Kurbanınız küçükbaş olsun!

Kurban Bayramı yaklaşırken Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Haydar Demirezer, geçtiğimiz kurbanlık dönemiyle bu yılı karşılaştırdı. Demirezer çok ciddi bir farkın olmayacağını dile getirirken vatandaşlardan küçükbaş ve yerli hayvanları tercih etmelerini istedi.

YETİŞTİRİCİLERİMİZ GEÇEN SENE DE UMDUĞUNU BULAMADI

Kurban Bayramı yaklaşırken Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Haydar Demirezer, geçtiğimiz kurbanlık dönemiyle bu yılı karşılaştırdı. Demirezer çok ciddi bir farkın olmayacağını dile getirirken vatandaşlardan küçükbaş ve yerli hayvanları tercih etmelerini istedi. Demirezer; “Aslında geçen sene ile bu sene arasında çok ciddi fark olacağını düşünmüyorum. Yetiştiricilerimiz geçen sene de umduğunu bulamadı. Bu sene hayvan varlığının az olmasından dolayı yetiştiricilerin ellerindeki malı satabileceklerini düşünüyorum. Fiyat konusunda çok net konuşmak istemiyorum; ama hayvanın kilosu 18, 20 lira arasında olabilir.”

ÜRETİCİMİZ MEMNUN OLACAK

Damızlık sayısının her geçen gün azaldığını ifade eden Demirezer; “Maalesef bizim damızlık sayımız her geçen gün azaldığı için yani geçen yıla oranla bu sene piyasada daha az kurbanlık küçükbaş hayvan olduğunu düşünüyorum. Bizi Van Bölgesi’nden gelen hayvanlar, bölgeye gelecek hayvan sayıları etkileyecektir; ama Gaziantep’te üreticimizi memnun edecek bir rakamda satış olacağını düşünüyorum. Tabi sadece üreticinin mutlu olması değil. Temennimiz kurban kesenlerin de bütçelerine uygun olması. Burada yapılması gereken şey her yıl kurban döneminde bunu söylüyoruz. Kurbanınız küçükbaş olsun, yerli olsun ki küçükbaş yetiştiricisi damızlıklarından vazgeçmesin ve bu sayı artsın.”

BÜYÜKBAŞ KURBANLIKLAR GENELDE DIŞA BAĞIMLI

“Biliyorsunuz Türkiye’de büyükbaş kurbanlıklar genelde dışa bağımlı. Dışardan gelen damızlık ineklerin yavruları bile olsa. Aslında geçmişimize baktığımızda Türkiye’de belirli birkaç bölge dışında kurban denilince akla küçükbaş gelirdi. Bunun tekrar olması, küçükbaş hayvancılığın gelişmesi açısın çok önemli. Et fiyatlarının düşmesini istiyorsanız, hayvancılığın bugünkü durumundan daha iyiye ulaşmasında bir adım olarak küçükbaş hayvanı kurbanlık olarak tercih etmelerini istiyorum. Ülke menfaati için. Sonuçta biz dini vecibelerimizi yerine getirerek kurban keseceğiz. Bizim görevimiz; fakat bu görevi büyükbaşla değil küçükbaşla yaptıkları takdirde, Türkiye hayvancılığına da bir hizmet etmiş olacaklar.”

KABA YEM FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ

“Kaba yem fiyatları çok yükseldi. Şuan baktığımızda bile gelecek yılın daha sıkıntılı olacağı, fiyatların da daha yüksek olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Neden? Dediğim gibi damızlık sayımız her geçen gün azalıyor. O zaman küçükbaş kurbanlıkların satışı artıkça sektör içindeki insanların damızlık sayılarını arttırmaları ve hayvan sayılarını arttırmaya vesile olacak. Tekrar söylüyorum kurbanınız küçükbaş olsun, yerli olsun, ülke menfaatlerine hizmet etmiş olalım.”

ÜÇ AYDA YEME YÜZDE 20 ZAM GELDİ

Küçükbaş hayvan fiyatları 800 liradan büyükbaş hayvanlar ise 7 bin liradan başladığına dair iddialar var. Geçen yıl ile kıyaslandığında ise yüzde 10 bir zam görünüyor. Bu zam hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Haydar Demirezer; “Bu zam aslına yeterli bir zam değil. Üç ayda yeme zaten yüzde 20 zam geldi. Küçükbaş hayvancılıkta belki meraya dayalı daha çok beslendiği için çok etkilenmiyor ama insanlar geçen sene ki Aralık veya Kasım doğumlarıyla hayvanlarını veya daha öncesinde kurbanlığa hazırlayan insanlar kurbandan bir iki ay öncesine kadar meradan otlatarak belli bir cüsseye ulaştırıp ondan sonra içeriye alıp et tutması için fabrika yemeleri veya arpa yedirerek kurbana hazırlık yapma dönemi var. Bu iki aylık dönem sonuçta merada olmadığı için yetiştirici için bir külfet doğuruyor. Yem fiyatları 3 ay öncesinde 52 liraya bir torba yem alırken bugün bu yem 70 lira. Yani bu oranı düşünürsek yüzde 10’k bir artış çok değil aslında.”

DİŞİ DAMIZLIK KESİLMEMELİ

“Eğer sektörden olan insanlar bu işten kar elde edemiyorsa sizin dişi damızlık kesmeniz yasak demeniz maalesef onları durdurmuyor. Zaten insanlar para kazanmış olsa düşünsenize doğacak yavrusunu bir sonraki kurbanlıkta satacak. O anaç anneyi neden kessin? Para kazanamadığı için kesiyor. İhtiyacı olduğu için kesiyor. Borcu olduğu için kesiyor. Gerçekten dişi damızlık kesilmemeli. Kesmek bu ülkenin hayvancılığına ihanettir. Ama siz insanlara bunu yaptıramazsınız. Çünkü kurbanlıkların hepsi çok da kontrollü kesilmiyor. Devlet tamam 10 yıl önceye göre bu konuda mezbahalar var, kesim yerleri var, kontroller yapılıyor. Veteriner hekimler ciddi bir emek sarf ediyor; ama yine de bunun çözümü insanların bu işten para kazanmasını sağlamak ki damızlık dişi hayvanını kestirmesin. Ben yine dişi hayvanın kesilme ihtimalini görüyorum. Kesilecektir bu da bizi üzüyor tabi.”

ANAÇ HAYVAN SAYISI ARTMIYOR

Gaziantep’teki hayvan sayıları hakkında da bilgi aktaran Başkan Demirezer; “Bizim birlikten destek alan yaklaşık 600 bin adet anaç, desteklemeye hak kazanan hayvan var. Kayıtlı olmayan hayvan da vardır. Yani bunun hemen hemen yarıdan biraz fazlası koyun, 250 bini keçi varlığı var anaç hayvan olarak. Tabi bu 1 milyon olması gerekti. Yani son yıllara baktığımızda bu sayı artmıyor. Her yıl doğuran yavrumuzun birinin dişi, birinin erkek olduğunu düşündüğünüzde 5 yıl önce de 600 bin hayvan varken bugün de rakam aynı. Bu dişi hayvanlara ne oluyor? Dediğim gibi kesiliyor. Sektörün insanları çok mutlu etmemesinden kaynaklanıyor. Bunun çözümü ise meraların korunması, mera sorunlarını çözülmesi, kaba yem fiyatlarının düşürülmesi, çobanların istihdam ile ilgili sigortayla ilgili bakanlığın verdiği desteklerin biraz daha artırılmasıyla küçükbaş hayvancılığın canlandırılması sağlanmak zorunda.”

KÜÇÜKBAŞ YANLIŞ POLİTİKASI YANLIŞ

“Türkiye’de eğer biz bugün pahalı et yiyorsak son 15 yıl içindeki yanlış küçükbaş hayvan politikalarıyla bu hale geldik. Büyük baş hayvan tamam; ama bizim coğrafyamız büyük baş hayvan coğrafyası değil. Büyük baş bir hayvan 40 kilo yem tüketirken siz merada veyahut kapalı yapıyorsanız entansif bile yapıyorsanız 3 kilo ile bu hayvanı besleme şansınız var. Tükettiği suyu falan düşürseniz çevreye verdiği hava kirliliğini düşünürseniz biz aslında büyük başı değil 15 yıl önceki ülkedeki hayvancılığı artırmak için büyükbaşa harcadığımız eforu küçükbaşa harcamış olsaydık bugün bu sorunu yaşamazdık umarım yeni sistem yeni bakanlık bu sorunu çözer bizlerde üreticimizi desteklemeye devam ederiz.”

VATANDAŞ NE DEDİ?

SON GÜNÜ BEKLEYECEĞİM

Mehmet Hacıoğlu: “Kurbanlıklar ilk çıktığında genellikle fiyatı yüksek oluyor. O yüzden kurbanlığı almak için son günü bekleyeceğim. Kurbanlık üreticileri de eminim zorlanıyordur ancak vatandaş olarak bizim de bütçemiz çok kısıtlı.”

SATICILAR UÇMUŞ

Vakkas Karataş: “Alıcı olarak fiyatları çok pahalı buluyoruz. Satıcılar fiyatı uçurmuş. Bu fiyatlara nasıl kurbanlık alalım. Fiyatların düşmesini bekliyoruz. Mecbur alacağız. Her yıl fiyat artıyor ama bizim gelirimiz artmıyor. Bize de yazık.”

ASGARİ ÜCRETLİ KURBANLIĞI NASIL ALACAK?

Asım Öztürk: “Şu anda asgari ücret 1600 TL. Kurbanlık en düşüğü 800 – 850 lira arasında. Bir aile kurban kestiğinde o ay bu parayla başka ne yapabilir ki? Hep konuşuyoruz ama kimse bir çözüm üretmiyor.”

ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

Mustafa Ateş: “Henüz pazara gidip kurbanlık bakmadım ancak piyasada konuşulan fiyat kilosu 20 lira olacak diye söyleniyor. Geçen yıl da 18 lira civarındaydı bu yıl elbette yükselecek ancak bizim gibi alım gücü düşük insanların kurbanlık kesimi her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Allah sonumuzu hayır etsin.”

ÇETİN KARABIYIK

#

31 Tem 2018 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 180.978 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.