Gaziantep güvende

Bir dizi ziyaret ve açılış yapmak üzere Gaziantep’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kentte yoğun bir mesai harcadı. Bakan Çavuşoğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi kampüsünde Gaziantep’in ilk golf sahasının açılışını yaptıktan sonra HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu ile birlikte golf oynadıktan sonra akademik yıl açılışına katılarak öğrencilere ilk dersi verdi. Dış politikayı anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Dış politikamızın temel prensibi girişimci ve insani dış politikadır. Dünyanın her yerinde büyük değişim ve gelişim var ekonomi batıdan doğuya yılda 140 kilometre hızla gidiyor. Girişimci dış politika demek ülkemizin ekonomik çıkarlarını kazan kazan formülü ile en iyi şekilde savunmak demektir” dedi.

BAKANIN GOLF KEYFİ

Bir dizi ziyaret için Gaziantep'e gelen Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ilk durağı Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) oldu. HKÜ içerisinde yer alan ve Gaziantep'in ilk golf sahasının açılışını gerçekleştiren Çavuşoğlu, açılışın ardından HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu ile birlikte golf oynadı. Açılışa Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu katıldı. Bakan Çavuşoğlu golf keyfinin ardından öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

GOLF 'ZENGİN SPORU' DEĞİL

Golfün sadece zenginlerin oynadığı bir spor gibi algılandığının ve bu algının yanlış olduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, "Golf sporu sadece zenginlerin oynadığı bir spormuş algısı var. Öyle değil. Antalya'da, İstanbul'da tüm golf hocaları Tunceli'den gelmiş. Golfü öğrenmişler. Hocalık da yapıyorlar. Her yaşta herkesin yapabileceği bir spor. Cemal bey 2 yıl oldu başlayalı ama çok önemli mesafe kat etti. Turnuvalarda derece yapıyor. Ne kadar genç başlanırsa o kadar iyi olur bu spora. Ben de 6 senedir oynuyorum. Bu kadar stresli ortamda sabah erkenden 06:00'da kalkıp bu sporu yaptıktan sonra güne daha dinç başlıyoruz. Ama fırsat buldukça oynamaya başlıyoruz" dedi.

İLK DERSİ BAKAN VERDİ

Daha sonra akademik yıl açılış törenine katılan Bakan Çavuşoğlu öğrencilere ilk dersi verdi. HKÜ'nün eleştirisel düşünebilen, öz güven sahibi bireyler yetiştirmeyi ilke olarak benimseyen bir üniversite olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, kısa süre içerisinde kendisini ispatlayan üniversitenin, dünyanın farklı ülkelerindeki öğrenciler için cazibe merkezi durumunda bulunduğunu anlattı.

SİZLERİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Üniversitelerin sadece bilgi alınacak yerler değil aynı zamanda bilgiye nasıl ulaşılacağını öğreten mekanlar olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, öğrencilere şöyle seslendi: "Hepiniz bizler için çok değerlisiniz ve beyinsiniz. O yüzden sizleri çok önemsiyoruz. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler ise kendi ülkelerine döndüğünde gönüllü büyükelçilerimiz olacaksınız. Nereye giderseniz gidin, bizleri çok iyi temsil edeceksiniz. Dünya o kadar hızlı gelişiyor ki hangi alanda eğitim alırsak alalım çok iyi takip etmeliyiz. Sosyal bilimlerde de aynı şey geçerli. İnsanların öncelikleri, karşılaştıkları sorunlar değişim gösteriyor. 5 sene önceki vali ve belediye başkanımızın bakış açılarıyla şimdi aynı değildir. O yüzden sürekli farklı politikalar konusunda da gelişim göstermeli. Bugün reformlar yapıyoruz çünkü mevcut yasalarımız halkın sorunlarını gidermiyor aksine yeni sorunlar çıkarıyor. Hatta 5 sene sonra çıkardığımız yasayı yeniden değiştirmek zorunda kalabiliyoruz çünkü dünya değişiyor, reform getirmek zorundayız. Uluslararası mahkemeler de aynı şekilde. Uluslararası sözleşmeler sürekli yeni ek protokollerle yenileniyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi de tüm kapasitesiyle değişime ve gelişime ayak uyduracaktır."

EKONOMİ BATIDAN DOĞUYA GİDİYOR

Dış politikaların da aynı şekilde değişebileceğini aktaran Çavuşoğlu, "Nerede fırsatlar var, hangi kıtada fırsatlar doğuyor ve bunlar nasıl yakalanabilir. Ayrıca var olan sorunları nasıl çözebiliriz? Ekonomi nereden nereye gidiyor? Bizim hesaplarımıza göre ekonomi hızla batıdan doğuya gidiyor. Girişimci dış politikayı benimsiyoruz o yüzden ama tabii ki belli konularda da değişmez önceliklerimiz var." diye konuştu.

DÜNYAYA AÇILACAĞIZ

Gaziantep'in girişimciliğiyle örnek bir kent olduğunu anlatan Çavuşoğlu, kentlerin, bölgelerin ve ülkenin ticaretini geliştirmek için gelişmeleri takip ettiklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, dünya genelinde ticaretin geliştirilmesi ve vizelerin kaldırılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti: "Bakmayın bugün dostluğumuza, müttefikliğimize ve diplomatik olgunluğa yakışmayan ABD'nin aldığı karara. Bu karar hiçbir şekilde doğru değildir. Biz de karşılığını verdik. Bunu karşılarız, o problem değil ama bugün biz dünyanın her yerinde vizeleri kaldırdık. Bir taraftan da pasaportsuz, kimlikle seyahati sağlıyoruz bazı Avrupa ülkelerinde. İşte Ukrayna ile pasaportsuz, kimlikle seyahat, Gürcistan ile bunu zaten yıllardır yapıyoruz. Suriye'deki kriz olmadan önce engelleri sınırları kaldırmıştık. Bölgede varsa sorun bunları kaldırmak bizim görevimiz. Ayrıca dünyaya açılacağız." Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan açılımların bugün ticarete de yansıdığını ve ortaklık seviyesine dönüştüğünü dile getiren Çavuşoğlu, "kazan kazan" formülü ile karşılıklı kazanç sağlandığını kaydetti.

GİRİŞİMCİ VE İNSANİ DIŞ POLİTİKAYI İZLİYORUZ

Bakan Çavuşoğlu, uluslararası kuruluşlarla da ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugün BM de dahil uluslararası örgütler bugünkü dünyada var olan sorunları çözme kapasitesinde ve anlayışında değil. Elbette kendini reforma dahil tutmalı. BM başta olmak üzere. Keza Avrupa Birliği de öyle. İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa ve dünya yok. Bugün bizim etrafımızda yaşanan sorunlara bakın hangisi çare olabilmiş veya hangisi sorunu çözebilmek için irade koyabilmiş? Ama biz uluslararası örgütlerin bir olabilmesi için var olan sorunları uluslararası örgütler şemsiyesinde çözebilmek için girişimci bir dış politika izliyoruz. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz medeniyetler ittifakını bugün yeniden canlandırıyoruz ki artan ırkçılık, İslam düşmanlığı, göçmen düşmanlığı gibi akımları düzenleyebilelim çünkü bunlar dünya insanlarını tehlikeli bir yere götürüyor. Avrupa'yı İkinci Dünya Savaşı öncesi döneme götürüyor ki o zamanki savaşların sebebi de budur. Avrupa içindeki birbirine hoşgörüsüzlük, ırkçılık gibi trendleri Avrupa'daki en büyük ülkelerde bile görmeye başladık. Çatışmalar, savaşlar bunları nasıl önleyip çözebiliriz veya önleyemezseniz bunun toplum ve dünya insanları üzerindeki yansımalarını nasıl azaltabiliriz. Bunun için de birinci olarak girişimci, ikinci olarak da insani politikayı benimsememiz lazım."

GİRİŞİMCİ DIŞ POLİTİKADA SADECE BİR GÜCÜ KULLANMAK YETMEZ

İslam dünyasındaki sorunları da çözebilmek için diyalog yolunu geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, inisiyatiflerinde oluşturdukları mekanizmalarda, hemen her yerde Türkiye'nin girişimci dış politikasının yansıması olarak dünyanın güvenine katkı sağlamaya çalıştıklarını bildirdi. Çavuşoğlu, girişimci dış politikada tüm güçlerin kullanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Girişimci dış politikada sadece bir gücü kullanmak yetmez. Yani sadece sert gücü kullanmak yetmez, yumuşak gücümüzü de en iyi şekilde kullanmalıyız. Bugün Afrika'ya giderken THY ile gidiyoruz. Çok ülkeye gidiyoruz sayısını daha da artıracağız. TİKA şimdi her yerde, Türk kültürü ve dilinin çok ciddi itibar artışına vesile oldu. Girişimci dış politikayla beraber insani politikanızı yansıtmazsanız orada ne kadar kalıcı, inandırıcı ve güvenilir olabilirsiniz? Bugün Türkiye, Afrika, Latin Amerika gibi bölgelerde itibarlıysak bu dış politikanızın sentezinin iyi yapılmasıdır çünkü zaten girişimci dış politika bizim insanımızın girişimci ruhunu yansıtıyor. İnsani dış politika da bizim milletimizin vicdanını yansıtıyor. Bu ikisinin sentezini çok iyi yapmamız lazım."

SİYASİ BİR ÇÖZÜM OLMADAN SURİYE'DE İSTİKRAR OLMAZ

Türkiye'nin etrafındaki sorunları çözmek için de yoğun çaba sarfedildiğine işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Geçen sene bu zamanlar burada olmuş olsaydık Halep'te her gün insanların üzerine yağan bombaları ve kaçan insanları konuşacaktık. Bugün ise Cerablus ve Fırat Kalkanı Operasyonu bölgesine ne kadar Suriyeli döndü onları konuşuyoruz. Bugün İdlib bölgesindeki çatışmasızlığı nasıl tesis ederiz ve çatışmaları nasıl sıfıra indiririz onu konuşuyoruz çünkü geçen seneye göre çatışmalarda çok ciddi azalma oldu. Bu nasıl oldu? Halep ile beraber Türkiye'nin inisiyatifi, Rusya ile beraber iş birliğimiz ve daha sonra İran'ın da bu sürece dahil edilmesiyle sahada ateşkes büyük oranda sağlandı. Şimdi ise sıra geldi siyasi çözüme çünkü siyasi çözüm olmadan bu adımlar ne kadar kalıcı olabilir, ne kadar sürdürülebilir bunların hepsi birer soru işareti. Yani sadece DEAŞ gibi bir terör örgütüyle mücadele etmek yetmez. Terör örgütleriyle mücadele etmemiz lazım. Operasyonlarımızla biz de DEAŞ'a sınırımız kapattık. Gaziantep ve Kilis kendisini artık daha güvende hissediyor ama siyasi bir çözüm olmadan Suriye'de istikrar olmaz."

SÖZ DİNLEMEZSEN BAŞINA GELECEK BUDUR

Irak'taki referandum sürecine değinen Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Biz o kadar girişim yaptık ki. Bizim sözümüzü dinlemeyen Barzani çok ciddi sorun yaşıyor. Düşündü ki referandum yaparsa masada güçlü olacak, şimdi masada bile yok. Düşündü ki Kürt kardeşlerimizi arkasına alacak, başkanlığını ilelebet sürdürecek, şimdi oradaki Kürtleri dağıttı, paramparça etti. Düşündü ki daha fazla kazanım elde edecek, şimdi var olan kazanımlar da gitti. Bunların olacağını kendisine dostane şekilde, net olarak söyledik. Söz dinlemezsen, dostun sözünü dinlemezsen başına gelecek budur ama biz Suriye'nin güvenliğini tesis etmek istiyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak için ikili, bölgesel ve küresel düzeyde çabalarımızı sürdüreceğiz, sürdürüyoruz çünkü bu bölgenin istikrarı bizim için önemli." Dünyada en çok mülteci barındıran ülkenin Türkiye olduğunu ve bunun da ciddi bir külfeti bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bunun külfet görülmediğini, aksine onların yaşam kalitesini artıracak çalışmalar yapıldığını, bunu da vicdani sorumluluğun gereği olarak yerine getirdiklerini kaydetti.

İNSANİ YARDIMDA TÜRKİYE FARKI

Türkiye'nin insani yardımlarda çok iyi rakamlara sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Bugün Amerika'dan sonra dünyada insani yardımda ikinciyiz. 6,3 milyar dolar onlarınki, 6 milyar dolar bizimki. Biz dünyanın en zengin ülkesi değiliz, 17'nciyiz, Avrupa'da 6'ncıyız ama bu sene rakamda da birinci olacağız. Zaten milli gelire göre açık ara birinciyiz. Bize en yakın ülkeyi ikiye katlıyoruz. Bu işte bizim insani dış politikamızın bir yansımasıdır ama sadece insani yardım götürmek yetmez. Var olan sorunların çözümü için, yani insanlar neden dolayı göç etmek zorunda kalıyor bunlara bakmak lazım." diye konuştu. Dünyadaki farklı bölgelerdeki açlık, yoksulluk gibi sorunların çözümü konusunda Türkiye'nin desteklerini esirgemediğine dikkati çeken Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İnsanların yaşadığı yerdeki sorunları çözmezseniz, o sorun da size gelir insanlar da size gelir. Bu değişmez bir kural ve bu terör için de geçerli. Yani terörü neredeyse gidip yok etmezseniz, o konu size gelir. 'Benden uzakta, bana dokunmaz, benimle bir ilgisi yok' demeyeceksiniz. Bugün dünyanın terörle mücadelede en büyük yanlışı bu. İdeolojik yaklaşımların dışında en büyük yanlışı bu. İdeolojik yaklaşımlar ise bugün dünyada terörle mücadelede çifte standartı getirmiş durumda. Bugün PKK'nın Avrupa'da destek bulmasının en büyük sebebi Avrupa'daki aşırı solcular, marksist ve komünistler PKK ile aynı ideolojiye sahip olduğu için onu bir terör örgütü olarak görmek istemiyor. O zaman ne farkın var. Sen gidiyorsun insanlara anlatıyorsun, politikanı anlatıyorsun, oy topluyorsun, o ise elinde silah insan öldürüyor, zorla insan kaçırıyor." Bugün dünyada yaşanan sorunlara karşı gençlerin ideallerine ve enerjilerine çok ciddi ihtiyaçları olduğunu anlatan Çavuşoğlu, gençlere "en az bir yabancı dil öğrenin", "Hangi bölümü okuyorsanız okuyun kendinizi iyi geliştirin" ve "dış gelişmelere kafa yorun" önerisinde bulundu.

Konuşmaların ardından günün anısına HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu tarafından Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na tablo hediye edildi.

GAZİANTEP HER ALANDA GELİŞİYOR

Çavuşoğlu’nun ikinci durağı Mutfak Sanatları Merkezi oldu. Partililerle yemekte bir araya gelen Çavuşoğlu, Gaziantep'in her alanda gelişim gösteren bir şehir olduğunu söyledi. Gaziantep'e yeni üniversiteler kurulmasını temenni eden Çavuşoğlu, son olarak 2 yıl önce geldiği kentte bugün, hızlı gelişime ve memnuniyet verici gelişmelere şahitlik ettiğini anlattı.

BİZ GAZİANTEP’E EN BAŞTAN BERİ GÜVENİYORUZ

Birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığında ne kadar güzel işler yapılacağına Gaziantep'in iyi bir örnek olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Biz Gaziantep’e en baştan beri güveniyoruz ve inanıyoruz. Hiç bir seçimde bizi mahcup etmedi. Gaziantep ne kadar güçlü olursa, Türkiye o kadar güçlü olur. Türkiye ne kadar güçlü olursa, o kadar dünyada söz sahibi olur. Biz gücümüzü hiçbir millet üzerine kullanan bir ülke değiliz. Biz ne kadar güçlü olursak Arakan'daki, Somali'deki mazlumlar kendilerini o kadar daha güvende hissederler." diye konuştu.

2019’DAKİ SEÇİM ADETA ÜLKENİN KADER SEÇİMİ

Çavuşoğlu, Türkiye’ye duyulan güvenin temelinde uzatılan yardım elinin etkili olduğunu aktararak, "Biz yardım elimizi uzatamazsak nasıl kardeşlikten, dostluktan bahsedebiliriz. Bizim sorumluluğumuz 80 milyonla sınırlı değil, çok büyük. Bugün ümmetin en çok güvendiği ülkeyiz. Bu ümmetin tüm sorumluluğu bizde. Tüm sorunları çözmek için çalışıyoruz, çalışacağız." dedi.

GAZİANTEP ÇALIŞMAYI, BAŞARMAYI SEVER

Suriye'deki sorunların aşılması için özellikle son bir yıldır önemli çabalar gösterildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu ülkede siyasi istikrarın da sağlanmasını istediklerini dile getirdi. Bugüne kadar gerçekleştirilen tüm seçimlerin her zaman önem arz ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Ama 2019’daki seçim hepsinden de önemli. Adeta ülkenin kader seçimi. O yüzden şimdiden çalışmalara başlamalıyız. Belki de bu sözü söyleyeceğim son şehir Gaziantep. Çünkü Gaziantep çalışmayı, başarmayı sever." ifadelerini kullandı. Mevlüt Çavuşoğlu, dünyadaki tüm zorluklara rağmen yüzde 7 civarında büyüme beklendiğine dikkati çekerek, tüm dünyaya açılan bir ülke olarak daha iyi günlere ulaşılacağını sözlerine ekledi.

ŞAHİN ADAY OLURSA DESTEKLERİZ

Bakan Çavuşoğlu, seçimden seçime çalışmadıklarının altını çizerek şöyle devam etti: "2019 yılında önce yerel seçimlerde başarılarımızı devam ettireceğiz. Fatma Şahin de aday olursa kendisini destekleriz. Çünkü o hem başarılı hem de insan. Diğer ilçe başkanlarımız da aday olursa yine sonuna kadar destekleriz" dedi.

AMAÇ KÜRTLERE SAVAŞ AÇMAK DEĞİL

Bir dizi açılış ve ziyaret nedeniyle Gaziantep'te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti. Ziyarette Irak Bakanı İbadi’nin sözlerini anımsatan Mevlüt Çavuşoğlu; "Irak Başbakanı İbadi de her zaman söyledi. Amacımız oradaki Kürtlere savaş açmak değil. Merkezi yönetime ait olan bölgeleri ele geçirmek, Türkiye ile olan, İran ile olan sınır kapılarının kontrolünü geri almak. Hangi kapsamda yaptılar, hangi sonuçları doğuracak bunları göreceğiz. Sadece başlık olarak haber geçti. Detaylarına bakmak lazım. Sınır kapılarının teslimi yapılacak mı hiçbir çatışma olmadan. Bunları göreceğiz. Bu gelişmeler bizi de ilgilendirir. Sınırın öbür tarafında kimin olduğu bizi de yakından ilgilendirir. Hem siyaseten hem güvenlik açısından hem de ticaretimiz bakımından bizi de ilgilendiren konu. Takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ÇATIŞMAYI DURDURMAK İSTEDİK

İdlib çevresindeki 4 bölgede çatışmasızlık sürecin tesis edildiğini sözlerine ekleyen Çavuşoğlu; "İdlib ve diğer 4 bölgede ateşkesi tesis olduk. Gerginlikleri azaltıcı bölgeler, çatışmasızlık bölgeleri olarak adlandırılan idlib ve diğer bölgelerde bunu tesis ettik. Rejim ile ılımlı muhalefet çatışıyorlar. Onlar arasında çatışmaları durdurarak, siyasi süreci hızlandırmak istedik. 1 yıldır yaptığımız çalışmaların hedefi budur. Siyasi müzakere yapabilmek için sahadaki çatışmaları durdurmak gerekir." dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN YUVALANMALARINI İSTEMİYORUZ

Afrin’de PKK-YPG teröristlerinin olduğunu ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu; “Bu teröristler hem Irak rejimine, Hem Irak’taki, İdlib’deki ılımlı muhalefete, hem de Türkiye’ye tehdit oluşturuyor. Dolayısıyla Afrin’deki olay terörle mücadeleye girer. Çatışmasızlık bölgesi ile ilgili bir konu değildir. DEAŞ ile rejim arasında veya bizler arasında da çatışmasızlık bölgesi olamaz. Terör örgütleri etkisiz hale getirilmelidir. Yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü adımı, diğer yerlerde olduğu gibi itina ile atılması gerekiyor. Sınırımızın hemen ötesinde terör örgütlerinin koridorlarını ya da yuvalanmalarını istemiyoruz. Mücadelemiz bu yöndedir." sözlerini kaydetti.

CENEVRE SÜRECİ SİYASİ ÇÖZÜMÜN MERKEZİ OLMUŞTU

Basın mensuplarının sorusu üzerine BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın yeniden Cenevre görüşmelerini canlandırmak için çaba gösterdiğini dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu; "De Mistura Cenevre toplantısını tekrar gerçekleştirmek, bu süreci tekrar canlandırmak istiyor. Ama henüz bir sonraki toplantı için bir mutabakat sağlanmadı. Bir kaç çabası oldu. Esasen Cenevre süreci siyasi çözümün merkezi olmuştu. Astana sürecinin oynadığı rol başkaydı. Sonuçları ortada. Cenevre süreci fonksiyonunu yitirirse siyasi süreç için alternatifler ortaya çıkar. Biz Cenevre’ye ilgi duyan süreci destekleyen herkese bunu anlatmaya çalışıyoruz. Siyasi çözüm olmazsa, çatışmasız bölgeler dahil bugüne kadar vardığımız mutabakatları ne kadar sürdürebiliriz. Ciddi bir soru işareti. Bir an önce siyasi sürece geçmemiz lazım. Siyasi sürece geçebilmemiz için rejimin gerçek anlamda müzakereye hazır olması lazım. Daha önceki Cenevre toplantılarında muhalefet Suriye’nin geleceği için, siyasi çözüm için ne istediğini net bir şekilde paylaştı. Müzakereye hazırdı. Ama rejim müzakereye hiçbir zaman yanaşmadı. Dönüşüm ile ilgili siyasi süreçle ilgili konuları tartışmaya bile açmadı. Rejime bu anlayışın getirilmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

HER ŞEY TÜRKİYE’NİN ELİNDE DEĞİL

Astana’da süreç devam ettiğinin altını çizen Çavuşoğlu; “Bu ay sonuna doğru bir toplantı yapılması planlanıyor. Astana toplantılarının arasında, bir toplantıdan diğerine kadar uzmanlar teknik görüşmeleri devam ediyor. Bazen Türkiye, bazen Rusya’da bazen İran’da devam ediyor. Dönüşümlü oluyor. Umanlarımız bu toplantıları devamlı bir şekilde sürdürüyor. Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay ve askerlerimiz, istihbaratımız bu süreci güçlü bir şekilde yürütüyor. Zaman verirsek yanıltırız. Her şey Türkiye’nin elinde değil. Biz çok önemli bir aktörüz ama tek aktör değiliz. Bize göre 2-3 ay içerisinde bu iş biter. Geçiş yönetimi, anayasa, ülkenin seçime hazırlanması, geri dönüşümün önündeki engellerin kaldırılması lazım. Burada arazide terörle mücadele var. Başka aktörler var. Rejim var. Rejim, ne kadar hazır? Birbirleri ile ilgili bu farklı aktörlerin bulunması, bu zamanı vermemizi zorlaştırıyor.” dedi.

GEREKLİ LOBİ ÇALIŞMALARINI YAPACAĞIM

Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen "Yerelden küresele Gaziantep" konulu toplantıdaki konuşmasında, Gaziantep'te çok güzel bir uyum, birlik ve beraberlik olduğunu ifade etti. Bunun sonucunda Gaziantep ve ülke için herkesin canı gönülden çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, kentin ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını vurguladı. Çavuşoğlu ayrıca Gaziantep’in Yesemek Taş Ocağı’nın Europliza büyük ödülünü alması için lobi çalışmaları yapacağının sözünü verdi.

GAZİANTEP’TE BİRLİK VAR

Gaziantep’e ne zaman gelse huzur bulduğunu aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Burada bir uyum, birlik ve beraberlik var. Bunu şehrin tüm dinamikleri arasında görüyorum. Biz de Ankara’da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’le uyumlu çalışıyoruz. Bir şehrin 6,5 milyon dolar ihracata katkı sunması takdire değerdir. Komşu ülke Suriye ve Irak’ta yaşanan sorunlara rağmen Gaziantep’in üretken, çalışkan ve girişimci insanların gayretiyle bu rakama ulaşıldı. Artık, uluslararası ilişkilerde çok aktör var, sadece bakanlık çalışanlarıyla girişimci ve insanı bir dış politika uygulanamaz, dış politika kariyer diplomatların yürüttüğü politikadan çıktı.” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP TAKDİR EDİCİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR

Yerel yönetimlerin öneminden bahseden Mevlüt Çavuşoğlu; “Yerel yönetimlerin birçok ülkede kurduğu dostluklar, kardeş şehir ilişkileri, yerel yönetimlerin üye olduğu uluslararası platformlardaki etkinlikleri, ülkemizin yurt dışında görünürlüğünü ve itibarını artırıyor, ülkemizle ilgili olumlu izlenimler oluşturuyor. Bu anlamda Gaziantep ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, takdir edici çalışmalar yürütüyor. Her temasın ülkeye mutlaka bir getirisi var. Kardeş şehir ilişkilerini hafife almayalım. Ben 15 yıldır kardeş şehir ilişkilerinin ülkeye katkılarını gördüm.” dedi.

GAZİANTEP EUROPLİZA ÖDÜLÜNÜ ALACAK

Europliza büyük ödülünü alan 4’üncü şehrin Gaziantep olacağını söyleyen Çavuşoğlu; “Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından verilen Europliza büyük ödülünü almak için ardı ardına ödül almak kolay değil. Şu ana kadar büyük ödülü alan İstanbul, Ankara ve Bursa var. Dördüncü şehrimiz Gaziantep olacaktır. Büyük ödüle aday olabilmek için önce flamayı, bayrağı ve plakayı almak önemlidir, AB Parlamenter Meclisi Başkanlığı yapmış olan bir kardeşiniz olarak Gaziantep ödül için başvurduğu gün bizzat lobisini ben yapacağım. Yesemek dahil olmak üzere Gaziantep’imizin kültürel zenginliklerini UNESCO kalıcı kültürel mirası olarak kaydedilmesi için gerekli lobi çalışmaların tüm arkadaşlarımızla beraber yürüteceğiz. Gazi şehrimize geldim zaman geleceğimize yönelik umutlarım bir kez daha arttı, şehrin yaptığı çalışmalar ve ülkemize kazanımlarını gördükçe gurur duydum. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere çalışma arkadaşların, meclis üyelerine, ilçe belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Şehrin altyapı güçleniyor, şehir güzelleşiyor, yatırımlar artıyor.” sözlerine yer verdi. Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı Gaziantep’in büyük bir sınavdan geçtiğini sözlerine ekleyen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, bölgedeki gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İPEK YOLU’NUN ODAK ŞEHRİYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Gaziantepli olarak gördüklerini söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise; “Şehrimizin yerelden evrensele gelenekten geleceğe yönelik çalışmaların her noktasında yanımızda oldunuz. Gaziantep herhangi bir şehir değil. Dünyanın en eski 20 medeniyetinden biri, Hitit, Roma, Osmanlı, Selçuklu’yu bağrında yaşattık. Dünya barışı ve dünyanın kalkınması için en önemli hat olan tarihi İpek Yolu’nun odak şehriyiz. Kalkınma ve demokrasi yerelden başlar anlayışıyla çalışmalara başladık. Şehirlerarası rekabetin olduğunu, şehirlerin kendi arasında rekabete ettiğini gördük. Bu şehrin en güçlü tarafı, 150 bin çalışanıyla 5 Organize Sanayi Bölgesiyle ticaret ve sanayi odamızdır. Bir diğer gücümüz, kültür ve turizmidir. Gaziantep’in insanlar neden gazi şehre gelmesi gerektiğini şehre geldiğinde nereye gidip nerede ne yemesi gerektiği üzerindeki gücümüzü, uluslararası alana taşınmasını gerektiğini gördük. Küreselleşme sanayileşme ve şehir yarışları bize bunu emrediyor. Yemeklerimizi kendimiz yapıp kendimiz yediğimiz zaman hiçbir şey ifade etmiyor.” dedi.

HER KITADAN KARDEŞ ŞEHİRLERİMİZ VAR

Her kıtada kardeş şehirleri olduğunu sözlerine ekleyen Şahin; “Geçmiş dönemki başkanımız Asım Güzelbey’in başlattığı kardeş şehir projesi kapsamındaki çalışmaları hızlandırdık. Kardeş şehir sayısını arttırdık. Her kıtadan kardeş şehirlerimiz var. 22 kardeş şehrimiz var ve bu kardeş şehirlerle kağıt üzerinde değil, öğrenci değişiminden tutun da kültürel aktivitelere kadar ortak festivaller düzenleyerek çok güçlü işbirliği kuruyoruz.” sözlerine yer verdi.

BÜYÜK ÖDÜLÜ ALACAĞIZ

“Dünya Belediyeler Birliği Batı Asya ve Ortadoğu Başkanlığı bize geçti.” diyen Fatma Şahin şu şekilde konuştu; “Antalya kadar olmasa bile bölgemizde turizm bakımından iddialıyız. Europliza ödülünü alarak AB’ye girmiş bir şehiriz. Üç yıl önce plaketimizi aldık, geçen yıl bayrağımızı aldık, bu yıl diplomamızı aldık, gelecek yıl büyük ödülünü alacağız. Sizin desteğinizle AB Europliza büyük ödülünü alacağız.”

YESEMEK’İ KÜLTÜREL MİRASIMIZA KATACAĞIZ

Çeşitliliği ve lezzetiyle Gaziantep’in mutfağının dünya başkenti durumda olduğunu dile getiren Şahin; “Gaziantep, gastronomi dalında, UNESCO’nun ‘Yaratıcı Şehirler Ağına’ girdi. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi ve Zeugma’yı bu iki kültür mirasını sizin desteğinizle kalıcı listeye almak istiyoruz. Kültür Bakanlığı öneriyor ama bu noktada Dışişleri Bakanlığı çok önemli, UNESCO da nasıl yolumuzu açtıysanız, Hem açık hava müzesi hem de dünyanın ilk atölyesi olan Yesemek’i, bu kültürü hak ettiği yere getirmek istiyoruz. Alan çalışması tamamlandı, 7 Kasım’da Yesemek’te uluslararası bir sempozyum yapıyoruz. Raporlarımızı tamamlar tamamlamaz da hemen lobi çalışmasını başlatacağız. Lobi çalışmasında en büyük gücümüz sizsiniz. Büyükelçiler noktasında bize destek verirseniz Roma ve Hitit medeniyetinin en büyük eserini kültürel mirasımıza katacağız. Nasıl Diyarbakır surları UNESCO kalıcı listesine alındıysa Gaziantep’in Çingene Kızı’nın bakışları nasıl simge olduysa Yesemek’i uluslararası kültürel mirasına katmak istiyoruz.” ifadelerini kaydetti.

2023 HEDEFİNE EN YAKIN ŞEHİR GAZİANTEP

Gaziantep’in 2023 hedefine ulaşacağını sözlerine ekleyen Şahin; “Kalkınma hamlesi bakımından 2023 hedefine en yakın şehir Gaziantep olacak. Hedefini birlik ve beraberlikle ulaşacağız, bu şehirde uyum var huzur var, kardeşlik var. İhracatta Ankara’yı geçerek 5’inci sıraya yükseldik. Uluslararası alanda bir Gaziantep modeli oluşturmuş, bir şehiriz. Dünya Bankası’nın raporunda Dünyada rekabet etme gücü bakımından 7’inci şehir olarak geçtik, yerelden evrensele bir Gaziantep modelini dünya barışına dünya kalkınmasına örnek göstermek istiyoruz.” diye konuştu. Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu ve başkan Şahin birbirlerine hediye verdi. Toplu fotoğraf çekimi sonrasında Meclis fuar alanındaki Europrıze Ödülleri gezildi.

BİLGE ÜLKE GÜZEL - ÇETİN KARABIYIK

#

28 Eki 2017 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 239.879 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi