğunu ifade ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci acıyı milletçe yaşadıkları ifade erken “Elazığ merkezli 6,8 şiddetindeki deprem Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki diğer illerde de hissedildi. Deprem sonrası yapılan değerlendirmelerde özellikle Elazığ, Malatya ve Diyarbakır’da çok sayıda vatandaşımızın enkaz altında kalarak yaşamlarını kaybettiğini, birçok vatandaşımızın da yaralandığını üzülerek öğrendik. Böylesi büyük acıların elbette bizler de ortağıyız, yaşanan bu acıyı hepimiz hissediyoruz. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri olarak üzerimize düşenleri yapmaya, depremin yaralarının sarılmasında elimizden ne geliyorsa sağlamaya hazırız. Deprem sonrası yaşamını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Elazığ halkı metanetli ve güçlü durarak bu afeti atlatacaktır. Halkımızın infiale yol açacak haber kaynaklarından uzak durmalarını ve resmî kaynakların haber ve talimatlarını takip etmelerini rica ederiz. Doğal afet durumlarında iletişim ve koordinasyon en önemlisidir. Daha fazla can kaybının yaşanmamasını temenni ediyor, tüm Türkiye’ye tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

ALTUNKAYA: HUBUBAT SEKTÖRÜ DEPREMZEDELERE DESTEĞE HAZIR

TİM Hububat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yaşamlarını kaybeden vatandaşlara baş sağlığı dileyerek “Bu acı günde devletimizin, milletimizin ve vatandaşlarımızın yanındayız. Üzerimize düşenleri yapmaya hazırız" dedi.

Türkiye’nin Cuma akşamı saat 20.55'te Elazığ'da yaşanan 6,8 büyüklüğünde ki depremle acılara büründüğünü, deprem sonrası çok sayıda vatandaşın yaşamını kaybettiğin ve birçok vatandaşın da yaralandığını ifade eden TİM Hububat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya “Devletimiz ve milletimiz için yapılabilecek her türlü hizmete hazırız. Depremde yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Deprem sonrası yaşanan acıları en derinden hepimiz hissediyoruz. Böylesi günlerde elbette milletçe kenetlenmek, yaralarımızı birlikte sarmak hepimizin en önemli görevleri arasındadır. Bizlerde bu anlamda üzerimize düşenleri her zaman yapmaya hazırız. Yaşanan acı olay sonrası yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar dilerken ölü sayısının artmamasını temenni ediyorum” dedi.

KAPLAN: “ÜZERİMİZE DÜŞENLERİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Merkez üssü Elazığ olan ve bölgede bir çok kentte hissedilen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası yaşamlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığı dileklerinde bulunan TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan “Ülke ve millet olarak acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yaptığı değerlendirmede her türlü yardıma hazır olduklarını ifade ederek “Merkez üssü Elazığ olan Kilis'ten Samsun'a Irak'tan Suriye'ye kadar çok büyük bir bölgede hissedilen deprem sonrası ülke olarak büyük bir acı yaşıyoruz. Acılarımızı dindirmek, halen enkaz altında olduğu tahmin edilen vatandaşlarımızın acilen kurtarılması, depremden etkilenen vatandaşlarımız içinde gerekli her türlü desteği vermeye hazırız. Milletimizin başı sağ olsun. Yaşanan acı olaylar hepimizin ortak acısıdır. Gerek şahsım gerekse sektörümüz üzerimize düşenleri yapmaya hazırız. Konuyla ilgili yetkili kurumlarla temas halindeyiz. Böylesi büyük acıların yaşanmamasını temenni ediyor, deprem sonrası enkaz altında kalarak yaşamlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

GAÜN HER TÜRLÜ DESTEK VE YARDIMA HAZIR

Gaziantep Üniversitesi Senatosu, Elazığ Sivrice merkezli deprem ile ilgili yaptığı açıklamada, "Gaziantep Üniversitesi olarak her türlü destek ve yardıma hazırız" denildi.

Gaziantep Üniversitesi Senatosu adına Rektör Prof. Dr. Ali Gür tarafından yapılan açıklamada, Elazığ, Malatya ve çevresinde de hissedilen 6.8 şiddetindeki deprem nedeniyle her türlü destek ve yardıma hazır oldukları belirtilerek, "Elazığ’da 24.01.2020 saat 20.55’te merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Çevre illerimizde de hissedilen bu deprem Elazığ ve Malatya’da bazı binaların yıkılmasına neden olmuş birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yaralanmışlardır. Devletimiz Elazığ’da meydana gelen bu depremin en az kayıpla atlatılması ve vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almış olup, arama kurtarma çalışmaları büyük bir titizlikle devam etmektedir. Gaziantep Üniversitesi senatosu olarak bu depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerken, Gaziantep Üniversitesi olarak her türlü destek ve yardıma hazır olduğumuzu bildirmek isteriz. En büyük temennimiz ise can kaybının artmaması, ülkemizde ve dünyada bu ve benzeri felaketlerin bir daha yaşanmamasıdır" ifadeleri kullanıldı.

ÇELİKTÜRK: “DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİLİZ”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremle ilgili yaptığı açıklamada, deprem master planının bir an önce hayata geçirilmesi uyarısında bulundu.

İMO Başkanı Çeliktürk, Elazığ depremi ile ilgili açıklamasına, “Öncelikle depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” diye başladı.

DEPREM ÜLKESİ OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan İMO Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Bir deprem ülkesiyiz. Gaziantep de Doğu Anadolu fay hattına kuş uçuşu 45 km uzaklıkta bulunuyor. Elazığ’da meydana gelen bir depremin sarsıntısının Gaziantep’te bile çok şiddetli bir şekilde hissedildiğini dikkate alırsak, hattına olan 45 km mesafenin hiçbir öneminin olmadığı ortaya çıkar. Mevcut bilimsel bilgilere göre, depremin zamanını önceden tespit etme imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle de bizim depremlere hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yoktur” dedi.

GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK PROJESİ

Elazığ depreminin çok ciddi bir uyarıcı olarak algılanmasını isteyen Çeliktürk, açıklamasına şöyle devam etti:

“Maalesef ülkemizde depremle ilgili hazırlıklar ancak bir yerde deprem meydana geldikten sonra gündeme geliyor. Birkaç gün sonra da deprem öncesi yapılması gereken hazırlıklar gündemin çok gerilerine atılıyor, adeta unutuluyor. Gaziantep olarak bizim yapmamız gereken, suçlu aramadan, geçmişi tartışmadan bir an önce deprem master planını hayata geçirmektir. Deprem master planının hazırlanması Gaziantep’in en büyük projesi olacaktır. Gaziantep olarak bu konuda diğer şehirlere göre daha hazırlıklıyız. Çünkü elimizde bir deprem master planı yol haritası var. İnşaat Mühendisleri Odası olarak, akademisyenlerle, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile deprem master planı çalıştayı gerçekleştirdik. Artık sıra deprem master planını hazırlamaya geldi. Bu konuda aman geçirmeden ihaleler yapılarak, master planı hazırlamalıyız. Gaziantep artık bunun için hazır, meslek odaları hazır. Biz İMO olarak her türlü mesleki birikimlerimizi ve imkanlarımızı şehrimizin yararına kullanmaya hazırız. Sadece Gaziantep’in değil diğer illerin de deprem master planı hazırlamaları bir zorunluluktur.”

DEPREM MASTER PLANI İÇİN KAYBEDECEK BİR GÜNÜMÜZ BİLE YOK

Çeliktürk, Gaziantep’teki binaların büyük bir kısmının çarpık yapılaşma denilen, plansız ve projesiz bir şekilde yapıldığını belirterek, meydana gelebilecek bir deprem sırasında can ve mal kayıplarının büyük olabileceğine dikkat çekti. Çeliktürk, şunları söyledi: “Deprem master planı hazırlanmadığı için Gaziantep’te ne kadar bina var, bu binaların ne kadarı depreme dayanıklı gibi net veriler elimizde yok. Ancak şunu biliyoruz ki, Gaziantep’in yarısından fazlası çarpık yapılardan oluşuyor. Diğer taraftan yapılan zemin etütlerinden anlıyoruz ki, Değirmiçem ve Emek bölgeleri en riskli yerler arasında bulunuyor. Gaziantep olarak, deprem master planı için kaybedecek bir günümüz bile yok.”

DEPREM PROPAGANDASINA: 2 GÖZALTI

Gaziantep'te Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Elazığ depreminin ardından sosyal medyada panik ve korkuya neden olan gerçek dışı paylaşımlar yapan 2 kişi gözaltına alındı.

Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyada panik ve korku oluşturacak gerçek dışı paylaşım yapan 2 kişinin gözaltına alındığını duyuruldu. Açıklamada, "Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Elazığ ve çevre illerimizde hissedilen deprem sonrası sosyal medya hesapları üzerinden korku ve panik oluşturacak şekilde gerçek dışı paylaşımlarda bulunan 2 şüpheli hakkında gözaltı işlemi uygulanmış olup soruşturmaya devam edilmektedir" denildi.

35 SANİYEDE KAHVEHANEYİ BOŞALTTILAR

Elazığ depreminin şiddetli bir şekilde hissedildiği Gaziantep'te bazı vatandaşlar depreme kahvehanede yakalandı. Vatandaşlar 35 saniyede kahvehaneyi terk etti.

Gaziantep'tin Beybahçe Mahallesi'ndeki bir kahvehanede bulunan 100 kişilik grup, 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depremini kahvehanede yaşadı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde başlayan sarsıntı ile birlikte hızla sandalyelerinden kalkan vatandaşlar hemen dış kapılara yönelmesi yer aldı. Deprem esnasında hızla ayağa kalkan vatandaşlar 35 saniye içerisinde tamamen kahvehaneyi boşalttı.

Yaşanan korku anların anlatan kahvehane Esat Yetmez, "Kahvede otururken, bir anda sarsıntı başladı. Hemen kahvehaneyi boşalttık, kendimizi dışarı attık. Çok şükür bizde bir şey olmadı ama Elazığ ve Malatya'da facianın boyutu büyük oldu. Buradaki insanlara geçmiş olsun diyoruz, hayatını kaybedenlere rahmet yaralananlara ise geçmiş olsun diliyoruz" dedi.

DEPREMDE EVİNİN DAMINDAN ATLADI

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2019 saat 20.55’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem anında Gaziantep'te evinin damından atlayan bir kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı belirlendi.

Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Elazığ depreminin hemen ardından Gaziantep'te kurtarma ekiplerinin yaptığı arama tarama faaliyetlerinde herhangi bir olumsuz bir durum ile karşılaşılmadığı duyuruldu. Yapılan çalışmalarda Gaziantep'in Araban ilçesinde bir kişinin deprem anında evinin damından atlayarak yaralandığı belirtildi.

VALİLİK: ELAZIĞ’A 11 ARAÇ İLE 42 PERSONELDEN OLUŞAN ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNDERİLDİ

Açıklamada, "Elazığ ili, Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde meydana gelen deprem, ilimiz ve ilçelerimizde çok kuvvetli bir şekilde hissedilmiştir. İlimiz Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde (İl AADYM) bulunan hazır kıta Arama ve Kurtarma Ekibi ivedi olarak Şehitkâmil ve Karşıyaka bölgelerinde tarama yapmış, bölgemizde herhangi bir hasar ve depremin olumsuz bir etkisi olmadığı jandarma ve emniyet haber merkezlerinden teyit edilmiştir. Sadece Araban ilçesi Sarıkaya Mahallesi'nde yaşayan bir vatandaşımız deprem sırasında yaşamış olduğu panik ve heyecanla evin damından atlayarak ayağını kırmıştır" denildi.

Açıklamada Gaziantep'ten deprem bölgesi Elazığ’a 11 araç ile 42 personelden oluşan arama kurtarma ekiplerinin gönderildiği de kaydedildi.

PANİKLE EVİN ANAHTARINI EVDE UNUTTU

Elazığ depremi esnasında panikle dışarıya çıkan ve anahtarlarını evde unutan Gazianteplilerin yardımına itfaiye ekipleri yetişti.

Merkez üssü Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Gaziantep'te vatandaşlar panikle kendilerini dışarı attı. Anahtarlarını evde unutan vatandaşlar dondurucu soğukta dışarıda kaldı. Araçlarında yardım bekleyen vatandaşların imdadına itfaiye ekipleri yetişti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sosyal medyadan anahtarlarını unutanlara itfaiye ekiplerinin yardım ettiğini duyurdu.

ADALET BAKANLIĞI: BAKANLIK BÜNYESİNDE KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğu için 814 hükümlü ve tutuklunun tedbiren Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlandığı duyuruldu.

Adalet Bakanlığı merkez üssü Elazığ Sivrice olan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından bakanlık bünyesinde kriz merkezi oluşturulduğunu duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Elazığ’da meydana gelen Sivrice merkezli deprem haberi alınır alınmaz Adalet Bakanlığı bünyesinde bir kriz merkezi oluşturuldu. Bu kapsamda, deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında uzmanlar eşliğinde detaylı incelemeler yapılmıştır. İncelenen bina ve kurumlarımızda küçük çaplı hasarlar görülmüş, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğu için 814 hükümlü ve tutuklu tedbiren Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlanmıştır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.”

BAŞSAVCI ÇEVİK: HİÇBİR MAHKUMUMUZUN BURNU DAHİ KANAMAMIŞTIR

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, tahliye edilen E Tipi Kapalı Cezaevi önündeki mahkum yakınlarına durum ile ilgili bilgi verdi.

Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 814 kişinin deprem nedeniyle başka cezaevlerine nakledilmesiyle ilgili mahkum yakınlarını rahatlatan açıklama geldi. Mahkumlar Gaziantep İslahiye ilçesi, Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesi ve Şanlıurfa merkezde bulunan cezaevlerine naklediliyor.

Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik yaptığı açıklamada dedikodulara itibar edilmemesi uyarısında bulunarak mahkumların hiçbirinin burnunun dahi kanamadığını vurguladı. Başsavcı Çevik açıklamasında, “Lütfen dedikodulara itibar etmeyin. Hiçbir mahkumumuzun burnu dahi kanamamıştır. Kesinlikle koğuşlarımızda herhangi bir problem yoktur. Ama hepimizin malumu olduğu üzere, cezaevimiz eski olduğu için çatlaklar oluştu. Bizde devlet olarak önlemimizi alalım, tadilatımızı yapalım, kimsenin burnu kanamasın diye önlem amaçlı en yakın cezaevlerine naklediyoruz. Tüm mahkumlar gittikleri cezaevine varır varmaz sizi arayacaklar. Bakanlığımızın resmi Twitter adresinde de bu konuda açıklama yapıldı. Herkese birer defa ailesini arayıp durumu hakkında bilgilendirmek için telefon hakkı tanınmıştır" dedi.

Bakanlık mühendislerinin cezaevinde incelemede bulunduğunu kaydeden Çevik, “Şu anda Bakanlığın mühendisleri de burada. En kısa sürede, inşallah 15-20 gün içerisinde tadilat yapı bu arkadaşları geri buraya getireceğiz. Biz mahkumlarımızın çoğunun Adıyamanlı olduğunu, ekonomik imkanlarının olmadığının ziyaretin başka illerde zor olduğunun farkındayız. Mahkumlarımız Gaziantep İslahiye ilçesi, Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesi ve Şanlıurfa merkeze naklediliyor” ifadelerini kullandı.

Mahkum yakınlarından bazıları Başsavcı Çevik’in açıklamalarından önce fenalaşırken, cezaevinin önünde kalabalık bir mahkum yakını birikti.

130 MAHKUM İSLAHİYE’YE GETİRİLDİ

Elazığ'ra meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremin ardından bazı bölümleri zarar gören Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan nakline karar verilen 814 mahkumdan 130'u Gaziantep'in İslahiye ilçesine getirildi.

Adalet Bakanlığının Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğunu belirlenmesi üzerine cezaevinde bulunan 814 hükümlünün Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'taki cezaevlerine sevkine karar verilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kararı açıklamasının hemen ardından mahkumların nakli başlatılmıştı. Gün boyu süren sevkiyatla 130 mahkum İslahiye T Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'ne getirilerek cezaevine yerleştirildi. Sabah saatlerinde Adıyaman Kapalı Cezaevi'nden İslahiye T Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'ne 70 kadar mahkûmun daha getirileceği öğrenildi.

KÖPEK DEPREMDE KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ

Elağız’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sırasında kalp krizi geçirerek ölen köpek, Mersin’deki hayvan mezarlığında toprağa verildi. Depremin etkilediği Gaziantep’te yaşamını yitiren İngiliz cocker cinsi 7 yaşındaki 'Tosun' adlı köpeğin sahibi Aslıhan Akbal, mezar başında gözyaşı döktü.

Elazığ’da meydana gelen ve birçok kenti etkileyen 6.8 büyüklüğündeki deprem, Gaziantep’te de sarsıntıya neden oldu. Gaziantep’te bir restoranda çalışan 29 yaşındaki Aslıhan Akbal ile 3 yıl önce Mersin’in Tarsus ilçesinden sahiplendiği köpeği Tosun da sarsıntıdan etkilendi. 7 yaşındaki İngiliz cocker cinsi köpek, deprem anında korkudan kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

TOSUN, GAZİANTEP’TEN MERSİN’E GÖTÜRÜLDÜ

Çok büyük üzüntü yaşayan Aslıhan Akbal, Gaziantep’te hayvan mezarlığı olmadığı için Mersin’deki hayvansever arkadaşı Sevil Kumaş’tan yardım istedi. Kumaş da Mezitli Belediyesi ile görüşerek, Tosun’un merkez Mezitli ilçesinde Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın oluşturduğu Mezitli Hayvan Mezarlığına gömülmesi için destek istedi. Mezitli Belediyesi, hayvanseverlere gerekli desteği verdi.

OTOBÜS BİLETLERİ 1 TL'YE İNDİ

Türkiye, Elazığ'da yaşanan depremin ardından tek yürek oldu. Bazı otobüs firmaları Elazığ'ya gidecek olan yolculara kampanya yaptı ve otobüs bilet fiyatlarını 5 TL ile 1 TL'ye kadar indirdi. Daha önce ise İstanbul'dan Elazığ'ya gitmek isteyen bir yolcu 150 TL ile 180 TL arasında ücret ödüyordu. Milliyet.com.tr'nin şirket kaynaklarından edindiği bilgilere göre kampanyanın 2 günlük olduğu ve dün sona erdiği öğrenildi.

HABER MERKEZİ

#

26 Oca 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 268.775 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.