Gereğini yapamıyorsanız biz gerekeni yapmasını biliriz

Gaziantep’te son günlerde yaşanan elektrik kesintileri ve enerji sıkıntıları dolayısıyla Gaziantep Valiliğinde basın toplantısı düzenlendi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın da katıldığı toplantıda, kentte sık sık kesilen elektrik kesintileri ve enerji yatırımları ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in elektrik dağıtım şirketi yetkililerine yönelik yaptığı konuşması toplantıya damga vurdu. Elektrik kesintilerine tepki göstererek elektrik dağıtım şirketi Enerjisa yetkililerini uyaran Şahin, "Vatandaş, elektriğin neden kesildiğini bize soruyor, bizi suçluyor. Herkes gereğini yapmak zorunda, eğer gereğini yapamıyorsanız biz gerekeni yapmasını biliriz” diye konuştu.

Gaziantep’te son günlerde yaşanan elektrik kesintileri ve enerji sıkıntıları dolayısıyla Gaziantep Valiliğinde basın toplantısı düzenlendi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın da katıldığı toplantıda, kentte sık sık kesilen elektrik kesintileri ve enerji yatırımları ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in elektrik dağıtım şirketi yetkililerine yönelik yaptığı konuşması toplantıya damga vurdu. Elektrik kesintilerine tepki göstererek elektrik dağıtım şirketi Enerjisa yetkililerini uyaran Şahin, "Vatandaş, elektriğin neden kesildiğini bize soruyor, bizi suçluyor. Herkes gereğini yapmak zorunda, eğer gereğini yapamıyorsanız biz gerekeni yapmasını biliriz” diye konuştu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in katılımları ile Gaziantep’teki Enerji Yatırımlarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Tancan, EnerjiSA yetkililerine vatandaşların bilgilendirilmesi noktasında talimat verdi. Gaziantep’teki Enerji Yatırımlarına ilişkin Valilik Binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın yanı sıra, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Ahmet Uzer, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Müslüm Yüksel Sermet Atay, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, Enerji SA Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Süleyman Samsa ve basın mensupları katıldı. Kent genelinde süregelen enerji yatırımlarını anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ENERJİ KESİNTİLERİ KAYIT ALTINDA

Bakan Yardımcısı Tancan, “Enerji Dağıtım şirketlerine ülke genelinde yapılacak kesintiler için sayı ve süre belirtiyoruz. Tüm bu verileri takip eden alt yapı kuruldu. Şu anda biz, hangi abonenin ne kadar süre ve sayıda kesintiye maruz kaldığını takip ediyoruz. En son yaşanan kesinti de dahil bunlar kayıt altında. Yıl sonunda elektrik dağıtım şirketleri tüm bu kesinti ve süreleri ilan etmek zorunda. Belirtilen süre ve kesinti sayısının aşılması halinde tüm şirketler, abonelere ve devlete tazminat ödemek zorunda. Son iki yılda elektrik dağıtım şirketi Gaziantep’te 26 milyon TL tazminat ödedi.”

GAZİANTEP’TE ŞEBEKELERİN YÜZDE 30’U YERİN ALTINDA

Kent genelinde elektrik şebekelerinin yer altına alınması ile ilgili çalışmalara ilişkin konuşan Bakan Yardımcısı Tancan, “Yeni yerleşim yerlerinin büyük bir çoğunluğunda elektrik şebekeleri yer altına yapılıyor. İbrahimli 2 Bölgesi’nde havai şebeke yapılmıyor, Beykent Bölgesinin tamamında şebekeler yer altında. Tüm dağıtım şirketlerine de bunu tavsiye ediyoruz. Gaziantep’te de yeni yerleşim yerinde şebekeler yer altında. Bir yandan da havai şebekelerin yer altına alınması gerekiyor. Türkiye genelinde mevcut şebekenin yüzde 20’si yer altında. Gaziantep’te ise bu oran yüzde 30. Yeraltına dönüşüm hızlı bir şekilde devam ediyor, bu yüzde 30’un çok yükseklere çıkması gerekiyor. Bunun da değerlendirilmesi yapıldı. Oturmuş olan yerleşim yerlerinde şebekelerin yeraltına alınması ile ilgili konuyu görüştük, planlaması yapıldı. Bölgelerde yapılan bakım ve yeraltına alma çalışmaları sırasında geniş çevrelerin etkilenmemesi için mobil jeneratörlerde dahil olmak üzere çalışma yapılacak.”

UKOME’nin tüm yatırımcı alt yapı kuruluşlarıyla birlikte planlama yaptığını kaydeden Bakan Yardımcısı Tancan, “Yeni yerleşim yerlerinin Master Projesine göre planlama yaparlar” dedi.

TELEFON NUMARANIN ALMAK GİBİ BİR MİSYONUMUZ YOK.

Bakan Yardımcısı Tancan, Gaziantep’te vatandaşların kesintiler konusu bilgilendirilip bilgilendirilmediğini sordu. Enerji SA Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Süleyman Samsa, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Samsa, “Tüm abonelerin telefon numaralarını kaydetmek mümkün olmuyor. Abonelerin telefon numaranın almak gibi bir misyonumuz yok. Eldeki telefon numaralarına bilgi gönderdiğimiz zaman başka türlü şikayetler geliyor. Abonelerin yüzde 45’inin telefon numaralarının doğru olarak kayıtlı.”

İKİ YILDAN BU YANA GÜNCELLEME ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYORUZ

Bakan Yardımcısı Tancan, “En azından 45’inin telefon bilgilerine haizsiniz, bunlara gerekli bilgiyi verebiliyor musunuz?” diye sordu. Soru üzerine konuşmasını sürdüren Samsa, “Yüzde 45’inin telefon numarasının doğru olduğunu gördük. SMS gönderdiğimiz zaman yüzde 60’lık bölümden numara doğru olmadığı için aksi bir şikayet geliyor. İki yıldan bu yana güncelleme çalışmasını sürdürüyoruz. Kısa süre içerisinde güncellemeleri tamamlayarak bu uygulamaya başlayacağız. Rekabet Kurulu’nun sıkı bir politikası var. İki ayrı şirketimiz var. Biz dağıtım şirketlerine insanlar bir kez geliyorlar. Verileri toplayacağız” diye konuştu.

SMS İLE MÜŞTERİLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKLİ

Bakan Yardımcısı Tancan, “Kesintilere ilişkin yapılacak bilgilendirmelerin vatandaşları rahatsız edeceğini düşünmüyorum. SMS ile vatandaşların bilgilendirilmesi ile ilgili uygulamayı Gaziantep’te de başlatın. Aboneler kesintilerden şikayet etmekte haklılar daha kötüsü iletişimdeki başarısızlıktır. İnsanlara doğru bilgileri doğru iletişim ile sunabilirseniz şirkete olan güven sağlanmış olur. İletişimin kuvvetlendirilmesi adına iletişim bilgileri güncellenmeli. Gaziantep’te de vatandaşların bilgilendirilmesi ile ilgili çalışma yapılmalı. O zaman kesinti bilgisi ile ilgili SMS ile müşterileri bilgilendirerek, kesinti bilgisi gönderilen müşteri sayısını artıracaksınız. Bilgi sahibi olmak istemeyenlere saygımız var ancak bundan haberdar olmak isteyen müşterilere kesinti bilgisini gönderiniz. Vatandaşların bu bilgiden rahatsız olacağını düşünmüyorum.”

DÜNYANIN HER YERİNDE BU SORUN YAŞANIYOR

Valilik ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Bakan Yardımcısı Tancan, “Elektrik kesintileri noktasında Gaziantep Valiliğine ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bilgilendiriliyor. Vatandaşlar bu bilgilere Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesi’nin bilgilendirmesine gerek kalmadan sağlıklı bir şekilde ulaşabilmelidir. Arıza olabilir, dünyanın her yerinde bu sorun yaşanıyor. Önemli olan iletişimi doğru kurabilmek, insanları doğru bilgilendirebilmektir. İnsanlar bilginin doğruluğuna göre hareket ediyorlar. Mutlaka ama mutlaka insanlara geri dönüş sağlanmalıdır. Bu konuda eleman istihdamı yapılarak, geri sağlama yapılmasında fayda var. Daha çok abone bilgilendirilsin. Bir vatandaşımıza dahi kaliteli hizmet verilmezse onun takibini yaparız” diye konuştu. Tancan’ın konuşmasının ardından konuşan Şahin, Ulaşım Koordinasyon Merkezinde (UKOME) elektrik ve doğalgaz için ne gerekiyorsa dijital ortamda planlanıp oluşturulması gerektiğini ve her şey bittikten sonra asfaltın döküleceğini hatırlatttı.

“ASFALT YAPILDIKTAN SONRA DOĞALGAZIN ÇEKİLDİĞİ, ELEKTRİK DİREKLERİNİN YER ALTINA ALINDIĞI GAZİANTEP’TEN UTANIYORUM”

Enerji dağıtım şirketleri ile iletişim sıkıntıları yaşandığını ifade eden Şahin, “Sürdürülebilir ve doğru bir iletişim anlayışı olmadığı için konut ve imarla ilgili önce UKOME’nin oraya nasıl bir altyapı getirecekse elektrik ve doğalgaz için ne gerekiyorsa dijital ortamda oluşması ve her şey bittikten sonra asfaltın yapılması lazım. Halen asfalt yapıldıktan sonra doğalgazın çekildiği, elektrik direklerinin yer altına alındığı Gaziantep’ten ben utanıyorum. Dolayısıyla bunun sürdürülemez ve devam edemez olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“2.5 MİLYONUN ULAŞILABİLECEĞİ BİR ALTYAPI İÇİN DESTEK VERİLDİ”

Yaşanan sıkıntıların paylaşıldığı sürece çözüm için yardımcı olacaklarını aktaran Şahin, “2014 yılında belediye başkanı olduğumda muhtarları topladığımızda elektrikle ilgili korkunç derecede şikâyet aldık. Şehir karanlık, arızalar yapılmıyordu. EPDK’ya gidip masayı vekillerimizle devirdik. Şehrin sorunlarının çözümü için masayı devirmek gerekiyordu. O gün için EPDK Başkanı ve bakanımızın desteğiyle şehir için çok büyük bir bütçe aldık. Türkiye ortalamasının 20 katını aldık. Ulaşılabilirlik sorunu devam ediyordu. İdari olarak bir zafiyet var. 2.5 milyonun ulaşılabileceği bir altyapı için destek verildi. 2015 yılından itibaren sıkıntılar gün geçtikçe azaldı. Bu verilen pozitif desteğin devam etmesi gerekiyor. Biz üstyapıya geçmeden önce altyapıya geçerken kim ne yapacak buna bakıp zayıf olan noktalarda Ankara’dan desteği alıyoruz. Binalar yapılıyor, insanlar içine giriyor ama elektrik ve doğalgaz olmadığından herkes bize geri dönüyor. Bize düşen önce sorunu doğru tespit etmemiz ve gereğini yapmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR SOĞUKTA KALIR, ELEKTRİK KESİLİRSE, İKİ KAR ÜÇ AĞAÇLA UĞRAŞAMAYIZ”

Şahin, “Biz UKOME’yi yaptığımızda doğalgazda yapılacak denip ‘mış’ gibi yapıp da sene sonunda vatandaş üşümeye başladığında kurumun güvenilirliği kalmıyor. En önemli şey ‘güven’ ve her birinizin ciddi bir marka değeri var ve bu marka değeri aşağı düştüğünde hiçbir şey yapamayız. Doğalgazda bütün sene yapılacak denip kış geldiğinde yapılmadığı ortaya çıkınca aldığımız cevap ‘mali sorun var’ oluyor. Baştan bana ‘mali sorun var’ denilse bütün ekibimizle elimizden geleni yapardık. Bize söylenip yapamadığımız, bakanlıktan alamadığımız bir destek yok. ‘Birbirimizi idare edelim’ diyecek bir durumumuz yok. İnsanlar soğukta kalır, elektrik kesilirse, iki kar ve üç ağaçla uğraşamayız. Bu şehirde elektrik hatlarının üçte ikisinin yer altına alınması gerekiyor. 1970’li yıllardaki betonlarla elektrik getiremeyiz. Artık bizim böyle bir duruşumuz, şehrin beklentisi var.” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞ BİZE ‘GASKİ’DE NE YAPTIN?’ DEMİYOR ‘ELEKTRİK NİYE KESİLİYOR?’ DİYOR”

GASKİ’de belediyenin bütçesinin yarısından çoğunu yeraltına harcadıklarını belirten Şahin, “Onun yerine ben çiçek böcek dikseydim şu anda Türkiye’nin en başarılı belediye başkanıydım. GASKİ ile yaptığımız yatırımlar ortada. Ayakkabısı olan adamı sinemaya götüremezsin. Önce ayakkabı alman gerekiyor. Bu yüzden bize bilgi gelir gelmez anında çözüm üretiyoruz. Bugün verilen sözlerin bire bir takipçisi olacağız. Vatandaş bize ‘GASKİ’de ne yaptın?’ demiyor ‘Elektrik niye kesiliyor?’ diyor. Halkın sesiyiz bizler. Biz ne yapacağız? Vatandaşın yaşam kalitesi bizden soruluyor, milletvekilimizden hesap soruluyor. ‘Kardeşim benim bütçem yok’ diyorsanız oturup bir çaresine bakalım. İdari olarak 24 kapasiteyi 4’e düşürdüysen eğer bu sorun. 24’ü 58’e çıkaracaksın.” diye konuştu.

186’YI ARAYAN VATANDAŞ, ANONSA GÖRE HAREKET EDİYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de duruma tepki gösterdi. Koçer, “Olay yalnızca SMS meselesi değil. SMS’i attınız planlı kesinti olacağını belirttiniz. Zamanında verebildiniz mi? Planlı kesinti nedeniyle yapılan planlı kesintide enerjinin zamanında verilip verilmediğini takip edilmesini talep ediyorum. İkinci husus ise arıza ekiplerinin artırılmasını talep ediyoruz. Vatandaşa verilen bilgi ışığında verilen süre içerisinde elektrik verilemiyorsa oturup bunun konuşulması gerekir. Sayın Genel Müdür bir güncellemeden bahsetti, eğer bir güncelleme iki yıl sürüyorsa bunun tekrar konuşulması gerekiyor. Bu konuları daha önce oturup konuştuk, artık bu sorunların çok daha dinamik bir süreçte halledilmesi gerekiyor. 186’yı arayan vatandaş, anonsa göre hareket ediyor ancak iletilen saatte elektrik gelmiyor. Bu durumda ekiplerin yeniden planlaması gerekiyor. Elektrik kesintilerinin olduğu gün tüm milletvekili arkadaşlarımızın telefonları kilitleniyor. Biz de şirketi arıyoruz bu konuda yeterli bilgilendirme yapılmıyor. Daha sonrasında da bizler bilgilendirilmiyoruz” diye konuştu.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİNE EKLENMELİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bundan sonraki süreçte abonelik sözleşmelerinin altında mutlak suretle bu tür ibarelerin yer alması sağlanabilir. Boğaziçi Dağıtım A.Ş İstanbul’daki her aboneye saatlik olarak bilgi gönderebiliyor. Enerji SA’nın aplikasyonu üzerinden bir link açarak müşterilerin bilgilerini güncellemesi sağlanabilir. Kimsenin kesinti ile ilgili bilgi alabilmek noktasında itirazı olacağını düşünmüyorum” dedi.

JENERATÖRLE DESTEKLEYEN BİR SİSTEM HAYATA GEÇİRİLMELİ

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bu toplantının yapılması ortada bir sorun olduğunun göstergesidir. Türkiye’de insanların yaşam standardı yükseldi. 80’li yılların anlayışıyla kamu hizmeti sunma şansımız yok. Fatma Başkanımızın söylediği sözlere tamamen katılıyorum. Görüldüğü üzere kamunun sistemi var, 24 saat izlenebilen bir mantığı var. Vatandaş şikayet etse de etmese de cezai yaptırımlar uygulanıyor. Son yılda da 26 milyon TL dağıtım hizmeti sunan şirkete ceza kesildi. Kamunun denetlediğini buradan görüyoruz. Planlı kesintilerde huzursuzluğun daha az olması için jeneratörlerin bundan sonra devreye gireceği ifade edildi. Olabildiğince en az enerjinin kullanıldığı ve kesintileri de jeneratörle destekleyen bir sistem hayata geçirilmeli. Çeşitli komplo teorileri var, buna karşı ülkemizin çeşitli önlemleri var.”

ÜRETİMDE HİÇBİR SIKINTIMIZIN OLMADIĞINI GÖRDÜK

Açıklamalarını sürdüren Gül, “On yıllık bir meseleden söz edildi. Bir alan imarsız ise 10 yıl içerisinde yeni bir kentsel dönüşüm yapılmayacaksa belediyenin taahhüttü ile o bölgeye doğalgaz götürülebiliyor. Bazı mahallelerde kentsel dönüşüm olmayacağı 20 yıl daha orada kalacağı görülüyor. Üretimde hiçbir sıkıntımızın olmadığını, kurulu gücümüzün çok yüksek olduğunu gördük. Yeni trafo alanlarının yapıldığı açıklandı. Kuzeyşehir’den gelen şikayetlerin Ekim ayı içerisinde tamamlanacak olan trafo merkezi ile ortadan kalkacağı açıklandı. Elektrik sorunu bitince su ve ısınma sorunları da bitecek. Kuzeyşehir’de şu anda inşası süren trafo 50 bin konutun üzerindeki alt yapıya göre hazırlanıyor. Şahinbey OSB için teşekkür ediyoruz, süreci başlattık, enerji bizden önce oraya gitmiş olacak. Yıl Sonuna kadar yapılacak çalışma ile tüm ilçelerinde doğalgaz bulunan 9 ilden bir tanesi olacak olmak önemli. Bu konuda destek veren herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

KILIÇ, YOLU AYDINLATMAK İÇİN KONULAN DİREKLER TARLALARI AYDINLATIYOR

Gaziantep-Oğuzeli yolundaki aydınlatma direkleri için adeta isyan eden Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Gaziantep-Oğuzeli Yolu’na aydınlatma direkleri konulmuş ve bu aydınlatma direklerinin yolu aydınlatması gerekir. Fakat ne hikmetse bu direklerin biri yoldan 10 metre uzaklıkta, diğeri yolun hemen kenarında bir diğeri ise yola 10 metreden daha uzak mesafede. Direkler arasındaki simetri hatası hemen herkesin dikkatini çekiyor. Bu aydınlatma direkleri tarlaları aydınlatıyor. Allah aşkına bu nasıl bir mühendislik bilgisi dahilinde yapılmış olabilir? Akıl var, izan var. Yazık günah değil mi yolu aydınlatmak için konulan direkler tarlaları aydınlatıyor, bunların paraları cebimizden çıkıyor. Neden hiçbir yetkili de çıkıp bu nasıl bir iştir demiyor. Bu aydınlatmaların düzeltilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

ÇETİN KARABIYIK

#

05 Şub 2021 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 157.851 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.