Engelleri kaldırın!

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili yasa iş dünyasında büyük sevinçle karşılanmıştı. Ancak, itiraz/istinaf incelemesi bölge idare mahkemesinde, temyiz incelemesi Danıştay’da devam eden vergi ve cezalara ilişkin tarhiyatların kapsam dışı bırakılması tepki topladı. İş dünyası, yapılandırmanın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili yasa iş dünyasında büyük sevinçle karşılanmıştı. Ancak, itiraz/istinaf incelemesi bölge idare mahkemesinde, temyiz incelemesi Danıştay’da devam eden vergi ve cezalara ilişkin tarhiyatların kapsam dışı bırakılması tepki topladı. İş dünyası, yapılandırmanın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

“BORCUMUZU ÖDEMEK İSTİYORUZ”

11/11/2020 tarihli ve 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17/11/2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa ile birlikte, vergi borçlarının yeniden yapılandırılarak, mükelleflere kolaylık getirilmişti. İş dünyasında büyük alkış toplayan yeni yasada bazı kamu alacaklarının kapsam dışı bırakılması ise mükelleflerin tepkisine neden oluyor. Yapılandırma yasasından yararlanarak, devlete olan borçlarını ödemek isteyen mükellefler, yasanın tüm kamu alacakları için geçerli olacak şekilde yeniden düzenlenmesini istiyor.

“KESİNLEŞMİŞ ALACAK” VURGUSU

İş dünyasında memnuniyetle karşılanan yasanın ilgili maddesinde, “İtiraz/istinaf incelemesi bölge idare mahkemesinde, temyiz incelemesi Danıştay’da devam eden vergi ve cezalara ilişkin tarhiyatlar, vergi mahkemesi kararının vergi dairesine tebliği üzerine tebliğ tarihi itibarıyla 213 sayılı Kanunun 112 nci maddesine göre gecikme faizi hesaplanarak ‘tahakku’ ettirildiği halde, bir üst yargı merciinde yargılamanın devam etmesi nedeniyle bu alacakların ‘kesinleşmiş alacak’ olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, 7256 sayılı Kanunun yayımı tarihi itibarıyla, ilk derece yargı kararı üzerine tahakkuk ettiği halde yargılamanın devam etmesi nedeniyle kesinleşmemiş olan alacaklar Kanun kapsamına girmemektedir.” Denilmektedir.

“MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLSİN”

Bu madde nedeniyle temyiz incelemesi Danıştay’da devam eden vergi ve cezaları yasa kapsamı dışında kalmaktadır. İş dünyası temsilcileri, yasada yapılacak küçük bir değişiklikle, mağduriyetlerin giderileceğine dikkat çekerek, “Bizler, yapılandırma yasasından yararlanarak devletimize olan vergi borcumuzu ödemek istiyoruz. Ancak, yasa kapsamı dışında kaldığımız için yapılandırmanın getirdiği kolaylıklardan yararlanamıyoruz. Eğer böyle bir yasanın çıkacağını bilseydik, hukuki süreç başlatmazdık. Böyle bir yasanın çıkacağını kimse önceden bilemez. Dolayısıyla da burada büyük bir mağduriyet yaşanıyor. Hükümetimizden beklentimiz, yasada yapılacak küçük bir düzeltme ile bizlerin mağduriyetinin giderilerek, vergi borçlarımızı ödemenin yolunun açılmasıdır” şeklinde konuştular.

EMLAK VERGİSİNE BEYANNAME ENGELİ

Vergi borçlarının ödenmesinde olduğu gibi belediyelerin tahsil ettiği emlak vergilerinin de ödenmesinde de engeller yaşanıyor. Gaziantep’te çeşitli nedenlerden dolayı bugüne kadar emlak beyannamesi veremeyen vatandaşlar, beyanname verip vergi affından yararlanmak için gittikleri ilçe belediyelerinden hüsranla dönüyorlar. 31 Ağustos’tan önce emlak beyannamesi vermedikleri için geriye dönük yapılandırma yapamayan vatandaşlar 'Bu nasıl yapılandırma?' diye tepki gösterdiler.

Başta ekonomik olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı bugüne kadar emlak beyannamesi veremeyen bazı vatandaşlar vergi affından yararlanmak için ilçe belediyelerine giderek, beyanname verip 3-4 yıllık emlak vergilerini yapılandırıp ödemek istediler. Ancak ilçe belediyeleri 31 ağustostan önce emlak beyannamesi vermedikleri için yapılandırma işlemini gerçekleştiremediler. Buna tepki gösteren vatandaşlar ‘’Ekonomik sıkıntılar yüzünden 5-6 yıl önce aldığımız evimize beyanname veremedik. Şimdi beyanname verip aftan yararlanmak istedik. Ancak 31 Ağustos'tan önce beyanname vermediğimiz için beyanname verebileceğimizi fakat vergi affından yararlanamayacağımızı söylediler. Bizde aftan yararlanmadıktan sonra niye beyanname verelim dedik. Bu nasıl yapılandırma anlam veremedik. ‘’ şeklinde konuştular.

Vergi affının amacının üzüm yemek mi bekçi dövmek mi olduğunu anlayamadıklarını söyleyen vatandaşlar ‘’Biz borcumuzu yapılandırarak ödemek için geldik almadılar. Kendileri bilir. Seçime yakın bir af daha çıkar nasıl olsa. Onda şansımızı deneriz. Bir evimiz var onu da satmayı zaten düşünmüyoruz. Satmayınca emlak vergisi zaten alamazlar.’’ dediler.

ÇETİN KARABIYIK

#

30 Kas 2020 - 00:00 - Yaşam

Son bir ayda gaziantepgunes.com sitesinde 313.181 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Güneş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Güneş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Güneş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Güneş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.