İhracat hız kesmiyor

Türkiye’nin üretim ve ihracat kenti Gaziantep, Ağustos ayı ihracatını yüzde 9,4 artırarak 605 milyon 430 bin dolara çıkardı. Güneydoğu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bu zorlu salgın sürecinden başarı ile çıkacaklarını söyledi.

İhracat hız kesmiyor

Türkiye’nin üretim ve ihracat kenti Gaziantep, Ağustos ayı ihracatını yüzde 9,4 artırarak 605 milyon 430 bin dolara çıkardı. Güneydoğu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bu zorlu salgın sürecinden başarı ile çıkacaklarını söyledi.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, GSO Başkanı Adanan Ünverdi, GTB Başkanı Mehmet Akıncı, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Salahattin Kaplan, pandemiye rağmen çalışan, üreten ve ihracat yapan firmaların başarısından duydukları gururu dile getirdiler

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Bölge ihracatçılarının pandemi sürecini doğru yönettiğini, Gaziantep'in Ağustos ayında da ihracatını artırarak yüzde 9,4'lük artışla 605 milyon 228 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve en fazla ihracat yapan iller arasında beşinci sıradaki yerini koruduğunu ifade etti.

YÜZDE 9,4 ARTIŞ

2020'nin sekiz aylık döneminde bölgeden 5 milyar 540 milyon 910 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Ağustos 2020'de Gaziantep'ten geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4'lük artışla 605 milyon 228 bin dolarlık ihracata imza atıldığını belirtti. Kileci yaptığı değerlendirmede, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yüzde 8'lik artışla 723 milyon 221 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Diğer taraftan 2020'nin ilk 8 aylık döneminde Gaziantep'ten yüzde 1,1'lik bir azalışla 4 milyar 778 milyon 905 bin dolar, bölgeden ise yüzde 3,3'lük azalışla 5 milyar 540 milyon 910 bin dolarlık ihracat kayda alındığı ifade etti.

BU SÜREÇTEN BAŞARI İLE ÇIKABLİLRİZ

Haziran 2020 itibarıyla ihracatta başlayan toparlanma sürecinin Temmuz ve Ağustos aylarında da devam ettiğini ifade eden Başkan Kileci, “Nisan ve Mayıs ayları ihracatımız açısından zor aylardı. Fakat ihracatçılarımızın azmi, devletimizin verdiği destekler ve alınan önlemler, Haziran 2020 itibari ile hızlı bir toparlanma sürecini başlattı. Gaziantep ve bölge olarak, Ağustos ayındaki iyileşmeyi Eylül ayında da devam ettirebilirsek, bu süreçten başarıyla çıktığımızı söyleyebileceğiz. Elektronik ticaretin ve ihracatta dijitalleşmenin önemine her fırsatta vurgu yaptığımız şu günlerde, Ticaret Bakanlığımız tarafından ihracatçılarımızın hizmetine açılan ‘Kolay İhracat Platformu (www.kolayihracat.gov.tr)' bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Geçtiğimiz günlerde lansmanına katıldığımız bu platform yapay zeka teknolojisi kullanılan ‘Akıllı İhracat Robotu' ile hedef pazar önerileri, Bakanlığın güncel verileri, pazara giriş haritası, ithalatçı listeleri, hedef pazar durumu, ikili anlaşmalar ve global trendler gibi birçok bilgi kaynağını dijital bir çatı altında birleştiriyor. İhracatımızın özellikle bu dönemdeki gelişimine hız kazandıracak ve ihracatçılarımızın yol haritalarını çizmelerine çok büyük yardımları olacak bu platformun üye firmalarımıza ve tüm ilgililere duyurulması, anlatılması ve kullanımının yaygınlaştırılması için önümüzdeki günlerde, Ticaret Bakanlığımız ile koordineli olarak, çok detaylı eğitimler düzenleyeceğiz. Bu çok değerli hizmetlerinden dolayı başta Bakan Ruhsar Pekcan olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ihracat ailemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İHRACATÇILARA ONLİNE EĞİTİMİ

Ağustos ayında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen online eğitim çalışmalarına da değinen Kileci, “İhracatçılarımızın faydasına olacak her türlü online eğitimi Ağustos ayında da vermeyi sürdürdük. Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz 5 online eğitim seminerine toplamda bin 312 katılım oldu. Diğer yandan, tüm bölge insanımızın yararlanabileceği 100 saatlik, sertifikalı ve ücretsiz Online Dış Ticaret Uzmanlığı eğitimlerimiz ile Online E-Ticaret Uzmanlığı eğitimlerimiz ise aralıksız devam ediyor. Bugüne kadar bu iki eğitimden 336 mezun verdik. Bu önemli bir rakam ve ihracatımızın geleceği için önemli bir nitelikli iş gücü anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK İHRACAT ORTADOĞU’YA

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 40,8 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin yüzde 19,4 payla ikinci ve Amerika ülkelerinin de yüzde 15,1 payla üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi. 188 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkati çeken Kileci, “Bu ülkelerden Irak, ABD, İngiltere, Suriye, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya, İsrail, Libya, ve Cibuti Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca makine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, plastikler ve mamulleri, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, dış giyim ile demir-çelik mamulleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur” diye konuştu.

Gaziantep, açıklanan ağustos ayı ihracat verilerine göre 605 milyon 430 bin dolar ihracat gerçekleştirerek bir önceki yıla göre %9,4 artış gerçekleştirdi. Pandemi sürecinin de etkisiyle azalan dönemlik ihracat rakamlarında makas neredeyse kapandı.

MAKAS KAPANIYOR, GAZİANTEP’İN YÜKSELİŞİ DEVAM EDİYOR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir önceki ayda en fazla ihracat gerçekleştiren 5. il olan, ağustos ayında da bu yerini koruyan Gaziantep’in yükselişinin devam ettiğini belirtti. Dönemsel olarak bakıldığında ilk 7 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre %2,2’lik ihracat düşüşünün 8 aylık dönemde %1’e gerilediğini belirten Başkan Yıldırım, yıl sonuna kadar bu makasın tamamen kapanıp yeni bir ihracat rekoru kırılacağına gönülden inandıklarını ifade etti.

GAZİANTEP’İN YÜKSELİŞİ TÜM TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİ OLSUN

Türkiye’nin 12 milyar 463 milyon dolarlık ağustos ayı ihracatıyla bir önceki yılın aynı ayına göre %5,74 oranında bir gerileme gösterdiğini söyleyen Yıldırım, “Şehrimizin %9,4’lük yükselişine sevinirken, maalesef ülkemiz ihracatının gerilemesine de üzülüyoruz. Hayalimiz 81 kardeş ilimizin de Gaziantep’in ihracat verilerine ulaşması… Hep birlikte, her geçen ay daha yüksek ihracat daha düşük ithalat verilerine ulaşmamız.” dedi. Gaziantep’in ihracat pazarlarının gelişmesi, yeni pazarlar keşfedilmesi için pek çok hamle yaptıklarını söyleyen Tuncay Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Balkan ülkelerine yönelik bir webinar serisi başlatmış, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Romanya ticaret müşavirlerimizle bu pazarları ele almıştık. GTO olarak ihracatçılarımıza yeni kapı açma, yeni fırsatlar yaratma, yeni pazarlar keşfetme çalışmalarımıza devam ediyoruz’’

GÜZEL GÜNLERE BİRLİKTE KAVUŞACAĞIZ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adanan Ünverdi, Gaziantep'in ağustos ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 arttığını ve ağustos ayı itibari ile Gaziantep'in iller bazında 5. sırada yer aldığını kaydetti. Adnan Ünverdi, tüm güçlüklere rağmen Gaziantep'in ihracattaki çıkışını sürdürdüğünü belirterek, “Bu zorlu süreçte ülkemiz için üreten, ihracat yapan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yolu birlikte yürüyecek ve inşallah daha güzel günlere birlikte kavuşacağız” dedi.

PANDEMİYE RAĞMEN ARTIŞ SÜRDÜ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı rakamlarını değerlendiren Adnan Ünverdi, Gaziantep'in ağustos ayında 605 milyon 430 bin dolar ihracat yaptığını vurgulayarak, geçtiğimiz yılın ağustos ayında bu rakamın 553 milyon 476 bin dolar olduğunu anımsattı.İllere göre ağustos ayı ihracat rakamları hakkında bilgiler veren Ünverdi, “Ağustos ayında en fazla ihracat yapan 10 il arasında Kayseri ihracatını yüzde 12,4, Gaziantep yüzde 9,4, Denizli, yüzde 3,7, Manisa yüzde 2,1, Ankara yüzde 1,5 artırırken maalesef diğer illerimizde düşüşler olmuştur. Gaziantep bu yönüyle pandemiye rağmen haziran ayında başlayan yükselişini sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMAYA ÜRETMEYE DEVAM

Ocak-Ağustos döneminde ise Gaziantep'ten yapılan ihracatın yüzde 1 azaldığını dile getiren Ünverdi, “İlk 8 ayda şehrimizden 4 milyar 779 milyon 106 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. 2019 yılının aynı döneminde ise 4 milyar 829 milyon 713 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Şehrimiz dönemlik ihracatta 6. sırada yer aldı. Altını çizmek isterim ki pandeminin etkisiyle uluslararası ticarette yaşanan krizlere rağmen geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat yapan 10 il arasında en az ihracat kaybı yaşayan il şehrimiz oldu. Gaziantep koşullar ne olursa olsun üretmeye devam ediyor. Bundan sonra da aynı inanç ve kararlılıkla tüm tedbirlerimizi alarak çalışmaya, üretmeye, ihracata, istihdama ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

RAKAMLAR MORAL VERİYOR

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Gaziantep'in Ağustos ayında da ihracatını artırarak yüzde 9,4'lük artışla 605 milyon 228 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Gaziantep olarak çalışmaya ,üretmeye ve ihracata yapmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaçları olduğunu belirten Kaplan ‘’ Bu ihracat başarısında katkıları bulunan bütün firmaları ve çalışanlarını kutluyorum. Bu rakamlar bize moral veriyor ve çalışma şevkimizi artırıyor. İhracat ülkelerin ekonomisinin temel taşıdır. Üretim ve ihracatı ne kadar çok yaparsak, ülke kalkınması o kadar kolay olur. Üretim ve ihracatın önündeki engellerin kaldırılması veya kolaylaştırılması ihracat yapan firmaların çalışma şevkini artıracaktır. Bu anlamda çalışan üreten ihracat yapan bütün firmalarımızı yürekten kutluyorum’’ dedi.

EN FAZLA İHRACAT YAPAN 5.ŞEHİR

Gaziantep Ticaret Borsası başkanı Mehmet Akıncı, Türkiye’de en fazla ihracat yapan 5. Şehir konumundaki Gaziantep’in gurur verici ihracat başarılarına imza attığını söyledi. Akıncı ‘‘’Gaziantep'in Ağustos ayında da ihracatını artırarak yüzde 9,4'lük artışla 605 milyon 228 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve en fazla ihracat yapan iller arasında beşinci sıradaki yerini korumuştur. Gaziantepli firmalarımızı ve sanayicilerimizi bu başarılarından dolayı kutluyorum. İhracat rakamlarının artması için ihracatın önünün açılması ve desteklenmesi gereklidir. O zaman bu rakamlar şüphesiz ikiye üçe katlanacaktır’’ diye konuştu.

#

02 Eyl 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 145.451 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Güneş Gazetesi, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (342) 230 36 36
Reklam bilgi